Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Největší strašáci menopauzy? Nespavost, návaly a deprese! Jak s nimi bojovat?

Největší strašáci menopauzy? Nespavost, návaly a deprese! Jak s nimi bojovat?
Největším problémem menopauzy je nespavost, ovlivňuje celé tělo • Autor: istock.cz
4. května 2024 • 06:00

Menopauza je pro většinu žen strašákem. Bojí se zejména zdravotních potíží, které dosud neměly a nepoznaly. Ano, přechod je sice změna, ale když budete vědět, co vás čeká, a jak si s problémy poradit, projdete jí pohodlně.

Průměrný věk, kdy dochází u Evropanek k menopauze, je kolem 50 let. Tělo se na ni ale začíná připravovat už dávno předtím. Vaječníky, na kterých to všechno stojí a padá, už po čtyřicítce přestávají reagovat na stimuly od mozku a omezují produkci ženských hormonů, konkrétně estrogenů a gestagenů. Kvůli tomu začíná být menstruace nejdříve nepravidelná.

Nakonec hormony klesnou natolik, že se menstruační cyklus zastaví úplně. Po posledním menstruačním krvácení, které ještě řídí vaječníky, pak nastává menopauza. Jaké jsou její nejčastější příznaky?

Co dělat při vaginální suchosti? Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
Vaginální suchost: MUDr.Kamila NouzováVIDEO 

Vaginální suchost

Při menopauze dochází vlivem snížení produkce estrogenu k atrofi i sliznice pochvy a také ke snížení činnosti Bartholiniho žlázy produkující hlen. Tím se stává pochva sušší a náchylnější k drobným poraněním a bolesti, zejména při sexu. "A přestože jde o jeden z nejčastějších problémů menopauzy, s lékaři o něm mluví jen 16 procent žen," říká sexuoložka Laura Janáčková ze Sexuologického ústavu VFN v Praze.

K typickým projevům vaginální suchosti patří svědění a pálení, prasklinky, případně i zánět, krvácení a bolest v poševní oblasti, což velmi komplikuje sexuální styk. Mnoho žen potom bohužel styk odmítá, i když existuje řada účinných a dosažitelných opatření, jak se potížím vyhnout.

Co s tím?

Ideální volbou jsou nehormonální vaginální krémy. Vždy je proto potřeba překonat stud a poradit se o potížích s lékařem, který nabídne vhodný produkt, například speciální krémy bez obsahu hormonů, zvlhčující krémy nebo nehormonální krémy. V praxi to ale bývá bohužel jinak.

"Pacientky často pálení a svědění pochvy řeší samy a používají i běžné krémy, které nepříjemné pocity spíše zvyšují,"“ vysvětluje gynekoložka Zdeňka Kravarová. Pouze lékař může doporučit i přípravky s obsahem hormonů, ty ale nejsou u žen příliš oblíbené a i jejich efekt může být sporný.

Bude vás zajímat

Vaginální suchost velmi komplikuje sexuální styk. "Může se stát, že jste s mužem a je těžké, aby do vás pronikl. Pohlavní styk vás bolí, přestože máte chuť se milovat," říká sexuoložka Laura Janáčková.

Nespavost

Za nespavostí v období menopauzy stojí různé důvody, zejména nedostatek estrogenu, který má pro tělo uklidňující, a tedy i uspávací účinek. Jeho pokles zároveň negativně ovlivňuje produkci spánkového hormonu melatoninu. Spánku neprospívají ani noční návaly pocení, bolesti kloubů či hlavy nebo častý syndrom neklidných nohou, úzkosti a deprese.

Co s tím?

Spát choďte ve stejnou dobu, a to každý den včetně víkendu. Hodinu před spaním relaxujte, meditujte, nenamáhejte se fyzicky ani psychicky. Řadě žen pomáhají bylinky. "Pro lepší spánek fungují kapky s kozlíkem, který má i zklidňující a protistresový účinek," říká naturopatka Jarmila Podhorná. Pomáhá i hormonální jóga, úlevu často přinese hormonální substituční terapie.

Deprese

Podle Národního ústavu pro psychické zdraví v USA mají ženy v menopauze až čtrnáctkrát vyšší riziko deprese. Stává se to kvůli bouřlivým změnám hladiny hormonů, zejména estrogenu, kdy jsou narušovány neuropřenašeče a mozkové buňky, které do té doby estrogen podporoval. Roli hraje i pocit, že aktivní a krásný život končí, strach ze stárnutí.

Co s tím?

"Důležité je neprat se s depresí o samotě. Včasné nasazení vhodných antidepresiv může předejít dlouholetému trápení a ztrátě radosti ze života," apeluje psychiatr Jan Florian.

Léky přitom zaberou v osmi případech z deseti. Pomáhají i změny v jídelníčku, především omezení sladkostí, bílé mouky a naopak přidání omega-3 mastných kyselin, dále odpočinek, pravidelný denní režim, rituály, cvičení, dobré vztahy i činorodost.

Inkontinence

Únik moči hodně souvisí s narušením vaginálního prostředí a také s uvolněnými svaly pánevního dna, které povolují věkem, případně nedostatkem pohybu. Kvůli oslabeným svalům může k úniku moči dojít i při kašlání, smíchu, běhu a podobně.

Co s tím?

Zkuste omezit popíjení močopudných nápojů, zejména kávy, alkoholu a některých druhů čaje. Také nepijte před spaním. Vynikající pomocí jsou také cviky na posílení pánevního dna. Jak na to? Pánevní dno zapojíte stahováním, jako když zadržujete moč. Snažte se stáhnout najednou pochvu, močovou trubici i konečník. Častou chybou ale bývá i stažení hýždí, které musejí zůstat naopak uvolněné. Skvělým pomocníkem je i overball – vleže zvedněte pánev a míček stlačujte mezi koleny.

Padání vlasů 

Vlivem úbytku hormonů vlasy začnou více vypadávat a snižuje se jejich kvalita. „Příčinou může být i zvýšená nebo snížená činnost štítné žlázy, která je právě s menopauzou často spojená,“ upozorňuje gynekolog Pavel Turčan. Vlasy jsou suché, lámavé, křehké a vyžadují daleko víc péče.

Co s tím?

Odborníci radí rozhodně zkvalitnit vlasovou péči, používat speciální přípravky pro starší vlasy, vhodné i proti jejich vypadávání – výborné výsledky mají například produkty s obsahem kofeinu. Zároveň omezte chemické stylingové přípravky a používejte co nejšetrnější barvy. Velmi prospěje kvalitní strava, dostatek minerálů a vitaminů a celkově zdravý životní styl s pohybem na čerstvém vzduchu a dostatkem spánku. Do jídelníčku přidejte esenciální mastné kyseliny, obsažené jsou v tučných rybách nebo oříšcích, olivový olej, brokolici, špenát, mrkev, obiloviny, pohanku, rýži a játra.

Osteoporóza

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je po menopauze velmi časté. V kategorii nad 50 let postihuje 33 procent žen, po sedmdesátce až 47 procent. Proč tomu tak je? Až do přechodu je úbytek kostní tkáně pozvolný, protože je pod ochranou estrogenu a progesteronu. Když ale začnou tyto hormony ubývat, kostní tkáň se ztrácí rychleji. Prvních pět let po menopauze je to nejhorší, tehdy úbytek tvoří až 50 procent celkových ztrát. Ne každá žena ale osteoporózou onemocní – důležité je, jak silné kosti si v průběhu života vybudovala.

Co s tím?

Denně by ženy po menopauze měly přijmout 1500–2000 mg vápníku. Tedy sníst denně dvě balení tvrdého sýra po 100 g, například ementál. Vynikající jsou i sardinky, mák a tučný tvaroh. K tomu je vhodné doplnit dávku vápníku formou kapsle nebo tablety, a to vždy po poradě s lékařem. „Zásadní je udržovat kosti v dobré kondici, tedy je zdravě zatěžovat, hýbat se, chodit pěšky, sportovat,“ radí lékař Jan Sedmík.

Návaly

Teplotní šoky, návaly horka a pocení, které se hrne zejména do obličeje, krku a dekoltu, prožívá až 75 procent žen v menopauze. Jde tak zřejmě o nejčastější negativní příznak. I v tomto případě jde o důsledek ubývajících hormonů, které mají normální regulaci teploty na starosti.

Co s tím?

Je třeba omezit kofeinové nápoje a alkohol, které tělo ještě více ohřívají. Návaly se dají zmírnit studenými nápoji a obklady, častým větráním, v teple studenou koupelí nohou. "Pomáhají i bylinky, jako je šalvěj. Dá se z ní uvařit výborný čaj, který popíjejte spíše vlažný nebo studený," radí naturopatka Jarmila Podhorná.

Vyřaďte sladkosti, omezte příliš pikantní a tučná jídla, přidejte chladící potraviny jako jogurt, kefír, salátová okurka, ledový salát, meloun, jahody atd. Dobré zkušenosti mají ženy i s užíváním přírodních fytoestrogenů. Zkuste sóju a výrobky z ní, lněné semínko či hotové preparáty ze sóji a červeného jetele.

 

Autor: Silvie Rysová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.