Nepodceňujte osteoporózu, tichého zloděje kostí! | Moje zdraví

Nepodceňujte osteoporózu, tichého zloděje kostí!

Nepodceňujte osteoporózu, tichého zloděje kostí!
Autor: Freepik
9. listopadu 2023 • 00:00
Prezentace klienta • 

Osteoporóza, nazývaná „tichý zloděj kostí“, je dlouhodobá nemoc, při které dochází k řídnutí kostí. Roky probíhá bez příznaků a nebolí. Projevuje se zlomeninou při minimálním násilí a riziko další zlomeniny se několikanásobně zvyšuje v prvních 2 letech od jejího vzniku.

Osteoporóza postihuje všechny kosti kromě hlavy, zápěstí, nártu a drobných prstů rukou a nohou. První zlomeniny se týkají dolního konce předloktí těsně za zápěstím a dochází k nim již v prvních letech po menopauze. Velmi závažné jsou zlomeniny obratlů, hrudní kosti a pánve, a ty často výrazně omezují pacienta v jeho běžném pohybu a způsobují bolest. Nejzávažnější je zlomenina krčku kosti stehenní, která vzniká nejčastěji po 75. roce věku. Je spojena s více než 30% úmrtností do 1 roku a dalších 30-40 % pacientů je odkázáno na pomoc jiných osob.

Co může za osteoporózu?

Hlavními viníky jsou nedostatek pohlavních hormonů, pohybu a nízký příjem vápníku a vitamínu D. Osteoporóza postihuje převážně ženy v postmenopauze, dále pacienty s poruchami příjmu potravy, vstřebáváním živin (např. s celiakií nebo Crohnovou chorobou), ale především lidi s nedostatečným pravidelným pohybem (ležící pacienty, ale i kosmonauty).

Osteoporóza se kvůli poklesu hormonů nevyhýbá ani mužům, i když u nich k tomu obvykle dochází díky mohutnějším kostem až po 70. roce jejich života. Osteoporózu způsobují i léky blokující tvorbu pohlavních hormonů, které se využívají k léčbě rakoviny prsu a prostaty. Velkým problémem pro kosti jsou kortikoidy, které zrychlují odbourávání kostní hmoty a zpomalují její novotvorbu, i když jsou nutné pro léčbu jiných onemocnění. Diagnostika osteoporózy probíhá na základě výpočtu rizika zlomenin pomocí kalkulátoru FRAX, či proděláním osteoporotické zlomeniny. Dalším vyšetřením je celotělová kostní denzitometrie, která je bezbolestná.

Autor: Amgen s.r.o.

Jak na osteoporózu?

Vyšetření je dostupnější od dubna 2023 pro pojištěnce VZP a ZPMV díky tzv. „Populačnímu programu časného záchytu osteoporózy v ČR“ u praktických lékařů a gynekologů. Léčba již přítomné osteoporózy je doživotní a plán léčby je vždy individuální. Kromě osteologů mohou léčit i internisté, gynekologové, endokrinologové, revmatologové či ortopedi. Brzy se k nim přidají i praktičtí lékaři a geriatři. Nad osteoporózou můžete zvítězit! Základem je myslet na své zdraví od útlého věku až do konce puberty, kdy dochází k maximálnímu vytváření kostní hmoty. Klíčový je především pravidelný pohyb a dostatečný příjem vápníku, vitamínu D, v poslední době se mluví také o vitamínu K2.

Nejohroženější jsou senioři, kteří by měli dbát na správný příjem bílkovin a udržovat BMI mezi 20-25. Aby nedocházelo ke zbytečným pádům a zlomeninám, je vhodné v domácnosti vytvořit bezpečný prostor bez překážek, pravidelně kontrolovat zrak, případně používat hůlky, chodítka, či přímou ochranu tzv. hip protektory.

Nad osteoporózou můžete zvítězit!

Autor a odborný garant: MUDr. Richard Pikner, Ph.D.

Osteocentrum Klatovská nemocnice a.s., Klatovy

Pro více informací se můžete obrátit na www.revmaliga.cz/aktualita/osteoporoza-tichy-zlodej-kosti/

Klimentská 1216/46, 110 02 Praha 1, Česká republika.

Tento článek vznikl za podpory společnosti Amgen.

SC-CZ-NP-00198

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.