Febrilní křeče u dětí: Jak má vypadat první pomoc a kdy volat záchranku?
Nemoci se dětem nevyhýbají. Často ani ty, při kterých vystoupá tělesná teplota velmi vysoko. A právě tehdy hrozí malým dětem febrilní křeče. Šance, že si jimi projde i vaše dítě naštěstí není velká. Předem se ale bohužel tato pravděpodobnost odhadnout nedá.
Co je to febrilní křeč?
Febrilní křeč není nic jiného, než neadekvátní odpověď těla na rychlou změnu tělesné teploty. Zpravidla přijde křeč během vzestupu horečky. Může se stát, že tělo zareaguje i na pokles teploty. To znamená, že při srážení teploty u dětí bychom se měli vyhnout experimentům s extrémně studenými zábaly na celé tělo. Horečku je dobré srážet pomocí léků (antipyretik), nebo chladných (nikoli ledových) obkladů, které přikládáme na různé části těla postupně. Pomůže i podávání vychlazených nápojů a jídla. Mezi jednotlivými způsoby srážení horečky ale vytvořte dostatečně velké časové okno.
Záchvaty se nejčastěji vyskytují u dětí mezi 6. měsícem a 5 rokem života. Nepostihují ale více než 5 % malých pacientů. Febrilní křečí se děsit nemusíte, ač vypadají hrozivě. Dítě si z nich s největší pravděpodobností žádné následky neodnese.
A jak febrilní křeč vypadá? Nemusíte se bát, že byste tento specifický symptom nepoznali. Dítě totiž nepřirozeně ztuhne, může se prohnout a začne se nekontrolovaně třást. Přijít může i ztráta vědomí, chvilková zástava dechu nebo zvracení.
Co při febrilních křečích dělat?
Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu. Pokud dítě vnímá, určitě ho neuklidní pohled na panikařící rodiče. Samotný záchvat trvá zpravidla jen pár vteřin až několik málo minut, pokud je závažnější.
Zajistěte, aby dítě bylo v bezpečí. Přeneste ho na zem, a pokud ztratilo vědomí, uložte ho na bok, abyste eliminovali riziko udušení. Jestliže se jedná o první záchvat, neprodleně zavolejte rychlou záchrannou službu. Lékař pak dítě vyšetří, vyloučí jiné příčiny křečí a potvrdí diagnózu. Zároveň vás také poučí o tom, jak postupovat, pokud by se křeč opakovala.
Podat diazepam?
Někteří pediatři diazepam předepisují už ve chvíli, kdy přijdete do ordinace s dítětem v horečkách, a doporučí rodičům lék podat preventivně. Od tohoto postupu se ale v posledních letech upouští. Preventivní podávání benzodiazepinů se v současnosti nedoporučuje, kvůli riziku předávkování i nežádnoucím účinkům.
Dnes se tedy rodiče k diazepamu dostanou většinou až v okamžiku, kdy odcházejí z nemocnice po první prodělané febrilní křeči. K dostání je formě tablet nebo roztoku, který se aplikuje do konečníku.
Jak se febrilním křečím vyhnout?
- nesrážejte horečku kombinací léků a zábalů
- vyhněte se celotělovým zábalům
- pokud už dítě febrilní křeče prodělalo, srážejte horečku co nejdříve antipyretiky