Bazalka pravá | Moje zdraví

Bazalka pravá

Bazalka pravá představuje optimální inhalační prostředek.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoletá bylina, která dorůstá do výšky 20 až 40 cm. Lysá lodyha je větvená, má stopkaté listy podlouhlého tvaru, ve vyšších partiích jsou lehce zubaté. Horní listy přecházejí v červenavé listeny. Květy jsou bílé. Plody bylinky jsou černohnědé tvrdky.

Účinné látky

Bazalka pravá obsahuje hlavně silice, jako jsou eugenol a ocim. Je bohatá na třísloviny, flavonoidy, glykosidy, tanin, bazalkový kafr nebo cinoel.

Použití

Rostlina se používá v čerstvé i sušené podobě. Její výrazné aroma a účinné látky se neztratí ani ve studených jídlech (saláty), nápojích, rovněž funguje ve formě čaje nebo ji lze inhalovat.

Účinky na zdraví

Bazalka skvělé zvládá mírnit křeče, srovnává střevní obtíže, působí proti nadýmání, a to dokonce protizánětlivě i mírně antibioticky. Odvar nebo žvýkání bazalky před spaním zaručí mnohem lepší spavost. Pokud ji inhalujete, snáze vyléčíte nachlazení i povzbudí náladu. Dokáže snižovat i krevní tlak.

Výskyt

Rostlině se daří v teplých a slunných místech, proto roste především ve středomořském podnebí. U nás se jí daří jako jednoletce, vyžaduje však pět hodin slunečního svitu denně. Musíte ji chránit před teplotami nižšími než 10 °C.

Sběr

Bazalku můžete sklízet až třikrát do roka, využijete nať i listy. Nať sbírejte v červnu, tehdy je nejlepší. Listy sklízejte před úplným rozkvětem a v odpoledních hodinách. Lepší je čerstvá, sušením aroma mizí. Pokud rostlinu budete sušit, můžete přírodním teplem na stinném místě nebo umělým světlem, teplota však nesmí přesáhnout 40°C.

Domácí recepty

Bazalkový čaj je skvělý na vnitřní i vnější využití. Při pití se do vašeho těla dostanou blahodárné látky, zároveň nápoj budete inhalovat. Čajovou lžičku bazalky zalijte 1,5 dcl vroucí vody.  Nechte 10 minut louhovat, poté pomalu vypijte.

Esenciální olej povzbudí vaši náladu a podpoří zdravý spánek. Rozdrťte hrst čerstvé bazalky v hmoždíři, zalijte kvalitním olejem, ne moc aromatickým, např. tedy slunečnicovým. Nechte týden stát na chladném, tmavém místě. Poté přeceďte. Kdyby se vám aroma olejíčku zdálo slabé, proces zopakujte. Výsledný produkt používejte jako náplň do aromalampy.

 

 

Autor: Aneta Šimonková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.