Antibiotika a slunce: S jakými léky zůstat ve stínu? | Moje zdraví

Nečekaná pravidla: S některými antibiotiky na slunce můžete. S jinými to ale neriskujte!

6. června 2023 • 06:00

Pokud nám lékař předepíše antibiotika, rozsvítí se nám v hlavě kontrolka – během užívání a krátce po něm nesmíme na sluníčko. Neplatí to ale vždy! Se kterými antibiotiky zůstat raději ve stínu a kdy je možné užít si alespoň trochu slunečních paprsků a načerpat novou energii?

Léčba antibiotiky s sebou nese poměrně velkou škálu omezení. Od dodržování klidového režimu přes důkladné doplňování probiotik a prebiotik či abstinenci až po ochranu před sluncem. V posledním bodě ale na sebe nemusíme být tak přísní. Některá antibiotika nás v pobytu venku zásadně neomezí.

Video se připravuje ...
Jak rychle ulevit kůži od spálení sluníčkem?VIDEO 

Proč se s antibiotiky nesmí na slunce?

Antibiotika (stejně jako některé jiné léky) mají takzvaný fotosenzitivní potenciál. Jednoduše řečeno, během jejich užívání je naše pokožka násobně citlivější na sluneční záření a mnohem snáze ji záření dokáže poškodit.

Reakce můžeme rozdělit do dvou skupin:

Fototoxicita – vznikne zpravidla u antibiotik užívaných vnitřně a reakce se objevují na místech, kam sluneční paprsky dopadly. Může vypadat jako našedlá vyrážka.

Fotoalergie – vzniká u antibiotik používaných lokálně, tedy přímo na kůži. Může se projevit s několikadenním zpožděním, a to i na místech, kterým se sluneční paprsky vyhnuly.

Jak reakce vypadá?

Reakce se může projevit jako běžné spálení od sluníčka, urputné svědění, zčervenání nebo výsev puchýřků. Objevit se také může zvýšená pigmentace, která pak na kůži přetrvává velmi dlouho.

S kterými antibiotiky nechodit na slunce?

Pokud odejdete od lékaře s receptem na antibiotika, poraďte se se svým lékárníkem, zda je nutné se před sluncem chránit zcela, nebo vám krátká procházka neublíží. Mezi antibiotika, se kterými rozhodně na slunce nesmíte, patří například:

  • tetracykliny
  • sulfonamidy
  • chinolony.

Jaké další léky reagují na slunce?

To se dozvíte v naší fotogalerii ↓

Jak se chránit?

Pokud užíváte antibiotika z rizikové skupiny, nechoďte na slunce. Pokud už musíte, chraňte co největší část kůže. Nejlépe oděvem s dlouhými rukávy a nohavicemi. Na zbytek pokožky naneste dostatečnou vrstvu krému s ochranným faktorem SPF 50.

Co dělat při reakci na slunce?

V první řadě vyhledejte lékaře, který vám antibiotika předepsal. Nejspíše je vysadí, předepíše vám jiná a poradí, jak pokožku zklidnit. Z běžně dostupných produktů vaše pokožka ocení krémy nebo pěny s obsahem panthenolu nebo léky typu Fenistil.

Autor: Iveta Mazáčová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.