Změna životního stylu bez násilí: 7 kroků, které vám pomohou uspět | Moje zdraví

Změna životního stylu bez násilí: 7 kroků, které vám pomohou uspět

Změna životního stylu bez násilí: 7 kroků, které vám pomohou uspět
Začněte žít zdravě. • Autor: shutterstock.com
2. února 2022 • 06:00

Rozhodnout se pro změnu životního stylu není nic těžkého, ale horší už je realizace. Ukvapenost a razantní převrat rozhodně nejsou tím, co by z dlouhodobého hlediska fungovalo. Co tedy dělat, aby změna životního stylu byla trvalá?

Změnit zaběhnutý styl života není zas tak těžké, horší je u něj následně vydržet. Co dělat a nedělat, aby to tentokrát vyšlo?

Netlačte na změny

Nedělejte příliš velké změny najednou, i malé kroky mohou mít zásadní význam. Neodraďte sebe ani své okolí dogmatickým vnucováním. Vše, co je dělané možná až příliš na sílu, nemá z dlouhodobého hlediska tu správnou „trvanlivost“. Proto na sebe netlačte a raději dělejte malé krůčky. Úspěch bude zaručen. 

Video se připravuje ...
Trenérka popisuje, jak se vyhnout nejčastějším chybám při běhání.VIDEO 

Méně je více

Obecně platí, že lidské tělo nepotřebuje velké množství potravy. Co ale potřebuje, jsou kvalitní a vyvážené živiny, aby dostalo vše, co má. Zkuste proto jíst méně, ale o to kvalitněji. Vybírejte sezónní suroviny a upřednostňujte poctivé suroviny v bio kvalitě a vyhněte se levným náhražkám. 

Poslouchejte své tělo

Tělo vám vždy napoví, co dělat, a tak to je také s konzumací jídla. Zkuste vnímat, kdy máte hlad, a v tu chvíli jezte. Pokud zjistíte, že máte pouze chuť, zkuste se zabavit jinak než tím, že budete nekontrolovaně „luxovat“ vše, co máte ve spíži. Stejné je to s náladou, nesnažte se špatné dny zajídat, věřte, že k celkové pohodě to nijak nepomůže. 

Odlehčete přílohám

Nikdo neříká, že pokud chcete hubnout, musíte zapomenout na všechny přílohy. Ba naopak. Sacharidy jsou stejně důležité jako ostatní složky stravy, jde jen o to, jaké vyberete. Zkusit můžete lehký kuskus, bulgur či bezlepkovou kukuřičnou polentu v bio kvalitě. Jejich příprava je velmi snadná a rychlá, příjemně chutnají a zpestří vám jídelníček. Místo bílých těstovin zkuste celozrnné z tvrdé pšenice. Vynikají výtečnou chutí a pevnou strukturou. Navíc díky obsahu celozrnné mouky obohatí váš pokrm o důležité živiny.

Zkuste to bez lepku

Pokud netrpíte na potravinové alergie, můžete se jimi přesto občas nechat inspirovat. 
Odlehčete svému zažívání tím, že alespoň dvakrát do měsíce zařadíte do svého jídelníčku potraviny bez lepku. Ideální je pohanka, jáhly nebo quinoa. Trávení také podpoříte jednodenním půstem, během kterého budete pít pouze čistou nesycenou vodu nebo bylinné čaje. 

Nebojte se luštěnin

Luštěniny jsou velice kvalitní a hodnotnou složkou stravy. Jsou výborným zdrojem rostlinných bílkovin a základem mnoha výtečných polévek. Zkuste třeba jednoduchou čočkovou polévku. Červená loupaná čočka je navíc velmi dobře stravitelná a můžete ji zařadit do jídelníčku i pro malé děti.

Bez pohybu to nejde

Zdravá strava bez pravidelného pohybu je pouze jednou součástí toho, jak být v kondici a cítit se dobře. Zkuste proto i ten zařadit do své denní rutiny, a to alespoň 3krát týdně po dobu 30 minut. Nikdo neříká, že musíte zvedat těžké váhy v posilovně, zcela postačí jóga či svižná chůze. Vyhledávejte ale možnosti pro pohyb i v každodenních činnostech. Pro začátek zkuste místo jízdy výtahem či po eskalátorech zvolit chůzi po schodech nebo vystoupit o zastávku dřív a do cíle dojít pěšky. Uvidíte, jak se v kombinaci se zdravou stravou budete cítit dobře.

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.