Špatně se soustředíte? Tříminutový test odhalí poruchy koncentrace | Moje zdraví

Špatně se soustředíte? Tříminutový test odhalí poruchy koncentrace

Špatně se soustředíte? Tříminutový test odhalí poruchy koncentrace
Poruchy soustředění člověku velmi zkomplikují život. • Autor: Pexels
4. září 2018 • 00:00

Dnešní svět je plný nejrůznějších podnětů, které neustále upoutávají lidskou pozornost. I proto přibývá lidí, kterým dělá potíže zaměřit se pouze na jednu konkrétní věc. Jenže schopnost soustředit se je základním předpokladem pro úspěšné vykonávání jakékoliv lidské činnosti. Překvapila nenadálá porucha koncentrace i vás? Jednoduchý test vám prozradí, jak jste na tom.

Poruchy soustředění představují závažný společenský handicap, který často vyřadí člověka z pracovního procesu a negativně ovlivní i jeho osobní život. Poruchy pozornosti jsou častým následkem změn v mozkových cévách, k nimž dochází vlivem kornatění cév a vysokého krevního tlaku. Výpadky soustředění mohou být prvním příznakem neuróz nebo organického poškození mozku. 

Potíže pronikají do soukromé i pracovní sféry života. • Autor: Pexels

Jaké jsou příznaky poruch soustředění?

Poruchy soustředění se často – podle odborníků až ve 40 % případů – objevují zcela nečekaně, ale o to více vás mohou zaskočit. Příznaky se podobají projevům některých civilizačních chorob, které způsobuje nadměrný stres, nevyvážená strava, kouření a konzumace alkoholu nebo nedostatek pohybu.

Tyto projevy byste neměli brát na lehkou váhu, a to především tehdy, pokud máte vysoký krevní tlak. Ten může způsobit nedostatečné prokrvení mozku, které může vést až k mrtvici nebo demenci. Na jaké příznaky byste si tedy měli dávat pozor? 

  • Neschopnost koncentrovat pozornost na konkrétní činnost,
  • roztržitost a ztrácení věcí,
  • myšlenky se rozbíhají různými směry,
  • nedostatek času, z něhož pramení nesplnění úkolů a nedodržení termínů,
  • duševní nepohoda, úzkost a stres.
Jak je na tom váš mozek? • Autor: Mozekvkondici.cz

Nevíte, na čem jste? Otestujte se!

Pokud vás některý z výše uvedených problémů trápí, ale nejste si jisti, co může být jeho příčinou, zkuste si mozek otestovat v krátkém kognitivním testu, který zahrnuje 10 krátkých otázek z matematické i logické oblasti. Ten vám během tří minut prozradí, jak si, pokud jde o soustředění, stojíte.

Pokud váš test dopadne dobře, přesto neusínejte na vavřínech. A pokud vám test nepřinesl povzbudivé výsledky, informujte o svém zdravotním stavu svého lékaře.

 

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.