Odjezd na tábor nebo blížící se nástup do školky? S úzkostí pomůžou homeopatika | Moje zdraví

Odjezd na tábor nebo blížící se nástup do školky? S úzkostí pomůžou homeopatika

Odjezd na tábor nebo blížící se nástup do školky? S úzkostí pomůžou homeopatika
Jak pomoci dětem zvládnout stres z odloučení? • Autor: iStock.cz
24. června 2024 • 06:00

Děti a jejich rodiče teď čeká náročné období, které některé děti těžko zvládají. Odjezd na letní tábor a postupná příprava na to, že přijde září a s ním mnoho změn. Zejména první dny ve školce patří mezi nejnáročnější pro celou rodinu. Jak to co nejlépe zvládnout? Pomoci může homeopatie.

Nástup do školky nebo odjezd na letní tábor představuje pro malé děti velkou životní změnu a může u nich vyvolávat úzkost a strach z neznámého. Zatímco někteří si s novou situací rychle poradí, jiní se s ní potýkají déle a hůře.

V náročných psychických situacích mohou rodičům a dětem poměrně efektivně pomoci homeopatické léky. Jejich výhodou je i to, že nemají vedlejší účinky a je možné je bez obav kombinovat s případnými jinými užívanými léky či doplňky stravy.

Pokud nemáte zkušenost s homeopatiky, poraďte se v lékárně, kde nabízejí takové poradenství, případně s vaším dětským lékařem. Následující látky v homeopatickém ředění se používají ve chvílích nervozity, úzkosti a celkově psychického napětí, podrážděnosti a lehkých poruch spánku. Podávají se samostatně nebo se mohou i vzájemně doplňovat či užívat v léku, který obsahuje vícero těchto složek najednou. 

  • Chamomilla vulgaris: Ulevuje od podrážděnosti, nervozity a nespavosti, zklidňuje psychiku i fyzické napětí.
  • Coffea cruda: Zklidňuje neklid a nadměrnou aktivitu, pomáhá při poruchách soustředění a usínání.
  • Ignatia amara: Pomáhá zvládat smutek, lítost a strach z neznámého, ulevuje od psychické únavy a vyčerpání.
  • Pulsatilla: Zklidňuje plačtivost, úzkost a závislost na matce, pomáhá při nesmělosti a strachu z odloučení.
  • Valeriana officinalis: Uklidňuje a navozuje spánek, uvolňuje svalové napětí a bolesti hlavy.

Léky jsou ve formě granulí, které se rozpouštějí v ústech nebo v trošce vody. U malých dětí se obvykle podává 5 granulí 2-3krát denně, ředění 9-15 C.

Závislost na mamince

Největší potíže mívají před nástupem do školky nebo jiným odloučením děti, které jsou takzvaně závislé na rodičích, obzvláště na mamince. „Potřebují ji mít neustále na dohled, když není nablízku, pláčou a nic je nezajímá. Adaptace takového dítěte ve školce může trvat i několik měsíců a některé děti mají stejný problém i při nástupu do školy. Často se stav zlepší, když se fixují na učitelku nebo na nějakého kamaráda. Tento typ dětí obvykle potřebuje lék Pulsatilla,” popisuje doktorka a homeopatka Kateřina Formánková.

Jak poznáte, že potřebujete vy nebo vaše dítě odbornou pomoc? Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
O čem se mlčí: Jak poznat zda potřebuji psychologa či terapeuta?VIDEO 

Klasickým schématem pak je, že děti, které nejsou ve školce šťastné, si podvědomě "zařídí nemoc". “Jejich stres totiž snižuje hladinu protilátek v krvi až 18krát, což platí samozřejmě i pro stres u dospělých. Pak pochopitelně snadno onemocní a jsou hrozně rády, že mohou zůstat doma. Opětovný nástup do školky je vždy znovu traumatizující a dítě si skutečně přeje být doma s rodiči,” vysvětluje Formánková.

Největší problémy mají děti úzkostné, trémisti, kteří se pořád něčeho bojí. Problémy ale mohou mít i děti spíš pasivní, které se bojí kolektivu a hůř navazují sociální kontakty, případně děti se sklony k pečlivosti.

Jaká homeopatika lze doporučit podle typu dítěte?

Přinášíme přehled léků, které lze použít ve chvíli, kdy dítě nezvládá nástup do dětského kolektivu, berte je jako orientační. Vždy je dobré, pokud je lék vybraný zkušeným lékařem homeopatem na konkrétní případ. Odborník totiž zváží jednak to, o jaký problém jde - zda je to strach, frustrace, žárlivost a jiné a vezme ohled také na věk dítěte, jeho vývoj, tělesnou konstituci a celkové chování. 

Uvedené léky se opět používají většinou v ředění 9-15 C, 5 granulí několikrát denně:

Argentum nitricum – je možné doporučit zbrklým a úzkostným dětem, jejichž stav se vlivem stresu zhoršuje. Jsou netrpělivé a impulzivní. Milují sladkosti, i když je jim po nich obvykle špatně. Při zkoušení nedovedou zachytit zběsilý tok myšlenek a výsledkem je často špatná známka.

Gelsemium sempervirens – je přípravek pro navenek klidné děti, jejichž stav je ale spíše obrazem paralýzy strachem, která se projevuje netečností a zpomalenými reakcemi. Děti prožívají obrovský strach, třesou se a mohou si stěžovat i na pocity bušení srdce.

Ignatia amara – je vhodné pro citově nestabilní, úzkostné děti, které mají sklon ke vzdychání a plačtivosti, chtějí být nejraději samy, o problémech nerady mluví, raději o samotě pláčou. Pokusy o útěchu razantně odmítají, dokážou být ale i vzteklé. Jejich rozpoložení dokáže zlepšit pouze zajímavá činnost a rozptýlení. Za jejich problémy se často skrývá kritika – ať už od kamarádů, či ze strany rodičů, případně stesk po domově, pocit osamocení či zármutek.

Phosphorus – je určen velmi citlivým dětem rozrušeným očekáváním radostné události stejně jako očekávanými problémy. Tyto děti jsou velmi živé, ale svou energii velmi rychle vyčerpají.

Pulsatilla – podává se úzkostným, plachým a velmi vnímavým dětem. Snadno je ovlivní smutné příběhy. Velmi se bojí násilí a neustále se dožadují podpory a ujišťování o lásce. Dobře reagují na slova útěchy, projevení účasti a citlivou společnost.

Natrum muriaticum – je určeno smutným a citlivým dětem. Snadno se jich dotkne i dobře míněná výtka či poznámka. Bývají osamělé, plaché a skromné. Odmítají útěchu a společnost ostatních. Mívají jen málo opravdových přátel a jejich ztrátu prožívají tragicky.

Arsenicum album – pomáhá dětem úzkostným a perfekcionistickým, které mají neustálou potřebu nějaké činnosti, což vede k jejich rychlému vyčerpání. Jejich hlavním životním pocitem je obrovská nejistota z okolního světa. Tu kompenzují svou pečlivostí. Potrpí si na čistou, přesně uspořádanou aktovku. Doma musí mít všechny hračky a knížky na svém místě. Většinou bývají hubené a velmi zimomřivé.

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.