Výjimečná jádra z meruněk: Působí i proti rakovině | Moje zdraví

Výjimečná jádra z meruněk: Působí i proti rakovině

Výjimečná jádra z meruněk: Působí i proti rakovině
Meruňky mají spoustu vitamínů. • Autor: shutterstock.com
28. července 2016 • 15:29

Zlatavě oranžové meruňky obsahují velké množství beta-karotenu -minerálu, který prodlužuje opálení. Olej lisovaný zastudena z meruňkových jader má vysoký obsah všech druhů vitaminů B a vitaminu A v přírodní formě. To ale není vše. 

Vysoké hory na pákistánsko-indickém pomezí obývá asijský národ Hunza. Tento kmen žije v naprostém souladu s přírodou a jeho členové působí na svůj věk mladě a dožívají se více než 100 let. Hlavní součástí jejich jídelníčku jsou přitom meruňky, kterým se v tomto klimatu velmi daří. Ještě více než samotné ovoce si však Hunzové cení jádra z pecek meruněk. Tato jádra obsahují látku zvanou laetril, známou pod obchodním názvem vitamin B17. Laetril obsahuje mimo jiné polosyntetickou molekulu látky amygdalin. Ten můžeme najít ve více než 1200 rostlinách, nejvyšší obsah vitaminu B17 je však ukryt v meruňkových jádrech. 

Mechanismus působení vitaminu B17

Vitamin B17 dokáže působit i na samotné rakovinné buňky. Molekula tohoto vitaminu obsahuje dvě jednotky glukózy (cukru), jednu molekulu benzaldehydu a jednu molekulu kyanidu, to vše pevně spojeno. Kyanid může být vysoce toxický, dokonce může mít smrtelné následky, jestliže se přijme v příliš velkém množství. V přirozeném stavu je však chemicky nečinný.

Existuje pouze jedna látka, která může odblokovat molekulu B17 a uvolnit kyanid. Touto látkou je enzym zvaný beta-glukosidáza, který budeme nazývat „odemykací enzym“. Naštěstí se tento odemykací enzym nenachází v nebezpečné míře v těle nikde jinde než v rakovinných buňkách, kde je naopak vždy přítomen v hojném množství. Kyanid z meruňkových jader pak zaútočí na zdravé i nádorové buňky. Zdravé buňky se schovají do svého „úkrytu“ pod látku zvanou rhodanáza, která kyanid rozkládá a chrání tak buňky před poškozením. Naopak beta-glukosidáza v nádorových buňkách aktivuje kyanid z jadérek a dojde tak v jádru samotné rakovinné buňky ke zničení a likvidaci nádoru. 

Vitamin B17 může posloužit jako přírodní alternativa prevence negativních civilizačních onemocnění, hlavně v kombinaci se zdravým stravováním, pravidelným pohybem a vhodným přísunem vitaminů. 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.