Jedete na dovolenou? Začněte u nejmenších | Moje zdraví

Jedete na dovolenou? Začněte u nejmenších

Jedete na dovolenou? Začněte u nejmenších
Vše záleží na destinaci a na věku dítěte. • Autor: istockphoto.com
8. září 2016 • 10:59

Cestování do vzdálených zemí s dětmi je vždy sázkou do loterie a riziko by měli rodiče zvážit na lékárnických vahách. „Imunitní systém dítěte je nezralý, a náchylnost k infekci je tudíž o mnoho vyšší než v dospělém věku,“ varuje vedoucí sítě očkovacích center Avenier doc. MUDr. Rastislav Maďar, CSc. 

Vysoké riziko nákazy některou z infekčních nemocí je zvláště v exotických zemích. Velmi nebezpečná je například malárie, horečka dengue, japonská encefalitida, ale i žloutenka. Jedinou možností obrany je očkování. „Chceme-li brát ohled na potřeby dítěte, je vhodné zvolit první cestu do míst ve stejném klimatickém pásmu a nejlépe tam, kde je pro dítě zabezpečeno dostatečné pohodlí a lékařská péče a odkud je také možné se v případě komplikací vrátit domů. Snadněji se vrací autem z Vysočiny než z Jadranu,“ shrnuje zkušenosti z terénu Hana Strejčková. Její specializace laktační poradkyně jí poskytuje mnoho praktických postřehů o potřebách rodin s malými dětmi. „Vždy je potřeba pečlivě zvážit, zda považujeme aktuální situaci v dané zemi za vhodnou pro cestu s dítětem, a probrat možná rizika s pediatrem. Menší nebezpečí hrozí dětem v oblasti Karibiku, Tichomoří, Číně, Japonsku či Turecku. Vyšší naopak můžeme očekávat v regionech jižní a jihovýchodní Asie, střední a jižní Afriky a Latinské Ameriky. S kojenci se pak cestování do tropů nedoporučuje vůbec,“ doplňuje MUDr. Jan Rutsch z Centra cestovní medicíny. 

Kojenec a máma na cestách 

Kojíte? To je dobře, na cestách ale může být všechno jinak. Dítě si kvůli změnám způsobeným cestováním většinou změní kojící režim. V důsledku toho se v prsech mohou ucpat mlékovody a vývody a vytvoří se zatvrdlinky. Nevěnujete-li jim pozornost, mohou trhlinkami v bradavkách prostoupit bakterie a vzniká zánět v prsu. Jak pomoci? Nahřejte zatvrdlinky obkladem či sprchou, rozmasírujte je, nakojte (či odsajte) a poté je zchlaďte, třeba obkladem z tvarohu. Na zánět v prsu (projeví se zejména rychle stoupající horečkou, otokem a zarudnutím) jako první pomoc funguje tvaroh a paracetamol. Když se zánět potvrdí, je nutné spěchat k lékaři! Další nástrahou je plíseň v prsou. Projevuje se svěděním, mokváním, bolestí či řezáním. Pro tento případ je vhodné vzít genciánovou violeť a antimykotický krém. Ani průvan či dlouhodobý chlad prsům nesvědčí. Na cestách se proto halte do šálu. Prochladnete-li v mokrých plavkách, pomáhá teplo, paracetamol a klid na lůžku. Miminko také může kojení bojkotovat nebo jej naopak vyžadovat častěji, může mít průjem, být dehydratované… Kojení však nevzdávejte! 

Čas odjezdu přizpůsobte režimu dítěte – vydejte se na cestu po krmení, v autě pak spí. Během jízdy nepouštějte silnou klimatizaci ani nevětrejte všemi okénky. Při zastávkách dítě provětrejte, položte do kočárku a v klidu nakrmte. Mimo „hlavní“ časy krmení také potřebuje uhasit žízeň. Za jízdy jej sledujte, zda se nepřehřívá či zda se samo hlásí o pití. Na cestu se vybavte vodou, svačinkami a lékárničkou! 

Kojenec velmi těžce snáší změny tlaku v letadle během vzletu a přistání. Tehdy je vhodné miminko přiložit k prsu. V letadle se doporučuje kojit a přikládat dle potřeby – uspokojíte hlad a žízeň, ale také dítě uklidníte, navodíte u něj pocit jistoty a bezpečí. Kojení je i vhodnou prevencí vlivu klimatizace a různých onemocnění, jež se mohou v letadle přenášet. V prvním roce života není zcela vhodné s miminkem překračovat časová a klimatická pásma. Když už se rodina na cestu vydá, mělo by být dítě kojeno/krmeno tak často, jak si řekne. Zpočátku se může i z psychických důvodů hlásit častěji. 

Dítě alergik 

Alergické dítě se může hůř adaptovat na nové prostředí. Proto volte raději delší pobyt v jedné lokalitě. Vždy mu přibalte léky, jež trvale užívá. „U závažnějších alergiků doporučujeme mít s sebou stručnou zprávu od ošetřujícího lékaře či průkaz alergika, jímž jsou vybaveny ty děti, které prodělaly závažnou, případně život ohrožující reakci. Ty by měly mít i autoinjektor (Epipen),“ radí MUDr. Eva Vernerová z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol. Obecně by alergici měli nosit bavlněné oblečení, přikrývku hlavy, sluneční brýle, opalovací krémy s vysokým SPF (50+), nevystavovat se příliš slunci a dbát na pitný režim. Z léků je vhodné s sebou vozit přípravky proti horečce a proti průjmu, oční kapky či borovou vodu, pro děti s občasnými dechovými problémy pak např. Ventolin. 

Dítě atopik 

„Atopik bude mít méně potíží na kamenitých plážích a začátkem sezóny, kdy je voda i pobřeží výrazně čistší. Nevhodná jsou místa plná atrakcí či bydlení u dálnic. U pylových alergiků volíme lokality, jež se vyhnou pylové expozici. Pyly se objevují dříve u jižních moří, později (za 2 až 3 týdny) v horách ve vyšší nadmořské výšce,“ doplňuje MUDr. Vernerová. Jak ošetřovat pleť? Omezíme mýdlo, šampony, sprchové gely, stačí vlažná voda, kůži netřeme froté ručníkem, ale nadbytečnou vodu odsáváme papírovou osuškou či bavlněným ručníkem. Hydrataci zajišťujeme jak pitným režimem, tak ošetřováním hydratačními krémy. Příliš mastné prostředky nejsou v létě vhodné. Omezte deodoranty, kosmetiku, dráždivé potraviny (citrusy, čokoládu, ananas, jahody, ovocné čaje, džusy – u starších koření, kávu, silný čaj, alkoholické nápoje). V horách je méně alergenů a vhodné proudění vzduchu, který je čistší. Opalování na plném slunci se nedoporučuje. Slunce prospívá atopikům jen v malých dávkách, které získáme pobytem v polostínu a stínu a v ranních či večerních hodinách. Opalovací krémy mohou též dráždit, proto je raději vyzkoušejte před cestou. 

Dětské oči na dovolené 

Pro pobyt s intenzivním slunečním zářením pořiďte dítěti kvalitní atestované tmavé brýle s UV filtrem. „Doporučuji plastová skla s nepříliš intenzivním zabarvením – do 30 procent,“ říká primář dětského oftalmologického oddělení Fakultní nemocnice Motol MUDr. Milan Odehnal, MBA. Ujistěte se, že brýle dobře sedí i v okolí oka a na bočních stranách. Pokud se do oka dostane písek či prach, dítě si jej mne a hodně slzí, někdy je přítomná bolest a světloplachost. Jak pomoci? Propláchněte mu oči borovou vodou (dítě leží a jeden rodič mu drží hlavičku, druhý lehce otevírá víčka). Přetrvávají-li obtíže, znamená to, že nečistoty zůstaly v oku. Pokuste se je pomocí čtverečku setřít a dostat z oka ven. Na zklidnění aplikujte oční mast nebo pár dní kapejte oční kapky. Přetrvávají-li obtíže, navštivte lékaře, tělísko nesmí v oku zůstat! Dětské oči může podráždit i pobyt pod vodou. Máte-li malého potápěče, povolte mu vstup do vody pouze s ochrannými brýlemi. Utrpí-li tržnou ranku víčka či obočí nebo úraz vlastního oka, jen mu sterilním čtverečkem oko přikryjte a rychle k očnímu lékaři! 

Odborná spolupráce: doc. MUDr. Rastislav Maďar, CSc., síť očkovacích center Avenier Hana Strejčková, Laktační liga MUDr. Jan Rutsch, Centrum cestovní medicíny MUDr. Eva Vernerová, Ústav imunologie 2. LF UK a FN Motol prim. MUDr. Milan Odehnal, MBA, dětské oftalmologické oddělení FN Motol MUDr. Darina Zelenková, Dermatovenerologická klinika 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce MUDr. Marie Skalská, Pro Fit Institut

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.