Jak pít kávu zdravě? Alergici pozor na mléko, nespavci smí poslední šálek po obědě | Moje zdraví

Jak pít kávu zdravě? Alergici pozor na mléko, nespavci smí poslední šálek po obědě

Jak pít kávu zdravě? Alergici pozor na mléko, nespavci smí poslední šálek po obědě
Káva je skvělým začátkem dne, když víte, jak ji pít • Autor: iStock.com
27. srpna 2023 • 05:00

Pokud bez šálku voňavé kávy nedáte po probuzení ani ránu, máme pro vás dobrou zprávu. Mnoho lidí si myslí, že káva není zdravá a že by ji neměli pít ideálně vůbec. Není to pravda. Co ale o tomto povzbudivém nápoji opravdu potřebujete vědět? 

Pravidelné pití kávy pomáhá odvrátit celou řadu onemocnění včetně cukrovky 2. typu, Parkinsonovy choroby i rakoviny tlustého střeva a prsu. Pokud chcete maximalizovat výhody pití kávy, máme pro vás šest zaručených tipů, díky kterým budete mít svůj ranní rituál ještě raději.

Video se připravuje ...
15 otázek pro baristku Petru Davies. Jak uvařit skvělou kávuVIDEO 

Nejdříve vypijte sklenici vody

I když různé výzkumy prokázaly, že kofein je takzvané diuretikum (což znamená, že naše tělo dehydratuje), může se přesto náš organismus pravidelnému příjmu kofeinu přizpůsobit. Faktem zůstává, že lidé, kteří svůj den začínají s šálkem kávy v ruce, poté během dne už moc čisté vody nevypijí. Máme pro vás proto radu. Hned jak se probudíte, běžte do kuchyně a dejte si skleničku vody. I po šálku kávy se pak během dne nebudete cítit dehydratovaní.

Vyhýbejte se umělým sladidlům

Umělá sladidla sice mohou být bez kalorií. Různé výzkumy ale uvádějí, že i tak je jejich konzumace spojena se zvýšeným rizikem vzniku obezity, srdečních chorob či cukrovky typu 2. Takže umělá sladidla nechte na pokoji a raději si do ranní kávičky dejte malé množství skutečného cukru. Samozřejmě pokud nesladíte, tím lépe.

Video se připravuje ...
Jak do cappuccina nakreslit srdíčko technikou latte artVIDEO 

S cukrem to nepřehánějte

U cukru ještě chvilku zůstaneme. Americká kardiologická asociace totiž doporučuje denně zkonzumovat maximálně šest lžiček cukru. Pozor, čím cukr nabíráte. Bylo by dobré jej do kávy přidávat skutečně čajovou lžičkou. Stále tak budete mít přehled, kolik cukru sníte. Pokud si do šálku dáváte předem slazené mléko či smetanu, cukr už vynechejte.

Vynechte kravské mléko

Zejména v dospělosti má mnoho lidí potíže s trávením mléčné bílkoviny. Nemáte rádi černou kávu? Můžete začít používat mléka vyrobená z mandlí, kokosu, kešú oříšků a dalších rostlinných zdrojů. Počítejte ale s tím, že mohou mít mnohem více kalorií.

Místo cukru zkuste třeba skořici

Nejlepší trik, jak docílit snížení příjmu cukru, je velmi jednoduchý. Můžete ho totiž nahradit třeba skořicí, zázvorem, muškátovým oříškem či hřebíčkem. Kromě zajímavé chuti a aroma kávy nám například zmiňovaná skořice reguluje hladinu cukru v krvi.

Před spaním už kávu nepijte

Ráno můžete vypít klidně více kávy. Pokud ale máte potíže s nespavostí, tak kávu nepijte později než po obědě. Některé odborné studie říkají, že byste kofein měli užívat nejpozději šest hodin před usnutím, jiné dokonce 10 hodin. Musíte si vyzkoušet, zda a jak moc u vás káva nebo jiné kofeinové nápoje jako je třeba kola opravdu komplikují usínání. 

Autor: Daniel Mareš
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.