Ideální čas na spánek? Opravdu existuje a zná ho každý z nás | Moje zdraví

Ideální čas na spánek? Opravdu existuje a zná ho každý z nás

Ideální čas na spánek? Opravdu existuje a zná ho každý z nás
. • Autor: Shutterstock
22. srpna 2022 • 06:00

To, že spánek souvisí s hladinou našich hormonů a celkovým nastavením mozku na jakoukoliv aktivitu, všichni víme. Co možná ale nevíme, je, kdy je ten správný čas ulehnout do postele.

Odpověď na tuto otázku je však blíž, než by se mohlo zdát. Podle odborníků na spánek totiž zní: Kdykoliv, jen když to bude stále ve stejný čas! 

Video se připravuje ...
Potraviny, které vám pomohou lépe spátVIDEO 

Co je „správný spánek“?

Spánek je předmětem neustálých debat. Jak dlouho bychom měli spát? Jak hluboký by měl správný spánek být? A co určuje jeho kvalitu? To vše jsou dokola omílané otázky, na které neexistuje jednoznačná odpověď.

Potřeba spánku je u každého jedince individuální. To potvrdila i řada nejrůznějších výzkumů. Ke stejné tezi se příklání také Kristen Willeumierová, neuroložka z Boston College a autorka knihy Biohack Your Brain. Co je však dle odborníků skutečnou alfou a omegou kvalitního spánku, je volba ideálního času pro usínání i probouzení.

Pravidla spánkové hygieny

Ano, přesně tak. I spánek má svou hygienu a ta má svá vlastní pravidla. Mezi ty hlavní jednoznačně patří chodit spát a zároveň vstávat každý den ve stejný čas. Ideální je, kdy se vám to povede mezi desátou hodinou večerní a šestou hodinou ranní. To je dle odborníků časové rozmezí, kdy je tělo připraveno k odpočinku.

Mozku pak dělá dobře vše, co má svůj zvyk, a tudíž pravidelnost. Vše, na co se může spolehnout. Tomu potom odpovídá i jeho nastavení, které zase umožňuje klidný a nerušený spánek.

Co je melatonin a jak nám pomáhá?

To, jak spíme, je odvislé od hladiny našich hormonů v těle. Pokud nejsou v rovnováze, projeví se to mělkým a často přerušovaným spánkem.

Zpravidla kolem deváté hodiny večerní začne tělo produkovat hormon zvaný melatonin a zároveň dochází k metabolismu serotoninu, jenž je známý jako hormon radosti a štěstí. Spuštěním produkce melatoninu mozek zbytku těla signalizuje, že se blíží čas spánku, melatonin zároveň pomáhá regulovat náš cirkadiánní rytmus, tedy vnitřní hodiny, jež řídí cyklus spánku a bdění.

Autor: Valentina Lebová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.