Horečka: Jak moc při ní musíte pít a co? | Moje zdraví

Horečka: Jak moc při ní musíte pít a co?

Horečka: Jak moc při ní musíte pít a co?
Autor: istock.com
22. března 2020 • 06:00

Pokud se teplota vyšplhá na více jak 39 stupňů, člověk by měl vypít o čtvrtinu tekutin více než obvykle. Pocením se totiž tekutiny ztrácejí, což je na jednu stranu dobře, protože tělo se tak zbavuje škodlivin, které se v nich bojem s viry či bakteriemi nahromadily.

Zvýšení teploty těla je přirozený, pro život nezbytný mechanismus, který ochlazuje tělo, zvyšuje rychlost a sílu imunitní reakce, omezuje aktivitu a množení buněk zasažených viry. Horečka, ale už i zvýšená teplota, bojuje s viry. Pitný režim jí pomáhá, protože se tak z těla dostávají škodliviny pocením. Proto je také potřeba do těla ztracené tekutiny dostat. 

Pocení začíná už při 37 °C

Ke znatelnému pocení dochází při teplotě od 37 °C. Produkce potu je vysoce variabilní, může činit až několik litrů za 24 hodin. Pot neobsahuje jen vodu, ale také nezbytné ionty jako sodík, draslík nebo chloridový anion. „To znamená, že kromě ztráty vody je potřeba doplnit tělu i tyto ionty. K tomu se výborně hodí přírodní minerální vody,“ doporučuje nutriční terapeutka PhDr. Starnovská, spolupracovnice AquaLife Institutu v oblasti nutriční terapie.

Například osoba s tělesnou hmotností 60 kg běžně potřebuje 2,1 litru tekutin, při teplotě 38 °C to je 2,35 litru a při 39 °C už 2,63 litru. Osoba vážící 80 kg běžně potřebuje 2,8 litru tekutin, při teplotě 38 °C to je 3,14 litru a při 39 °C už 3,51 litru. K tomu je ještě třeba připočítat ztrátu tekutin pocením, tedy nejméně 0,5 litru. 

Při zvýšeném pocení, to znamená i při horečkách, můžeme vedle běžných minerálních vod zařadit i ty silně mineralizované. Pro každodenní pití u lidí bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou vhodné slabě a středně mineralizované vody s obsahem rozpuštěných pevných látek do 1000 mg/litr – mohou je pít bez omezení jako součást pravidelného pitného režimu.

Horečka má ještě vyšší nároky na tělo než teplota  

Za horečku se považuje více než 38 °C (nad 37 °C je to zvýšená teplota), 40/41 °C už představuje vysoký stupeň rizika pro oběhový systém, poruchy vědomí a dehydrataci, teplota vyšší než 42 °C bývá smrtící. 

Jde o stav se zvýšenými metabolickými nároky a zvýšenou potřebou energie pro imunitní systém. Zvyšuje se také potřeba tekutin, a to každý stupeň Celsia nad 37 °C o 12 procent . Dospělý člověk by tedy měl vypít při horečce 39 °C nejméně o čtvrtinu víc tekutin než obvykle, nejlépe minerálek, které doplňují tělu nejen potřebné tekutiny, ale i důležité minerální látky, ztracené pocením.

Jaké jsou fáze horečky

„Horečka má několik fází. Při první se ještě teplota nemění. Při druhé teplota stoupá a máme pocit chladu, může se dostavit i svalový třes a stoupá bazální metabolismus, kůže je studená. Po dosažení maximální teploty ve třetí fázi je kůže teplá, červená a suchá, s každým 1 °C stoupá tepová frekvence o 8–10 tepů. Čtvrtou fází je ústup teploty k normě, kůže je teplá, červená, vlhká, dochází k poklesu tlaku a optimálně k pocitu žízně. V této fázi hrozí dehydratace,“ vysvětluje Tamara Starnovská.

Doktorka Starnovská dále radí: „Ve fázi vnímání chladu pijte raději teplé nápoje, ve fázi tepla a pocení chladné, nikoli ledové nápoje. Vzhledem k vyšší energetické potřebě a nechutenství je vhodné nápoje osladit cukrem, případně využít ovocné šťávy nebo džusy. Zelený čaj ani jiné nápoje s obsahem stimulačních látek nejsou vhodné, protože oběhový systém je více zatížen v důsledku horečky. U bylinkových čajů je třeba dbát i na jejich účinek. Pokud užíváte léky, měli byste se vyhnout konzumaci grepové šťávy nebo džusu. Totéž se týká pomela a granátového jablka, ale také velmi oblíbeného zázvoru.“

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.