Co dát pod stromeček diabetikovi? Tipy na vhodné dárky | Moje zdraví

Co dát pod stromeček diabetikovi? Tipy na vhodné dárky

Co dát pod stromeček diabetikovi? Tipy na vhodné dárky
Dárek může nejen potěšit, ale i prospět zdraví • Autor: iStock.com
5. prosince 2017 • 06:00

Vymýšlíte, čím byste o Vánocích potěšili cukrovkáře? Vhodných dárků najdete mnoho – od doplňků stravy až po užitečné pomocníky do koupelny. 

Mezi nejčastější dárky pro zdravé i diabetiky patří doplňky stravy. Ty pro cukrovkáře lze podle jejich působení rozdělit na několik základních skupin. Některé snižují hladinu glykemie, jiné ovlivňují rezistenci organismu vůči působení inzulinu.

Další pozitivně ovlivňují hladinu krevních tuků a preventivně působí na cévní stěnu. Obsahují například extrakt ze zeleného čaje, ginkgo biloby nebo česneku. Posledně jmenovaný „umí“ ještě něco navíc – společně v kombinaci s terapií lékem proti diabetu metforminem vedlo podávání česnekového výtažku podle některých výzkumů i ke snížení hodnoty glykemie nalačno a k žádoucímu zlepšení citlivosti tkání vůči inzulinu. 

Jitrocel a moruše

K vyrovnané hladině glykemie přispívá mimo jiné rozpustná vláknina. Například psyllium, vláknina z jitrocele indického, je ceněna pro své schopnosti výrazně podpořit objem střevního obsahu a napomoci vylučování toxických látek z těla. Pro diabetiky je důležité, že vláknina zpomaluje vstřebávání glukózy a vede ke snížení hodnot glykemií po jídle i glykovaného hemoglobinu („dlouhého cukru“).

Pozitivně působí i prostředek s výtažkem jinanu dvoulaločného: kromě zlepšení paměťových a kognitivních funkcí je znám i jeho účinek na zlepšení prokrvení končetin, což je dobré jako prevence diabetické neuropatie. 

V poslední době se v souvislosti s vyrovnanou hladinou cukru v krvi mluví o listu moruše bílé. Výsledky studie, kterou provedli vědci z Minnesotské univerzity a uveřejnili ji v odborném časopise Diabetes Care, ukázaly, že chemické látky v listech moruše bílé zpomalují vstřebávání cukru z jídla, čímž se jeho hladina v krvi zvyšuje rovněž pomaleji.

Užívání aloe vera může zase podle některých odborníků u pacientů léčených metforminem vést k poklesu hladiny glykemie nalačno, glykovaného hemoglobinu i krevních tuků. Vánoční balíček doplňte ještě přírodním sladidlem ze stévie a doplňkem stravy s obsahem chromu nebo s hlívou ústřičnou, která napomáhá zvyšovat celkovou imunitu. 

Pomoc při neuropatii

Diabetická neuropatie patří k nejčastějším komplikacím onemocnění cukrovkou. Postihuje především dolní končetiny. Pacient může zpočátku cítit brnění, svědění, mravenčení a posléze ztratit cit v nohou úplně. Jednou z možností jak tento stav zlepšit je metoda mezodiencefalické modulace (MDM). Je založena na skutečnosti, že průchod proudu o velmi nízké intenzitě centrálním nervovým systémem může ovlivnit jeho regulační funkce.

Dochází tak ke zlepšení regulačních schopností včetně mikrocirkulace v tkáních a následně i vnímání bolesti a nepříjemných vjemů způsobených diabetickou neuropatií. Více o terapii, která by vašemu blízkému diabetikovi mohla jako doplňková léčba jeho onemocnění pomoci, se dozvíte například na internetových stránkách: www.mdmcentrum.com 

Pantofle ne, madlo ano

Nohy diabetika zkrátka za všech okolností vyžadují zvýšenou pozornost. Náchylnost k infekcím je vysoká, hojení trvá déle. Proto je dobré věnovat velkou pozornost hygieně. A tip na další dárek je tady – určitě uděláte radost masážní vaničkou, vlastní sadou na pedikúru nebo ponožkami s antibakteriálními stříbrnými vlákny. Poohlédnout se po pohodlné obuvi také není od věci. 
Při tom zkuste zapátrat v koupelně vašeho cukrovkáře – určitě ocení, necháte-li mu zamontovat k vaně madlo a obstaráte pomůcku, která zamezí uklouznutí na vlhké podlaze či ve sprchovém koutu. 

Něco na zub i na spaní

Problémy se zuby otravují i zdravého člověka, cukrovkář je však snáší ještě mnohem hůř. Je proto dobré potížím předcházet pomocí dobrých „vychytávek“ určených k zubní hygieně. Zkuste se poohlédnout po vhodném, třeba elektrickém zubním kartáčku, speciálních prostředcích ústní hygieny nebo sanitizéru, který efektivně zbaví zubní kartáček bakterií. Pokožka diabetika je citlivější, proto ocení oblečení nebo lůžkoviny z nedráždivých materiálů, jako je bavlna, len, konopné nebo bambusové vlákno. 



Trocha elektroniky

Vhodným dárkem z oblasti selfmonitoringu je přístroj, jenž samotného diabetika upozorní, když hladina jeho glykemie klesá či stoupá. Sleduje hladinu cukru v krvi pomocí přesného glukometru. Přístroj jako jediný v ČR umožňuje komunikaci s mobilními zařízeními pomocí bluetooth. „Díky glukometrům, které lze propojit se systémem eVito, mají lidé trpící cukrovkou neustálý přehled o naměřených hodnotách, jež systém zaznamenává, interpretuje a z dlouhodobého hlediska i vyhodnocuje,“ popisuje MUDr. Martin Haluzík. ze 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. 

Na to, že se něco děje, může přístroj upozornit pomocí SMS zprávy nebo jiného signálu nejen samotného diabetika, ale třeba i jeho rodiče či děti. 

Přívěsky do kapsy

Jsou malé a nenápadné. Má-li je však diabetik u sebe, může si zachránit i život. Existují přívěsky, „psí známky“, na kterých jsou uvedeny veškeré informace (například: „Jsem diabetik, najdete-li mne v bezvědomí, mám hypoglykemii, volejte lékaře! Děkuji!“). 

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.