Bezpečné letní koupání: Jak na první pomoc při tonutí a jak oživovat děti?
Každý rok dochází k tragickým utonutím. Nejčastějším důvodem bývá přecenění svých schopností. Jak se ve vodě chovat bezpečně a jak pomoct v případě tonutí?
Při tonutí dochází k zástavě dýchání, srdeční akce a k bezvědomí s nevyhnutelným poškozením mozku. Pozor na topícího se člověka, je stresovaný, nedostatečně dýchá, zachytí se čehokoli.
Přiblížíme se k němu tak, aby nás neviděl, a zezadu ho uchopíme za hlavu a hrudník či jakkoli, abychom s ním mohli plavat ke břehu. Skáčeme k němu vždy po nohou, abychom ve vodě neztratili orientaci a viděli ho. Je-li tonoucí v bezvědomí, avšak spontánně dýchá, otočíme ho do zotavovací polohy na boku a voláme záchranku.
Je-li tonoucí v bezvědomí bez dechové aktivity, je třeba s ním, pokud to dokonale umíme, začít co nejdřív dýchat – v loďce, na hladině.
Jak se postarat o tonoucího po vytažení z vody?
Postiženého položte na zem. Pokud je v bezvědomí, ale spontánně dýchá, otočte ho do zotavovací polohy na boku.
Je-li tonoucí v bezvědomí bez dechové aktivity, začněte s resuscitací. Dospělí: po kontrole průchodnosti úst zakloňte hlavu. Zahajte 5 rychlými vdechy, pak resuscitujte oběma rukama v poměru 30:2, tzn. 30 stlačení hrudníku a 2 vdechy.
Frekvence stlačení hrudníku 100x/min. Děti (do puberty): zahajte 5 rychlými vdechy, pokračujte v poměru 30:2, frekvence 120x/min, provádějte jednou rukou, dolní hranou dlaně. Dýchejte pozvolna tak, aby se zvedl hrudník.
Novorozenci: nezaklánějte hlavu, zahajte 5 rychlými vdechy, pokračujte v poměru 3:1 a ve frekvenci 140x/min, dvěma prsty uprostřed hrudní kosti. Kojenci do 1 roku: nezaklánějte hlavu. Zahajte 5 rychlými vdechy, pokračujte v poměru 30:2, frekvence 120x/min, provádějte dvěma prsty uprostřed hrudní kosti.
Vdechujte pozvolna, do úst i nosu současně, pouze obsah úst.
Dojde-li k obnovení dechu a pulzu, otočte postiženého do stabilizované polohy a kontrolujte dechovou aktivitu do příjezdu záchranky.
Bezpečné koupání
Jakých pravidel byste se měli držet? V každém případě neplavejte a nepotápějte se samotní. Nevydávejte se do hlubin ani neprovádějte vodní sporty, pokud jste požili alkoholický nápoj. Alkohol snižuje schopnost úsudku a koordinace.
Pamatujte, že pomůcky pro pobyt ve vodě (nafukovací matrace, čluny, kruhy) mohou vyvolat pocit přehnaného sebevědomí. Nikdy jimi nenahrazujte svou schopnost plavat.
Nepřibližujte se k vodě během bouřky. Při plavání dodržujte bezpečnou vzdálenost od skákacích plató, lodí i dalších plovoucích předmětů. Neskákejte do vody tam, kde nevidíte pod hladinu. Mohli byste si ublížit o dno, skálu nebo pahýl stromu.
Těsně před vstupem do vody nekonzumujte příliš mnoho jídla. Podle studie zveřejněné v časopise Medicine, Science and the Law se lidé, kteří plavou hned po jídle s plným žaludkem, vystavují mnohem vyššímu riziku utonutí.
Ve znečištěné či kontaminované vodě (například v rybníku, na přehradě) můžete snadno dostat do ucha zánět způsobený bakteriemi. Před koupáním použijte špunty do uší, těsně po něm uši dobře vytřete ručníkem.
Odborná spolupráce: Mgr. Vlastimil Mrákava, Thomayerova nemocnice v Praze