Nákazy od zvířat máme předvídat | Moje zdraví

Nákazy od zvířat máme předvídat

Nákazy od zvířat máme předvídat
I naši domácí mazlíčci mohou mít nemoci. • Autor: shutterstock.com
22. července 2016 • 13:36

Máme rádi zvířata..., zpívá se v jedné známé písničce. Nicméně občas s nimi bohužel sdílíme i některé nemoci. Proto platí, že pokud chráníme své zvířecí mazlíčky před onemocněním, chráníme tím i sami sebe. 

Hrdina populárního českého filmu před lety prohlásil, že psí blechy na člověka nejdou. „Ovšem pravda to tak úplně není,“ říká MVDr. Michal Alexa z pražské Veterinární nemocnice AA-Vet. „Blechy sice dávají přednost kočkám a psům, ale poštípat mohou i člověka.“ Existují však daleko závažnější zdravotní problémy, které mohou mít souvislost s domácími mazlíčky. Řada těchto nemocí je u nás poměrně vzácných, ale nakazit se jimi můžeme třeba při cestách do zahraničí. Proto se v takových případech určitě vyplatí myslet včas na prevenci. 

Jakého psa si vybrat, když jste alergik? Více čtěte zde.

K nejobávanějším chorobám patří vzteklina, která se na člověka může přenést slinami nemocného zvířete. Toto infekční onemocnění je přitom pro člověka stoprocentně smrtelné. V České republice se dnes již naštěstí díky důsledné vakcinaci psů a koček i plošnému očkování divokých zvířat nevyskytuje. Neznamená to však, že můžeme být tak docela v klidu. „Už proto, že v okolních zemích, jako je Slovensko, Rakousko nebo Polsko, se stále ještě se vzteklinou můžeme setkat, stejně tak jako například při cestách do Středomoří,“ varuje MVDr. Alexa. Riziko nákazy je však přesto poměrně malé.

Daleko reálnější nebezpečí hrozí při běžném pokousání kočkou či psem. Tyto rány totiž mohou být infikované bakteriemi, které mají tato zvířata v dutině ústní, a mohou vyvolávat lokální hnisání. Podle názoru veterináře ovšem nejen laici, ale i lékaři leckdy situaci podcení. Ránu pouze vyčistí a pacientovi píchnou injekci proti tetanu. Pokud se ovšem několik dní po kousnutí objeví horečky, měl by lékař ještě předepsat antibiotickou léčbu, která hnisavou infekci dokáže zlikvidovat. 

Jakou kočku si vybrat, když jste alergik? Více čtěte zde.

Antibiotikům se leckdy nevyhnou ani pacienti, kteří onemocní bartonelózou, jíž se také někdy lidově říká „nemoc z kočičího škrábnutí“. Zvýšené riziko přitom hrozí zejména lidem s oslabenou imunitou. Zmíněné bakteriální onemocnění se vyskytuje převážně u divokých koček, ale nakazit se od nich mohou i kočky domácí. V místě poškrábání nebo kousnutí se pak většinou objeví puchýře či boule, pacienti mohou pociťovat únavu, bolesti hlavy nebo v krku. Nemoc naštěstí nemívá většinou nijak závažný průběh a problémy během několika dnů samy od sebe odezní.

Někdy se ovšem mohou objevit i horečky, otoky spádových uzlin, zvětšení sleziny, infekce očí a jater. A právě v takových případech je léčba antibiotiky nezbytná. „Dalším kočičím strašákem je parazitární onemocnění toxoplazmóza,“ uvádí veterinární lékař. Podle jeho slov mívá také tato nemoc většinou mírný průběh, rizikovým skupinám pacientů však může způsobit značné problémy. Patří k nim především ženy v druhém a třetím měsíci těhotenství, u nichž hrozí riziko poškození plodu. Značné zdravotní komplikace hrozí i HIV pozitivním lidem nebo pacientům po transplantaci či ozařování. 

Společný nepřítel klíště 

V našich krajinách dokážou blechy či komáři člověka i zvíře nanejvýš nepříjemně potrápit. Při cestách do Středozemí a na Jadran, třeba v Chorvatsku, je ale možné narazit na psy nakažené leishmaniózou – parazitárním onemocněním, jež přenášejí pakomáři a které bývá zejména v rozvojových zemích příčinou smrtelných epidemií. Ve středoevropských podmínkách je však daleko častějším společným nepřítelem člověka i domácího mazlíčka klíště.

Pokud se přisaje na kočku nebo psa, na jeho páníčka už nejde, ale… „Při neopatrném odstraňování infi kovaného klíštěte ze zvířecí pokožky může dojít k nákaze,“ podotýká veterinář. Ať už lymeskou borreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Řadě nemocí ovšem můžeme zabránit, pokud včas myslíme na prevenci. K většině onemocnění přenosných z člověka na zvíře dochází podle slov Michala Alexy u chovatelů, kteří příliš nedbají na hygienické podmínky chovu a na ochranu svých zvířecích společníků. Vždy totiž platí, že pokud chráníme zvířata, ochraňujeme zároveň i sami sebe. 

Jak se chránit pred nákazou?

• Před blechami, klíšťaty a komáry chrání psy a kočky speciální obojek nebo antiparazitární přípravek spot-on.

• Nikdy však nedávejte kočkám psí obojek či spot-on!

• Dodržujte hygienické podmínky chovu, myslete na včasné odčervení i očkování zvířat.

• Zvíře můžete nechat očkovat proti lymeské borrelióze, ale jeho efektivita je velmi sporadická. Pro lidi existuje podstatně účinnější očkování proti klíšťové encefalitidě.

• Jestliže cestujete do oblastí s výskytem vztekliny, nechte se včas očkovat.

• Při pokousání psem nebo kočkou je třeba, aby veterinář vystavil potvrzení, že zvíře nejeví klinické příznaky vztekliny. A to nejen v den pokousání, ale ještě 5 dní poté.

• Pokud dojde k napadení neznámým zvířetem například během cesty do zahraničí, ihned kontaktujte policii a místní veterinární správu.

• Ze zvířete na člověka se snadno mohou přenést kožní plísňové problémy. V takovém případě je nezbytná léčba domácího mazlíčka i chovatele.

 

Odborná spolupráce: MVDr. Michal Alexa, Veterinární nemocnice AA-Vet, Praha 

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.