5 mýtů o nemocech ve stáří: nevěřte jim a pečujte o sebe | Moje zdraví

5 mýtů o nemocech ve stáří: nevěřte jim a pečujte o sebe

5 mýtů o nemocech ve stáří: nevěřte jim a pečujte o sebe
Nevěřte mýtům a pečujte o sebe • Autor: iStock
7. listopadu 2024 • 06:00

Představa o seniorech je často zkreslená a taková, že jsou všichni nemocní, nemohoucí, v depresích a že se nic nového už nikdy nenaučí. Se stárnutím a seniory je bohužel spojeno mnoho mylných představ a mýtů. Těmto 5-ti mýtům rozhodně nevěřte!

1. Stáří jsou jen nemoci a horší kvalita života

Každé tělo je jiné a je pravda, že postupem věku se většina lidí nevyhne nějakým těm zdravotním problémům. Ty však nemusí nutně vést k nemocem a ztrátě soběstačnosti. Někteří osmdesátníci pak klidně mohou být mnohem aktivnější a fyzicky zdatnější než řada čtyřicátníků. Vše záleží na to, jak o své tělo pečujeme po celý život.

2. Demence je nevyhnutelná

Ačkoliv se riziko demence se zvyšuje s věkem, není to nevyhnutelný vývoj stárnutí, lze se jí vyhnout preventivními opatřeními nebo její nástup alespoň oddálit. Zdravý životní styl, intelektuální stimulace, a sociální zapojení mohou snížit riziko vzniku demence.

3. Ve stáří se už nic nového nenaučíme

To, že starší lidé se nemohou nic nového naučit rozhodně, není pravdivé. Mnozí slavní lidé vymysleli nebo napsali svá stěžejní díla ve věku seniorském, existují i tací, kteří se naučili nový jazyk. Senioři dnes běžně zvládají studovat univerzity třetího věku, ovládat počítače a aplikace. Jediné na čem to vše záleží, zda svůj mozek trénují. Mozek je totiž jako sval, bez pravidelné stimulace zakrní. Co je důležité? Nenechat ho zahálet. Procvičovat ho celý život a podporovat tak tvorbu nových buněk a spojů. Kromě učení, čtení, řešení logických úkolů pomáhá i meditace.

4. Osteoporóze není možné předcházet

Osteoporóza je nemoc charakteristická křehkostí kostí, ke které dochází vlivem stárnutí. Včasnou prevencí je ale možné ji držet na uzdě a oddálit její nástup. Klíčový je zejména dostatečný příjem vápníku a vitaminu D. Nedílnou součástí je také pravidelné cvičení s odporem, které prokazatelně posiluje kosti a zpomaluje ztrátu kostní hmoty.  

5. Senioři mají deprese

Podle posledních světových výzkumů není mezi seniory nijak dramaticky více lidí s depresí než v jiných věkových skupinách. Mezi lidmi staršími 60 let žije s depresí pouze 7 %. Naopak výzkumy potvrzují, že dnešní senioři si toto své období života umí užívat mnohem více než generace před nimi.

Autor: redakce Mojezdravi.cz
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.