Začal velikonoční půst: Víte, co s vámi udělá 40 dní bez masa?
Půst se v posledních letech znovu dostává do povědomí. Je to ale velmi starý zvyk, který slouží nejen k odlehčení jídelníčku. Týká se totiž i mentální očisty. Nicméně změna stravování není právě před Velikonocemi od věci. Co se stane, když se na více než měsíc vzdáte masných výrobků?
Proč se po masopustu drží půst?
Půst před Velikonocemi má nejen očistný, ale také náboženský význam. Tradičně se jím rozumí omezení konzumace masa, alkoholu a sladkostí. Vztahovat se ale může i na jiné neřesti, které se jídla netýkají. V dnešním světě to může být například omezení sociálních sítí nebo internetu obecně. Lidské tělo a mysl se mají totiž během půstu detoxikovat jak fyzicky, tak i psychicky.
Kdy začíná a končí velikonoční půst?
Čtyřicetidenní velikonoční půst začíná Popeleční středou (ta v roce 2024 vychází na 14. února) a končí Bílou sobotou 30. března.
Jak správně držet půst a co jíst?
Pokud už se odhodláte dodržet postní období, rozhodněte se, ke kterému půstu se uchýlíte. Odepřít si můžete například jen maso, případně lze půst rozšířit i na všechny živočišné výrobky. Vzdát byste se měli všech uzenin, přemíry cukru, smaženého jídla a veškerého fast foodu.
Naopak byste měli dát přednost luštěninám, zelenině nebo ovoci. V jídelníčku by se také neměly objevit alkohol nebo energetické nápoje, ale spíše jen čistá voda či bylinné a ovocné čaje. Tělo by ale nemělo po dobu půstu strádat. Proto by měl být jídelníček opravdu dobře vyvážený.
Fotogalerie
Co udělá s lidským tělem 40 dní bez masa?
Právě vyřazení masa a tučných mléčných výrobků může mít na vaše tělo opravdu zásadní vliv. Pokud totiž místo prorostlé krkovičky budete k bramborám podávat sladkovodní nebo mořské netučné ryby, můžete se zbavit nejednoho neduhu. Stejně tak bude v jídelníčku působit i vyšší podíl zeleniny a luštěnin. Co tedy od správně nastaveného půstu čekat?
- Snížení hladiny cholesterolu
- zlepšení trávení
- snížení hladiny kyseliny močové.
Pozor na nedostatek bílkovin
I během půstu je ale důležité doplňovat do jídelníčku dostatek živin. Především bílkovin. Jejich nedostatek totiž může vést například k úbytku svalové hmoty nebo nedostatku železa či zinku. Bílkoviny naštěstí nenajdete jen v mase, ale také v netučných mléčných výrobcích, jako jsou například cottage nebo tvaroh, ve vejcích, luštěninách či tofu.