Třicátníci versus rodiče. Co všechno je dneska ve vztazích jinak? | Moje zdraví

Třicátníci versus rodiče. Co všechno je dneska ve vztazích jinak?

 • Třicátníci versus rodiče. Co všechno je dneska ve vztazích jinak?
  Autor: iStock
  6. června 2019 • 06:00

  Sociální sítě, internet, seznamka - to všehcno naši rodiče neznali. My můžeme najít lásku an druhém konci světa, oni to měli podstatně těžší. Nebo lehčí? Co všechno se změnilo v randění a manželství?

  1. Sex před manželstvím dnes není tabu

  Podle studie, která byla zveřejněná v roce 2016 v časopise Archives of Sexual Behavior, mělo předmanželský sex v roce 1970 pouze 29 % párů, v roce 2000 to už bylo 49 % a před pěti lety skoro 60 % Američanů. Jak bychom na tom byli asi my Češi?

 • 2. Jsme v sexu otevřenější, ale máme ho méně

  Dnešní mladí lidé mají sex v průměru 50x za rok, což je zhruba 1x za týden, což je podle statistiků asi šestnáctkrát méně než naši rodiče či prarodiče. Nezadaní mají v současnosti sex asi 33x za rok. Zaměstnaní mají překvapivě víc sexu než ti, co pracují na zkrácený úvazek nebo jsou bez práce.

  Jak se seznámit? Čtěte zde.

 • 3. Nevadí nám žít s někým na hromádce

  Nebudeme přece čekat na svatbu, abychom s tím druhým mohli žít pod jednou střechou. Ano, i to je jiné. V roce 1930 žilo v tehdejším Československu 40 tisíc nesezdaných párů, v roce 1970 to bylo 58 tisíc a v roce 2011 už to bylo 234 346 tisíc párů! Odborníci se domnívají, že je to proto, že „život na psí knížku“ je společensky přijatelnější než kdysi. Dalším důvodem jsou peníze, kariéra či zklamání.

  Jaké jsou největší mýty o manželství? Jsou to tyto:

   

  Video se připravuje ...
  Jaké jsou největší mýty o manželství? Jsou to tyhle!VIDEO 

   

 • 4. Vdáváme a ženíme se později

  V roce 2014 žilo v USA 68 procent lidí mezi 18 – 33 lety, kteří nikdy nebyli vdaní či ženatí. U nás se počet svateb dlouhodobě stabilizoval na 40 – 50 tisíc ročně, což je zhruba polovina sňatků zaznamenaných v devadesátých letech. Podle průzkumu se lidé neženou do manželství zejména proto, že se cítí finančně nepřipravení a také proto, že si chtějí déle užívat života. I proto také na svatbu čekají do vyššího věku.

 • 5. Máme mnohem později děti

  Češky rodí první dítě o pět let později než v roce 1990, průměrný věk prvorodiček překročil třicet let! Jako nejčastější důvod ženy uvádějí, že nemají finanční zázemí nebo že se chtějí nejprve realizovat ve svém zaměstnání. Odborníci sice bijí na poplach, že kvůli vyššímu věku stoupá počet komplikací, ba i možnost otěhotnět, ale co s tím naděláte, když my samy chceme? Třeba se to zase jednou obrátí.

 • 6. Nestydíme se za svou sexuální orientaci

  Naši prarodiče či rodiče byli vychovávaní v představě, že se jednou vdají/ožení za partnera opačného pohlaví. Dnes už to díky bohu neplatí a gayové či lesbičky se otevřeně hlásí ke své orientaci. Podle statistiky patří Češi k jedněm z nejtolerantnějších v Evropě, ovšem s určitými limity. Jsme sice otevřenější a tolerantnější, ale přijde na to, o co se jedná.

Autor: aši
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.