Už nikdy vám doma nebude chybět! Která tradiční česká pochutina pomáhá proti zácpě i rakovině?
Jíme ji zcela běžně, ale nejspíš si ani neuvědomujeme, jaké zdravotní benefity nám přináší. Řeč je o „obyčejné“ hořčici. S jakými neduhy nám může její konzumace pomoct a jak ji do jídelníčku zařadit co nejvíce?
Hořčice je plná živin a antioxidantů
Hořčice je zdrojem řady důležitých živin, včetně vápníku, železa, manganu, fosforu a zinku. Obsahuje také antioxidanty, jako jsou flavonoidy, karotenoidy a fenolové sloučeniny, které pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály, bakteriemi nebo plísněmi.
Podporuje trávení
Hořčice obsahuje látky známé jako isothiokyanáty, které mají schopnost stimulovat trávicí trakt. Konzumace hořčice může také pomoct mírnit nadýmání a podporovat pohyb střev, a tím bojovat například proti zácpě.
Pomáhá tělu se záněty
Hořčice má také protizánětlivé vlastnosti a umí přispívat k celkovému zdraví srdce a cév. Některé studie naznačují, že pravidelná konzumace hořčice může snižovat riziko vzniku chronických zánětlivých onemocnění, jako je například revmatoidní artritida. Pravidelná, ale rozumná konzumace hořčičných semínek by měla zklidnit i záněty kůže způsobené například lupénkou.
Chrání proti rakovině
Některé výzkumy prováděné na zvířatech naznačují, že látky obsažené v hořčici mohou mít protinádorové účinky a pomáhat snižovat riziko vzniku některých typů rakoviny, jako jsou rakovina tlustého střeva a rakovina prsu.
Jak hořčici zařadit do jídelníčku?
Pokud nejste fanouškem ostré chuti samotné hořčice, zkuste ji zkombinovat s medem. Ideální je k tomu jednoduchá zálivka na salát. Potřebovat budete:
- 1 polévkovou lžíci oblíbené (nejlépe hrubozrnné) hořčice
- 1 polévkovou lžíci medu
- 3 polévkové lžíce panenského olivového oleje
Vše uzavřete do zavařovací skleničky a důkladně protřepte, dokud nevznikne krémová zálivka. Smíchejte s oblíbenou zeleninou (římský nebo ledový salát, okurka, červená paprika, čekanka, cibule) a ihned podávejte.