Připravit, pozor, dovolená! | Moje zdraví

Připravit, pozor, dovolená!

Připravit, pozor, dovolená!
Bez opalovacího krému se v teplejších krajích neobejdete. • Autor: istockphoto.com
8. září 2016 • 12:57

Jihočeská chaloupka, rakouské Alpy, či thajská pláž? Ať už se rozhodnete strávit volné dny kdekoli, na cestu i pobyt byste se měli co nejlépe připravit. Zaskočit vás totiž mohou nejrůznější „maličkosti“… 

Bolestivé spáleniny si z dovolené nechce přivézt nikdo. Poskytněte proto své pokožce ochranný štít. Samozřejmostí jsou přípravky s širokospektrální UVA a UVB ochranou. Při výběru nebuďte žádní troškaři – zastavte se až u čísla 50.

„Dbejte na ochranu před UVA zářením, proniká hluboko do kůže a způsobuje ztrátu elasticity. UVB záření má zase na svědomí ono známé zarudnutí pokožky. Omezte pobyt venku mezi 11. a 15. hodinou, a to i když je pod mrakem. Vrstvu krému pravidelně obnovujte, nanášejte ji zhruba 20 minut před tím, než půjdete ven. Po sluneční a mořské lázni opláchněte z těla sůl a ošetřete jej zklidňujícím prostředkem po opalování. Dojde-li ke spálení pokožky, postižené místo chlaďte a ošetřete přípravkem s obsahem panthenolu,“ radí MUDr. Darina Zelenková z Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. 

„Klimatizaci v autě nastavte maximálně o 5 stupňů níž, než je teplota okolního vzduchu. Dbejte, ať vám nefouká přímo na tělo, vznikají pak různé ústřely a nastydnutí. Jste-li řidičem, můžete při dlouhých cestách použít téměř vyfouklý overball: podložte jím oblast přechodu mezi bederní a hrudní páteří a opěradlem zad. Udrží záda ve vzpřímené poloze a tím jim uleví,“ radí internistka a kardioložka MUDr. Marie Skalská.

Nezapomínejte na pravidelné přestávky na odpočinek a protažení. K jídlu si připravte zeleninu a ovoce nakrájené na malé kousky. Tekutiny pijte po malých dávkách – tělo toto množství mnohem lépe zpracuje. 

„Před cestou letadlem je dobré se předem zorientovat, kam přesně to jedete. Užíváte-li dlouhodobě léky, vezměte si s sebou dvě sady – jednu do kufru a druhou noste neustále při sobě. O dalších preventivních opatřeních před dlouhou cestou se poraďte se svým lékařem,“ doporučuje MUDr. Skalská.

Během letu si občas protáhněte nohy, udělejte pár dřepů, projděte se v uličce. K jednoduché prevenci žilní trombózy patří „špička – pata“, aby se rozpumpovala svalová pumpa v lýtku. Od věci nejsou cestovní stahovací podkolenky. A oblečení? Zvláště pro starší lidi platí: Dejte přednost pohodlí, předejdete tak nadmutí! 

Cestovatel kardiak by měl dávat pozor na prudké změny teploty a dehydrataci, při které dochází k poklesu krevního tlaku. Nepospíchejte hned po příjezdu na prudké slunce či do studené vody, první den ve stínu věnujte aklimatizaci na prostředí. Zjistěte si předem, jaká je dostupnost místní lékařské péče, zda je v hotelu lékař, zaznamenejte si v předstihu kontakt na místní pohotovost, ve stresu se nenadálé situace řeší mnohem hůře. 

Doporučené očkování na cesty

• Očkování proti meningokokům: oblasti se stálým výskytem meningokoků (subsaharská Afrika, Indie, Čína).

• Očkování proti obrně: některé asijské země, dále Keňa, Etiopie, Nigérie, Pákistán, Afghánistán, Irák a Somálsko.

• Očkování proti japonské encefalitidě: volný pobyt v přírodě v Asii a Indočíně, zejména při spaní v domorodých vesnicích; nemoc je vysoce nebezpečná!

• Očkování proti vzteklině: cestování na vlastní pěst či spojené s pobytem ve volné přírodě v zemích Asie, Afriky a Indonésie; rizikové je kousnutí psem nebo opicí!

Detailní informace o očkování včetně map výskytu nákaz najdete na internetových stránkách: www.avenier.cz, www.centrumcestovnimediciny.cz 

Otázka pro MUDr. Jana Rutsche, z Centra cestovní medicíny v Praze:
Jedu na dovolenou na Kanárské ostrovy se třemi dětmi (od 2 do 11 let). Proti čemu je mám nechat očkovat? 
Pro tuto cestu doporučuji očkovat proti hepatitidě A, respektive A+B (pokud už se hepatitidy očkují, je lepší obě naráz), a břišnímu tyfu. U dětí již máte hepatitidu
B v základním očkování. Samozřejmostí by mělo být očkování proti tetanu. Vhodná doba pro očkování je přibližně 6 týdnů před cestou.


Odborná spolupráce: doc. MUDr. Rastislav Maďar, CSc., síť očkovacích center Avenier Hana Strejčková, Laktační liga MUDr. Jan Rutsch, Centrum cestovní medicíny MUDr. Eva Vernerová, Ústav imunologie 2. LF UK a FN Motol prim. MUDr. Milan Odehnal, MBA, dětské oftalmologické oddělení FN Motol MUDr. Darina Zelenková, Dermatovenerologická klinika 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce MUDr. Marie Skalská, Pro Fit Institut

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.