Lékárnička …pro všechny případy | Moje zdraví

Lékárnička …pro všechny případy

Lékárnička …pro všechny případy
Lékárničku určitě berte na cesty s sebou. • Autor: istockphoto.com
28. července 2016 • 13:43

Cesty „za hranice všedních dnů“ jsou pro nás lákavé a mnohdy se pouštíme do letních dobrodružství s bezstarostným nadšením dětí. Zasloužíme si to, ale opatrnosti není nikdy nazbyt, proto buďme připraveni na případné zdravotní komplikace, které nás mohou potkat. „Přinejhorším“ povezeme letní lékárničku zase netknutou zpět do svých domovů… 

Ačkoli se to na první pohled nezdá a lidé se na svých cestách obávají spíše exotických chorob, nejčastějším zdravotním problémem cestovatelů vůbec je průjem, tedy průjmové onemocnění z nejrůznějších důvodů. V každém případě na cestách pijte pouze balenou vodu, NEpijte tu z vodovodu ani nápoje s ledem (riziko závadnosti). Bude se zdát přehnané používat balenou vodu také na čištění zubů a hygienu, nicméně opatrnost se vyplatí, zejména u dětí! Někdo na cesty vozí láhev tvrdého alkoholu, ale není to samozřejmě počin, který lze plošně doporučit. Možností je preventivní očkování (např. cholera, tyfus…), pro samoléčbu běžného průjmu se hodí osvědčené medicinální uhlí či jiná forma dezinfekčně působících prostředků ve formě rozpustného prášku, tobolek či tabletek. V případě opravdu silného a urputného průjmu nepodceňujte případnou dehydrataci (zvláště u dětí) a připravte si rehydratační roztok (dá se zakoupit v lékárnách již předpřipravený). Na střevní potíže přibalte též probiotika a prebiotika ve formě tobolek či rozpustného prášku (z praktických důvodů taková, která nemusíte uchovávat v ledničce), jež stabilizují střevní prostředí. Co vás ještě může potkat? I takové obyčejné pálení žáhy po nevhodném, pálivém či jinak dráždivém jídle může být skutečně nepříjemné, tehdy pomůže antacidum kupříkladu ve formě žvýkacích pastilek s rychlým účinkem. Nejlepší je však prevence - tedy střídmost v jídle a alkoholických nápojích, které ve spojení s horkým počasím vedou k nepříjemným stavům i pro zdravého člověka! Tím, že se ocitneme v neznámém prostředí, mnohdy s notným časovým posunem oproti našim zvyklostem, může nastat i opačný problém. Zácpa. Tolik se těšíme na zasloužený odpočinek, a přitom nás tíží „břicho“, které nejsme s to již několik dní vyprázdnit! Proto se v první řadě rozhýbejte, každý den si dopřejte dlouhou procházku, pijte dostatek neperlivé vody, nakupte si hrušky (ale nekonzumujte je zároveň s tekutinami!), a pokud tyto laické recepty nezaberou, mějte připravenou první pomoc v podobě laxativ/ projímadel ve formě bylinného čaje, kapiček, sirupu, tabletek nebo čípků (např. glycerinových). 

Záludnosti dlouhého cestování 

Ať po moři, či kodrcavou jízdou po souši - mnohé z nás z těchto přesunů postihuje tzv. kinetóza, tedy nevolnost. Přibalte proto antikinetika/antiemetika v podobě tabletek či tzv. cestovních žvýkaček (travel gum) nebo homeopatické léky, které předcházejí nevolnosti a zvracení. Cestování jako takové přináší ještě jedno nemalé úskalí. Pokud trvá příliš dlouho (zejména dálkové lety či přejezdy autem) a není příliš prostoru pro dolní končetiny ani možnost se více pohybovat, hrozí tzv. economy class syndrome - syndrom ekonomické třídy. Důsledkem dlouhého sezení bez možnosti pohybu ve stísněném prostředí totiž může být vytvoření krevní sraženiny v žilách nohou, která při uvolnění způsobí tzv. plicní embolii, což je život ohrožující stav. Proto je nezbytné po dobu letu či nehybného sezení v jiném dopravním prostředku nohy cíleně procvičovat a protahovat… (kroužit v kotníku, masírovat plosky nohou a prsty apod.). Možností je též využít pomoci kompresivních punčoch, které mají preventivní účinek proti otokům a snižují tak riziko trombóz. 

Pokožka rudne a pálí 

Že bychom měli používat ochranné opalovací pomůcky, ví dnes de facto každý. Chránit se však musí každý jinak, podle typu své pokožky (každopádně neuškodí asi měsíc před dovolenou užívat beta-karoten, který pokožce pomáhá snadněji zlátnout a déle si udržet barvu). Jinou sluneční ochranu však potřebuje snědý jižní typ a jinou křehká bledá blondýnka, která celý čas tráví v kancelářském prostředí a pak vyjede na prudké jižní slunce. Podcenit přípravu a ochranu před sluncem by nemuselo dopadnout dobře, ať už jde o spálenou pokožku, úpal či úžeh při neodhadnutí délky pobytu na slunci. Nezapomeňte, že písek a mořská (resp. jakákoli vodní) hladina velkou měrou odráží sluneční záření do okolí, proto je nezbytné se chránit též ve stínu, ačkoli máme pocit, že tam nám nic takového nehrozí. Krémy s vysokým UV faktorem brání spálení pokožky a prodlužují možnost pobytu na slunci, ale je třeba je nanášet opakovaně. Mnozí lidé zapomínají na ochranu rtů (solární tyčinka) a citlivých míst (uši, nos, nárty). Vhodné je posléze večer po slunění použít prostředky po opalování (pro zklidnění kůže a uchování zlatavé barvy) nebo panthenol pro případnou podrážděnou a spálenou pokožku. 

Hmyz útočí tu i tam 

Nejen „česká“ klíšťata dokážou našemu zdraví pěkně zavařit. Takové komáří bodnutí je nejen nepříjemné, ale v tropických oblastech může být i smrtelné. Malárie je nebezpečné onemocnění, které si ročně vyžádá tisíce obětí. Navíc čím později je nasazena účinná léčba, tím menší je šance na uzdravení. Je proto vhodné užívat profylaxi (před začátkem pobytu v malarické oblasti a po celý čas zde strávený), se kterou vám poradí v centrech cestovní medicíny. Přibalte též speciální háček na klíšťata, dezinfekci, nezapomeňte na repelenty včetně šetrnějších verzí určených pro děti (mnohé repelenty jsou součástí opalovacích krémů a mlék). Hodí se i odpuzovací přípravek na veškerý hmyz (do zásuvky), což oceníte zejména během vlahých letních nocí. V některých oblastech je dobré, a dokonce nezbytné spát pod moskytiérou, která chrání před komáry a nebezpečím nákazy malárií. 

Pozor na alergickou reakci 

Jste-li alergik či astmatik, jistě jste vybaveni svými běžnými léky (zejména antihistaminiky a bronchodilatačním sprejem), na cesty do neznáma je vhodné nachystat si navíc tzv. záchranný balíček pro případ nenadálé prudké alergické reakce (po poradě se svým lékařem), je též dobré mít k dispozici adrenalinovou autoinjekci do svalu, která vám může zachránit život při anafylaktickém šoku. Běžné alergické projevy, které mohou potkat každého, je možné řešit volně prodejnými antihistaminiky, projevy na kůži je dobré potřít protialergickým gelem nebo použít vhodný lék ze široké rodiny homeopatik. Platí to i pro tzv. solární alergii - drobné, svědivé puchýřky, které vznikají jako reakce na sluneční záření nebo nadměrné slunění (někdy v kombinaci s nevhodně vybraným opalovacím prostředkem). 

V létě bývají také nezbytné oční kapky s antihistaminiky ke zklidnění místní alergické reakce, vhodné jsou též tzv. náhradní slzy se zvlhčovacím efektem, pokud jsme delší čas v prašném prostředí (např. za větru v písečné duně…). Dále je dobré si pořídit kapičky či sprej do nosu v případě alergické rýmy. 

Drobná poranění nás neminou 

Během letních radovánek sem tam utržíme drobný škrábanec, ranku nebo se nám vytvoří otlaky z nečekaného množství našlapaných kilometrů… Nežli složitě shánět místní možnosti zakrytí, přibalte si různé typy náplastí (s polštářkem i bez, pokud možno voděodolné; puchýře pomáhají zhojit speciální gelové náplasti), nějaké to obinadlo a nůžtičky. Budou se hodit… Kromě jiného existuje též bezdotykový sprej, který spolehlivě zakryje ránu (namísto obinadla) a napomůže rychlejšímu hojení. 

Močové cesty, gynekologické záležitosti 

Často zapomínáme převléknout modré plavky (nebezpečné zvláště pro ženy!), které nám posléze připraví perné chvilky v podobě nastuzení močového měchýře či vaječníků, což jistě není vítaná komplikace dovolené. Kvůli prevenci je tedy nezbytné být stále v suchu, při ochlazení nechodit naboso a mít ledviny v teple (viz poněkud opomíjené rady našich babiček). Pokud už nastane problém v podobě bolestivého močení, prvním pomocníkem mohou být brusinky, tedy brusinkové tobolky, žvýkací tabletky nebo sirup (případně čaj s celíkem zlatobýlem apod.). Pro případné mykotické problémy vaginálního rázu existují volně prodejné čípky, vaginální tablety/krém/gel, které uleví nepříjemným průvodním příznakům. V každém případě se však, pokud k těmto problémům dojde, nenechte svést ke koupání, obzvláště ne ve studené vodě, a odpusťte si sexuální hrátky… Zavazadlo na cesty by mělo obsahovat i takovou drobnost, jako je bezoplachový gel na ruce (dezinfekce), gel na namožené svaly, antibakteriální pastilky pro případ bolesti v krku, osvěžující vodní sprej na obličej (rychle zchladí), sluneční brýle s UV faktorem, vhodnou přikrývku hlavy, lehké světlé oblečení a seznam důležitých kontaktů na lékařskou službu v místě pobytu i na rodinné příslušníky, cestovní doklady (!), dostatek financí a pojištění. Pak jen zbývá naladit se, uvolnit se a vydat se na dalekou cestu… 


Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.