Stresujete se často? Hrozí vám větší riziko Alzheimerovy choroby
Jakoby nestačilo, že se člověk musí vyrovnat s nastalou situací, která mu do jisté míry zkomplikuje dosavadní život. Ale ona taková stresová událost v životě dokáže ovlivnit i naši budoucnost! Na mezinárodní konferenci, kterou pořádala asociace pro léčbu Alzheimerovy choroby, byla prezentována studie, podle které může třeba vyhazov z práce nebo těžký rozchod způsobit stárnutí mozku až o rok a půl, u afroameričanů dokonce až o čtyři roky. Stres totiž může do budoucna ovlivňovat kognitivní funkce, se kterými mají lidé s Alzheimerem problémy.
Žijeme v době stresové
To znamená, že pokud se člověk octne ve stresové situaci a nějakou dobu v ní bude setrvávat, jeho mozek za tu dobu zestárne o rok a půl až čtyři roky oproti tomu, jak stárne normálně.Tomuto výzkumu nahrává i fakt, že počet pacientů s různými formami demence a Alzheimerovy choroby stále přibývá. Stejně jako přibývá stresových situací, ve kterých setrváváme delší dobu.
Není to první studie, která ukazuje na souvislosti mezi stresem a zhoršováním kognitivních funkcí. Dospělí jedinci, kteří jsou často vystavováni stresovým situacím, jsou o třicet procent náchylnější k jejich degeneraci. A to i s ohledem na věk, pohlaví, rasu, vzdělání, genetické předpoklady nebo deprese.
Za vším hledejte hormony
Podle autorů studie stres totiž může ovlivňovat hormonální hladiny v těle, což snižuje hustotu nervových buněk v mozku. To může narušit imunitní funkci, při které pak dochází k tvorbě amyloidních plaků, které se dostanou do hipokampu a mozkové kůry. Dochází tak k poškození struktur mozku, což vede k Alzheimerově chorobě.
Aby se člověk vyhnul Alzheimerovi, měl by se snažit stresovat co nejméně, což je maximálně tak dobrá rada nad zlato. I když ne vždycky se tomu lze vyhnout, je dobré se snažit jej eliminovat a případně se snažit snižovat jeho následky různými meditačními programy, jako jsou jóga, terapie nebo také dostatek spánku.
Jaké jsou první projevy Alzheimera?