Strašák jménem rakovina: Které české a zahraniční hvězdy ji překonaly? | Moje zdraví

Strašák jménem rakovina: Které české a zahraniční hvězdy ji překonaly?

19. června 2019 • 06:00

Rakovina je zákeřná nemoc, která se nevyhýbá ani slavným celebritám. V Česku jí čelili zpěváci Karel Gott i Lucie Bílá, v nablýskaném světě Hollywoodu ji porazily herečky Olivia Newton-John či Cynthia Nixon. Podívejte se na výběr těch nejznámějších hvězd, které překonaly smrtelnou nemoc.

Olivia Newton-John (70)

Hvězda filmu Pomáda z roku 1978 je u fanoušků velmi oblíbená díky svému zpěvu i hraní, ale respekt lidí z celého světa si získala hlavně díky svému výzkumu rakoviny. V roce 1996 jí byla diagnostikována rakovina prsu a před několika měsíci prý prodělala relaps. Od 90. let se ale věnuje výzkumu této zákeřné choroby a propaguje kampaň We go together (Jdeme spolu), zaměřenou na získávání finančních prostředků pro své výzkumné a wellness centrum věnující se onkologickým pacientům.

Christina Applegate (47)

Blonďatá herečka, známá především ze seriálu Ženatý se závazky, onemocněla ve 36 letech rakovinou prsu. Chorobu ale dokázala podchytit včas, protože docházela na pravidelné vyšetření na mamografu. Musela si nechat odstranit obě prsa, nemoc ale úspěšně překonala. Od té doby je zastánkyní lépe dostupné zdravotní péče, a navíc založila nadaci Right Action for Women, která ženám poskytuje preventivní mamografická vyšetření.

Cynthia Nixon (53)

Určitě si pamatujete na prostořekou zrzku Mirandu ze seriálu Sex ve městě. Možná ale nevíte, že v roce 2006 porazila rakovinu prsu, kterou měla i její maminka. Obě podstoupily odstranění prsu a následnou chemoterapii. "Nechtěla jsem, aby mě novináři a fotografové pronásledovali před nemocnicí," prozradila důvod, proč svou nemoc tajila. Pak si ale uvědomila, že by mohla podporovat ostatní nemocné ženy, a od té doby je v tomto směru zapálenou aktivistkou.

Lucie Bílá (53)

V roce 1999 podstoupila zlatá slavice operaci, díky které u ní naplno nepropukla rakovina děložního čípku. Lékařský zákrok trval půl hodiny a Lucie zůstala ležet v nemocnici čtyři dny. Poté zpěvačka nabádala všechny ženy, aby nezanedbávaly prevenci. „Měla jsem štěstí a moje nemoc byla včas podchycena,“ řekla tehdy Bílá, a pak už o své nemoci nemluvila.

Karel Gott (79)

Lékaři u něj diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin, takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. Zjistili to v roce 2015 při operaci náhlé příhody břišní, které se tehdy zpěvák podrobil v pražském IKEMu. Na začátku léčby neměl velké naděje a doktoři ho dokonce připravovali na nejhorší. "Nedělal jsem si velké naděje. Pan profesor, který mě léčil, mi naznačil, a řekl to i mojí ženě, abychom počítali se vším," citoval později Karla Gotta deník Blesk. Díky včasné diagnostice a chemoterapii se mu ale podařilo nemoc porazit.

Na další výběr celebrit, které bojovaly s rakovinou, se podívejte v následující fotogalerii:

Autor: Marie Bezděková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.