Donutil, Gondík a další: Známé osobnosti, které trpí epilepsií | Moje zdraví

Donutil, Gondík a další: Známé osobnosti, které trpí epilepsií

26. března 2021 • 10:13

Právě dnes si lidé po celém světě připomínají tzv. Purple day, který má za cíl připomenout pacienty trpící epilepsií. Pokud chcete pacienty s touto nemocí podpořit, vezměte si na sebe něco fialového. Za podporu vám budou vděční nejen tisíce pacientů v Česku, ale i některé známé osobnosti, které epilepsií trpí. Připomeňme si některé z nich. 

Nemoci se nevyhýbají ani slavným lidem, a i v českém showbyznysu se najdou hvězdy, které prozradily, že mají epilepsii:

Miroslav Donutil (70)

Populární herec se dokázal se závažnou nemocí vyrovnat v osobním i pracovním životě. Díky tomu, že o epilepsii před lety promluvil veřejně, začali lidé chápat, že lidé při epileptickém záchvatu nejsou blázni, kteří by se měli zavírat do ústavů. „Ta nemoc je vážná, i když chápu, že škála té závažnosti je široká. Existují záchvaty „petit mal“, při nichž se jen na chvilku zahledíte... Ale i „grand mal“, což může být velký záchvat, kdy upadáte do bezvědomí. A to se stávalo i mně,“ popsal před lety svoje potíže Donutil. Epilepsii mu diagnostikovali v 18 letech, kvůli přístupu lékařky prý ale málem zemřel. Kolega mu nakonec pomohl k nové doktorce, která ho podle jeho vlastních slov uzdravila a je to sedmnáct let, kdy o nemoci neví.

Dalibor Gondík (51)

Herec, moderátor a bavič Dalibor Gondík prý nemá žádný neurologický nález na mozku, přesto ale utrpěl několik epileptických záchvatů. Je přesvědčený o tom, že za jeho nemoc může narušená psychika. S epilepsií bojuje dlouhých dvacet let, dokonce mu kvůli ní vzali řidičák. Podle jeho slov mu v boji s onemocněním nejvíc pomáhá zdravý životní styl. Gondík se intenzivně věnuje hlavně běhání. Za jeho extrémně štíhlým vzhledem ale stojí i přísná strava v podobě samotné zeleniny, žádného masa, soli, sacharidů a dalších pochutin. Poslední léta má od obávané nemoci pokoj a doufá, že další epileptický záchvat ho už nepotká.

Jan Hájek (42)

Herec Jan Hájek se zapsal do podvědomí diváků hlavně díky své roli manžela Boženy Němcové (kterou ztvárnily herečka Anna Kameníková a Aňa Geislerová) v seriálu Božena a dále pak v seriálech Bohéma a Labyrint. Epileptický záchvat ho připravil o práci v Národním divadle. Trpí takzvanou poúrazovou epilepsií poté, co v první třídě upadl při hře s kamarádem hlavou na kachličky. O své nemoci říká, že po ztrátě vědomí při epileptickém záchvatu mívá pocit, že se musí všem omlouvat. „Je to takový pocit samoty a zároveň hrozné viny,“ přiznal herec. Přirovnává ji také k účinkům drogy LSD, ale s tím, že záchvaty nechce prožívat každý den. Hájek se léčí na neurologii a zkouší také čínskou medicínu, obojí mu prý pomáhá. Do svého života ale musel vnést řád, který dříve neměl, aby projevy epilepsie potlačil.

Purple day připomíná pacienty trpící epilepsií • Autor: istock.com

Epilepsie postihla celou řadu dalších osobností. Patřil mezi ně např. Julius Caesar, Napoleon Bonaparte, Vincent van Gogh, Ludwig van Beethoven, Isaac Newton, Charles Dickens nebo Fjodor Michajlovič Dostojevskij.

Co je epilepsie

Epilepsie je neurologické onemocnění charakterizované opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů. Patří mezi nejčastější mozková onemocnění. Ke stanovení diagnózy epilepsie zpravidla dochází při výskytu dvou a více epileptických záchvatů, výjimečně již po jednom takovém záchvatu. Epilepsie není jedna nemoc, jedná se spíše o skupinu onemocnění. Hlavním projevem jsou epileptické záchvaty, které mohou mít různou podobu. Mohou se projevovat např. pouhým zahleděním, brněním končetin, výpadkem paměti nebo známými křečemi končetin se ztrátou vědomí. Vyskytují se jak v průběhu dne, tak v noci během spánku. U převážné většiny epilepsií není příčina doposud známa. Epilepsii má v České republice přibližně 80 000 lidí. V současné době lékaři při správné a včasné diagnostice a farmakologické léčbě dostanou nemoc pod kontrolu až u 70 % pacientů. Celosvětově má epilepsii více než 50 milionů lidí, v Evropě přes 6 milionů lidí, z toho přibližně 2 miliony dětí.

Autor: Marie Bezděková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.