Co je Hashimotova nemoc? Touhle poruchou trpí i modelka Gigi Hadid | Moje zdraví

Co je Hashimotova nemoc? Touhle poruchou trpí i modelka Gigi Hadid

Co je Hashimotova nemoc? Touhle poruchou trpí i modelka Gigi Hadid
Gigi Hadid v kampani značky Tommy Hilfiger • Autor: Profimedia.cz
31. října 2019 • 06:00

Před několika lety supermodelka Gigi Hadid (24) světu odhalila svůj zdravotní problém. Přiznala, že trpí Hashimotovou poruchou, což je mezi ženami velmi rozšířené onemocnění štítné žlázy. Gigi ale není mezi celebritami jediná, která trpí touto poruchou. Má ji například i představitelka princezny Neytiri v Avataru, herečka Zoe Saldana.

„Můj metabolismus se začal chovat úplně jinak, než jsem byla zvyklá,“ říká Gigi Hadid o svém problému se štítnou žlázou. Zatímco Gigi výrazně zhubla, typickým příznakem Hashimotova onemocnění je obvykle nárůst tělesné hmotnosti. „Hashimoto je časté autoimunitní onemocnění, jež je zánětem štítné žlázy,“ vysvětluje Dr. Terry Davies, ředitel oddělení endokrinologie v nemocnici Mount Siani v New Yorku. „Přichází v mírných a těžších formách. Je běžným, ale dobře zvládnutelným onemocněním.“

Jak nemoc odhalit?

Ptáme-li se po příčině Hashimotovy choroby, není zcela jasná a vědecky probádaná. Jistě se ale ví, že určité předpoklady k této nemoci jsou geneticky dané, často tedy bývá v rodině více členů s tímto onemocněním. Sama choroba pak souvisí s naším obranným systémem, proto je považována za autoimunitní onemocnění, kdy se právě náš obranný systém mylně obrací proti vlastnímu tělu, napadá a poškozuje tkáň štítné žlázy. „Když začne štítná žláza selhávat, není to pro tělo dobré, protože je zdrojem hormonů, které všechno v těle pohání, a není nic, co by je nepotřebovalo. Nízká produkce štítné žlázy může obvykle vést k nárůstu hmotnosti, k depresi či k vysokému cholesterolu,“ vysvětluje doktor Davis. „Jedná se často o pomalý nástup, a tak když pacient přijde k lékaři, nikdy si nejsme úplně jistí, kdy nemoc začala. Mohlo to být před pár lety nebo nedávno, na rozdíl od jiných nemocí, které se mohou objevit  náhle.“

Příznaky jsou neurčité

Zpočátku jsou příznaky Hashimotovy tyreoiditidy opravdu rozmanité, což ztěžuje její rozpoznání. Tato různorodost příznaků tedy může vysvětlovat i Gigin výrazný úbytek hmotnosti. Je také jedním z příznaků, mezi které patří dále například bolest kloubů, poruchy menstruačního cyklu, únava, apatie, zadržování vody v těle, ztráta motivace a další. To jsou projevy související i s jinými onemocněními. Proto je potřeba nechat si vyšetřit štítnou žlázu, kdy výsledky odhalí, jestli s ní zmíněné příznaky souvisí, nebo ne.

(Ne)léčitelná nemoc

Téměř ve všech případech je Hashimotova choroba nevyléčitelná, ale Dr. Davies říká, že mimosynchronní hormony lze snadno kontrolovat kalibrovanou dávkou náhradního léku. „Léčení je velmi snadné. Stačí si ji vzít ve správné dávce, kterou může lékař přesně stanovit.“ Úspěšnou metodou prevence a podpory léčby je terapie vitálními látkami, mezi které patří selen, zinek, vitamíny B2, C, E, omega 3-mastné kyseliny. Při léčbě je ale velmi důležitý i životní styl člověka. Měl by se zaměřit na pestrou a zdravou stravu, s častějším použitím rostlinných olejů. Vyvarovat se alkoholu a kouření a dostatečně se hýbat.

Gigi Hadid do boje s přibývající váhou nasadila svou metodu dřepů. „Na lednici jsem nalepila poznámku s názvem „DŘEPY“ a pokaždé, když jdu do lednice, což bývá často, musím udělat 15 dřepů. Je to dobrý trik, jak vše vyvážit. Mnohem větší důraz dávám také na to, co jím, protože teď už vím, co moje tělo potřebuje,“ říká supermodelka.

 

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.