Poporodní psychóza | Moje zdraví

Poporodní psychóza

Poporodní psychóza neboli laktační psychóza je psychické onemocnění, které se může rozvinout u žen v období šestinedělí po porodu, kdy dochází k významným hormonálním změnám.

Hormonální změny silně ovlivňují pocity, vnímání a chování žen po porodu. Náchylnější ke vzniku poporodní psychózy jsou ženy, které si již prošli psychiatrickým nebo psychickým onemocněním a prvorodičky.

Příznaky poporodní psychózy

Poporodní psychóza se obvykle projevuje významnými výkyvy nálad, střídáním období radosti a nadšení s hlubokými propady do depresí. Poporodní psychóza se dá přirovnat k bipolární poruše osobnosti. Ženy mohou trpět halucinacemi, být zpomalené, nebo naopak hyperaktivní, časté jsou i výpadky paměti. V tomto stavu mohou být smrtelně nebezpečné nejen sobě, ale i dítěti.

Postihuje

ženy
Ženy po porodu

Projevuje se

Mozek

Léčba poporodní psychózy

Léčbu nařizuje psychiatr a obvykle je nutná psychiatrická terapie a podávání léků antipsychotik a léků vyrovnávajících výkyvy nálad jako lithium. Pokud se začne s léčbou poporodní psychózy brzo, dochází poměrně rychle ke zlepšení stavu pacientky.

 Léky

K léčbě poporodní psychózy se podávají léky ze skupiny antipsychotik a léky tlumící výkyvy nálad, jako je lithium.

 Bylinky

Na uklidnění pomáhají čaje z meduňky a třezalky, pokud se však jedná o opravdovou psychózu, pomůže jen medikamentózní léčba.

Vyšetření

Poporodní psychózu posuzuje psychiatr na základě vyšetření při podezření u pacientky v šestinedělí.  

Inkubační doba

V šestnedělí po porodu

Délka léčby

Individiální
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Možné komplikace

Nemocná žena může ublížit sobě i dítěti. Proto by za žádných okolností neměla zůstávat o samotě.

Kdy navštívit lékaře

K lékaři by nemocnou rodičku měl dopravit někdo blízký, kdo si všiml obrovských změn a výkyvů v jejím chování. Někdy je těžké odlišit psychózu od běžných hormonálních změn, které provází ženu v šestinedělí. Ale pokud se žena odmítá například starat o dítě, je to jasný signál pro návštěvu lékaře. Raději dříve nežli později.

 

Nejnovější články

Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.