Poporodní psychóza
Poporodní psychóza neboli laktační psychóza je psychické onemocnění, které se může rozvinout u žen v období šestinedělí po porodu, kdy dochází k významným hormonálním změnám.
Hormonální změny silně ovlivňují pocity, vnímání a chování žen po porodu. Náchylnější ke vzniku poporodní psychózy jsou ženy, které si již prošli psychiatrickým nebo psychickým onemocněním a prvorodičky.
Příznaky poporodní psychózy
Poporodní psychóza se obvykle projevuje významnými výkyvy nálad, střídáním období radosti a nadšení s hlubokými propady do depresí. Poporodní psychóza se dá přirovnat k bipolární poruše osobnosti. Ženy mohou trpět halucinacemi, být zpomalené, nebo naopak hyperaktivní, časté jsou i výpadky paměti. V tomto stavu mohou být smrtelně nebezpečné nejen sobě, ale i dítěti.
Postihuje
Projevuje se
Léčba poporodní psychózy
Léčbu nařizuje psychiatr a obvykle je nutná psychiatrická terapie a podávání léků antipsychotik a léků vyrovnávajících výkyvy nálad jako lithium. Pokud se začne s léčbou poporodní psychózy brzo, dochází poměrně rychle ke zlepšení stavu pacientky.
Léky
K léčbě poporodní psychózy se podávají léky ze skupiny antipsychotik a léky tlumící výkyvy nálad, jako je lithium.
Bylinky
Na uklidnění pomáhají čaje z meduňky a třezalky, pokud se však jedná o opravdovou psychózu, pomůže jen medikamentózní léčba.
Vyšetření
Poporodní psychózu posuzuje psychiatr na základě vyšetření při podezření u pacientky v šestinedělí.
Inkubační doba
V šestnedělí po poroduDélka léčby
IndividiálníMožné komplikace
Žena trpící poporodní psychózou může ublížit sobě i dítěti. Proto by za žádných okolností neměla zůstávat o samotě.
Kdy navštívit lékaře
K lékaři by nemocnou rodičku měl dopravit někdo blízký, kdo si všiml obrovských změn a výkyvů v jejím chování. Někdy je těžké odlišit psychózu od běžných hormonálních změn, které provází ženu v šestinedělí. Ale pokud se žena odmítá například starat o dítě, je to jasný signál pro návštěvu lékaře. Raději dříve nežli později.