Tři důvody, proč matky nosí děti na levé straně těla | Moje zdraví

Tři důvody, proč matky nosí děti na levé straně těla

Tři důvody, proč matky nosí děti na levé straně těla
Příklon k levé straně těla má možná prostší důvod, než si vědci myslí • Autor: iStock.com
9. března 2017 • 06:00

Matky nosí děti převážně na levé ruce nebo na levé straně těla. Že to není náhoda, ukazují výsledky výzkumu uveřejněné v časopisu Nature. Podle něj je to totiž biologicky daná záležitost. I malé holčičky nosí panenky na levé straně těla stejně jako někteří savci svá mláďata.

Vědci poukazují na to, že umístěním na levou stranu těla se zaktivuje pravá strana mozku. Prohlubuje se tak podle nich pouto matky a dítěte. Velmi zjednodušeně lze říci, že pravá hemisféra je zodpovědná za představivost, kreativitu, ale také za empatii, porozumění a komunikaci. Podle vědců ženy podvědomě drží dítě tímto způsobem, aby mu lépe porozuměly.

Ženy potřebují více pravou ruku

Vysvětlení však může být mnohem prostší – většina žen je pravaček a potřebují mít volnou pravou ruku na běžné denní činnosti. Stejně tak holčičky své matky napodobují a drží své panenky obdobným způsobem.

Tento fakt ale vyvrací studie provedená i na levorukých matkách, které drží své děti většinou také na levé straně těla. Vědci navíc zjistili, že nezáleží jen na rozhodnutí matky. Malé děti se totiž instinktivně tisknou také spíše na levou stranu.

Děti potřebují pocit bezpečí

V úvahu tedy přichází i třetí a nejprostší důvod – děti už v prenatálním věku slyší údery matčina srdce. I proto se po porodu miminka přikládají maminkám na hruď, aby cítily bezpečí a jistotu. To pak vyhledávají i po porodu, miminka poznají podle zvuků srdce a vůně svou matku i ve spánku.

Levá polovina hrudníku je srdci blíže, je proto logické, že i ostatní savci, respektive jejich mláďata, ji vyhledávají.

Video se připravuje ...
Uvažujete o nošení miminka v šátku? Pomůžeme vám vybrat ten správný a ukážeme, jak ho vázatVIDEO Autor: Kateřina Erbsová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.