Jak správně ošetřit krvácivé rány? | Moje zdraví

Jak správně ošetřit krvácivé rány?

Jak správně ošetřit krvácivé rány?
Rána by se měla i po obvázání průběžně kontrolovat • Autor: istockphoto.com
24. srpna 2017 • 06:00

Setkal se s tím ve svém životě každý z nás. Někdo z našich blízkých, případně my sami, se zraní, a když rána začne víc krvácet, nevíme, co dělat. Jak se správně ošetřují běžná poranění?

Při poskytnutí první pomoci a ošetření krvácející rány hraje roli několik faktorů. V prvé řadě je nutné rozlišovat ošetření drobných poranění a ošetření velkých zranění a ran.

„U drobných ranek, kdy se člověk například řízne nožem, škrábne o střep, odře si koleno či loket a podobně, je třeba ránu nejprve vydezinfikovat. K tomu je možné použít běžně dostupné dezinfekční prostředky, které lze volně zakoupit v lékárnách. Vydezinfikovanou ránu stačí přelepit sterilní leukoplastí s polštářkem odpovídající velikosti,“ říká MUDr. Karel Urban z Kliniky plastické chirurgie 1. lékařské fakulty UK a Nemocnice Na Bulovce. 

Pokud rána není příliš hluboká, ale svým rozsahem přesahuje polštářky běžných leukoplastí, je možné na ni přiložit sterilní čtverec a zranění ovázat sterilním obinadlem.

„Ránu je vhodné průběžně kontrolovat. Pokud by začala jevit známky infekce, to znamená, že by se objevil hnis a místo kolem by bylo nápadně červené, je vhodné uvažovat o konzultaci s lékařem. Většina běžných drobných poranění se však bez problémů zahojí sama v rozmezí týdne dvou,“ podotýká lékař. Na povrchové rány je možné použít i tekutý obvaz. 

„Jde o laické označení většinou pro Novikovův roztok. To je známá zelená tekutina, která po nanesení vytvoří na ráně plastický film bránící přístupu cizorodých látek. Výhoda tekutého obvazu je v tom, že kůži dovoluje dýchat a téměř neomezuje hybnost,“ doplňuje Karel Urban.

S jak velkou ránou jet k lékaři?

Rány hlubší, větší, než je dlaň, rány, kde dojde ke stržení části kůže nebo jsou výrazně znečištěné, případně takové, kde je předpoklad, že během zranění došlo k infikování, patří do rukou lékaře. První pomoc v takovém případě spočívá v překrytí rány sterilním čtvercem nebo alespoň čistým plátnem a odvozu poraněného.

„Lékař vždy ránu nejprve vyšetří. Pokud je místo znečištěné, očistí ho a zbaví pevných částí,“ popisuje chirurg. Očištění je nutné ze dvou důvodů. Odstraněním nečistot se snižuje pravděpodobnost komplikací během hojení a zároveň se zabrání tomu, aby v ráně a poté i v jizvě zůstalo cizorodé tělísko, třeba kamínek nebo štěrk.

„Během čištění lékař ránu zároveň vyšetří, zkontroluje i hlouběji uložené struktury (cévy, nervy, šlachy) a poté zhodnotí, zda je nutné ji sešít, nebo stačí jen běžné ošetření. U drobnějších, ale hlubších ranek v obličeji je možné použít takzvanou mašličku, která k sobě stáhne okraje rány. Ránu je možné sešít i klasickými stehy nebo kovovými svorkami. V případě, že byla infikovaná, jsou pacientovi předepsána antibiotika. U větších poranění je nutné myslet i na to, zda má pacient v pořádku očkování proti tetanu. Pokud nemá, je nutné vakcínu aplikovat,“ vysvětluje MUDr. Urban.

Současné technologie a materiály umožňují i takzvané vlhké hojení. „Tyto materiály je možné použít téměř na každý typ poranění. Jejich principem je, že ránu udržují v optimální teplotě a vlhkosti, což podporuje přirozenou granulaci a epitelizaci poraněných tkání. Vlhkost převazů také snižuje bolest při převazech a tvorbu a praskání strupů,“ vysvětluje MUDr. Urban.

Péče o jizvu je důležitá Někdy se stane, že i přes veškerou snahu vznikne po ošetření jizva, která není estetická. „Výsledný vzhled jizvy je dán mnoha faktory: sklonem k hojení, způsobem poranění, jeho rozsahem i tím, jak vlastní průběh hojení probíhal. Nevzhledné bývají například jizvy po pokousání psem či opaření. Vytvořit se však mohou také po běžném tržném zranění,“ říká lékař.

V průběhu hojení lze ránu ošetřovat vlhkým hojením, silikonovými náplastmi či proužky, i to může mít vliv na výsledný vzhled jizvy. V péči o čerstvou jizvu je možné využít tlakové masáže, při kterých se na jizvu opakovaně, krátkodobě působí tlakem, čímž se zlepšuje její vyzrávání.

Čerstvou jizvu je také možné ošetřit laserem. „Stejně tak je ovšem možnost korigovat vzhled starších jizev. Tam lze rovněž aplikovat laser nebo je možné jizvu vyříznout a ránu znovu sešít. Toto je metoda, která je vhodná u jizev vzniklých po tržných či silně zhmožděných ranách a u jizev, které jsou nápadně vystouplé,“ uzavírá Karel Urban.

Autor: Barbora Neubergerová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.