Tam i zpět ve zdraví
Dovolená. Slovo, které v nás vzbuzuje pocit svobody, uvolnění, bezstarostnosti a dobrodružství. Ale znamená také zodpovědnost vůči svému zdraví ve smyslu dořešení či včasné stabilizace dlouhodobějších zdravotních problémů. Co nás zpravidla před odjezdem „pálí“ a co není radno odkládat na za pět minut dvanáct?
Posouzení zdravotního stavu před cestou, zejména do exotických zemí, svěřte odborníkům, kromě svého praktického či odborného lékaře v případě chronického onemocnění se poraďte také přímo v některém centru cestovní medicíny, kde samozřejmě obdržíte též informace o vhodném či povinném očkování a specifikách jednotlivých zemí, co se zdravotních rizik týče. Není od věci připomenout, že na prevenci a očkování je třeba myslet VČAS, tedy s předstihem několika měsíců před letní dovolenou.
Odhoďte strach, zavolejte stomatologovi
Pokud někoho výrazně pobolívá zub, není důvod věřit, že řešení vydrží jako zázrakem přes dovolenou až do návratu zpět domů. Bolest zubů je podle mnohých jedna z nejhorších vůbec a může totálně zhatit původně krásnou představu pohodové relaxace. Jistě není lákavé hledat s napuchlou půlkou obličeje domorodého stomatologa, ať už jste kdekoli. A přitom stačí jen málo -dojít si na kontrolu chrupu s dostatečným předstihem před odjezdem a nechat si daný zub ošetřit. „Často se u Čechů, ale i u zahraničních klientů setkávám s tím, že v období dovolených náhle přibude,akutních‘ pacientů. Řeším špatně prořezané osmičky, zuby s váčky nebo neopravené kazy, které se po delší době hlásí o slovo,“ říká úvodem MDDr. Václav Manhart, stomatolog Dentální kliniky Jan Stuchlík v Praze 8 (www.drstuchlik.cz). „Pokud zub před dovolenou bolí, pak určitě doporučuji návštěvu zubaře, ale vždy záleží na konkrétních potížích. Někdy jde o maličkost, jindy se jedná o akutní stav, který se může projevit silnou bolestí a teplotou. Nejčastěji se ozývají zuby, kde jsou zasaženy kořenové kanálky, neléčená parodontitida nebo podkažené můstky. Většinou jde však spíše o náhodu, stresem či virózou oslabený organismus, nežli o přímou souvislost s časem dovolených.“ Často lidé odjíždějí do míst, kde stomatolog ani není nebo je na velmi špatné úrovni…, v neposlední řadě je určitě příjemnější, když je člověk ošetřován ve známém prostředí. Proto je dobré vyřešit stomatologický problém, který odkládáme několik týdnů či dokonce měsíců, ještě před odjezdem (s dostatečným předstihem)! A jak si tedy užít dovolenou bez potíží „se zuby“? „Není nic jednoduššího než dodržovat pravidelné preventivní prohlídky u zubaře a u dentální hygienistky a správně provádět každodenní hygienu dutiny ústní. Jen tak máte dlouhodobou prognózu zdravého chrupu a dásní,“ uzavírá stomatolog.
Ženské triky a letní obtíže
Jednou z věcí, které ženy před dovolenou zpravidla řeší, je případný posun menstruace, pokud nechtěně zasahuje do daného termínu zaslouženého volna. Být u moře během „svých dnů“ je omezení, kterému se ženy nerady podvolují - a není divu. „Výhodu mají pacientky, které užívají hormonální antikoncepci a mohou si takto přesně načasovat termín svého menstruačního krvácení. U hormonální antikoncepce obecně platí pravidlo, že žena krvácí, vysadí-li antikoncepční tabletky, proto je velmi jednoduché s termínem menstruace pohybovat. Nejlépe tak, že doporučovanou pauzu (nejvíce sedmidenní nebo čtyřdenní) v užívání antikoncepčních tabletek zruší a pokračuje plynule dále, tedy jednoduše spojí dvě plata antikoncepčních tabletek dohromady a následnou pauzu si udělá až poté. U žen, které hormonální antikoncepci neužívají, se doporučuje užívání tabletek Norethisteronu (syntetický gestagen), nejpozději 5 dní před plánovaným začátkem menstruačního krvácení, a v doporučeném dávkovacím režimu tablety užívají po celou dobu, kdy nechtějí krvácet. Po vysazení poslední tablety se krvácení obvykle dostaví do dvou tří dnů. U této metody je však nutné počítat s tím, že není antikoncepční!“ uvádí k problematice odsunu menstruace gynekoložka MUDr. Eva Raušová (www.gynevra.cz). Dlouho přetrvávající potíže gynekologického rázu není radno podceňovat, ať již jde o výtok, svědění, herpes či pobolívání vaječníků. To vše na dovolené jistě nechcete zažívat, proto je dobré tyto záležitosti dořešit v předstihu a pro všechny případy vzít s sebou na dovolenou též preventivní pomoc. „Ženy v letních měsících velmi často provázejí záněty pochvy, nejčastěji kvasinkové infekty, které se projevují svěděním a otoky zevního genitálu, bílým hrudkovitým výtokem a podobně. Nyní jsou již zcela běžně dostupné volně prodejné antimykotické preparáty, jak v lékárnách, tak v poslední době i na čerpacích stanicích. Jako první pomoc na dovolené je dostačující léčba trvající 3 dny. Nicméně vždy je lepší prevence (například vaginální preparáty s obsahem laktobacilů či antimykotik nebo používání bavlněného prádla) než řešit tyto problémy během dovolené,“ doporučuje gynekoložka.
Dermatologické strasti
Stále se mluví o prevenci rakoviny kůže. Co je tedy dobré (jak před létem, tak posléze po návratu z dovolené) udělat? Rozhodně si nechat prověřit znaménka, zda nehrozí potenciální rizika, a poradit se, která ze znamének raději před sluncem zakrývat, jaký UV faktor používat pro svůj typ pleti… „Co se mateřských znamének týče, preventivní vyšetření u dermatologa je vhodné koncem zimy a na jaře, aby byl dostatek času pro léčbu a hlavně dobré zhojení po případném odstranění znaménka. Pacient by si měl ale sám sledovat během roku znaménka na celém těle a v případě změny velikosti, barvy, pocitu svědění nebo nového, rychle rostoucího znaménka se nechat vyšetřit ihned, samozřejmě i v létě nebo před dovolenou. Lékař vyšetřuje kůži celého těla včetně kštice takzvaným dermatoskopem. Pokud najde rizikové znaménko, je vhodné jej co nejdříve chirurgicky odstranit. Následně po kompletním zhojení (což je individuální záležitost) je vhodné jizvu chránit oděvem nebo krémem s vyšším faktorem po celé období slunění, předejdete tím vzniku hnědých jizev. Stejně tak je namístě používání krému s vyšším ochranným faktorem (podle vašeho fototypu) v případě většího množství znamének,“ podotýká k této problematice MUDr. Jana Šimlová z dermatologické ordinace Polikliniky prof. Řeháka (www.dermatolozka.cz). Že v létě často „chytíme“ nevítanou plíseň na nehtech či kůži, ví mnozí z nás více než dobře. „Plísňové onemocnění si nevybírá roční období, volnější vzdušná obuv plísni jako takové spíše naopak brání. Pokud se již objeví, je možno začít přírodním způsobem léčby nebo volně dostupnými preparáty z lékárny. Stejně tak i v případě plísně na nehtech. Jestliže však plíseň postihla větší plochu nehtu, doporučuji v každém případě vyšetření a léčbu doporučenou lékařem,“ upřesňuje dermatoložka. A jak omezit rizika? „Samozřejmostí jsou základní hygienické návyky, důkladné vysušení meziprstních prostor vlastním ručníkem a nošení bot ve společných prostorech, jako jsou bazény, sauny. Je též možno pravidelně používat dezinfekční přípravky. Je to účinná prevence nejen pro plísňové, ale i bakteriální či virové infekce, jež způsobují například bradavice,“ dodává.
Dolní končetiny v centru vaší pozornosti
Pokud vás trápí křečové žíly nebo nevzhledné metličky, jejich řešení je třeba zvládnout v chladnějším období -nenechávat je do léta a už vůbec ne těsně před dovolenou. „Ženy si často říkají, že ještě počkají, zda se příznaky nezhorší. To je ta největší chyba. Pro úspěšné vyléčení je potřeba začít včas. Není namístě s vyšetřením otálet, protože křečové žíly se stále zhoršují. Včasná léčba je vždy rychlejší, jednodušší a úspěšnější než u rozsáhlých a zanedbaných varixů,“ podotýká primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz (www.zilniklinika.cz). Rizikovými faktory vzniku křečových žil jsou statické zatížení dlouhým stáním či naopak sezením (plus nedostatek pohybu), obezita (tedy nadměrná zátěž pro dolní končetiny), těhotenství, často též užívání hormonálních léků (estrogenů). Patří-te-li do ohrožené skupiny, podstoupit vyšetření ještě před letními měsíci je více než rozumné. A proč je léčba varixů nezbytná? „Postupně se mění mechanismus proudění krve, zvyšuje se tlak na žilní stěny, žíly se rozšiřují, těžknou, bolí, mohou pálit, brnět, případně je kroutí křeče. Začnou otékat kotníky. Nejhorší stav bývá před menstruací a právě v letních parnech. Neléčené křečové žíly hyzdí končetiny, ale hrozí i zánětem, vznikem sraženin krve s rizikem embolie nebo se mohou rozvinout do bércového vředu, chronické žilní nedostatečnosti či onemocnění lymfatického systému. Zprvu nevinný kosmetický problém se tak časem může změnit na závažnou chorobu,“ varuje lékař.