Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Želví krunýř na patách: Jak se zbavit prasklin a mít zdravá chodidla?

29. září 2022 • 14:00

Chcete si nazout sandálky, ale ouha, paty máte rozpraskané. A může to dokonce i bolet. Mezi prasklinky se snadno zanese infekce. Takže s ošetřením začněte co nejdříve.

Tvrdá stélka obuvi, otlaky z bot, chození po hrubém povrchu a ignorování promazávání plosek. To jsou nejčastější příčiny, proč se vaše paty změní v želví krunýř. Ale může za to i dehydratace organismu a drsná pokožka na patách se také dává do souvislosti s některými chorobami, třeba s lupénkou. „I nadměrná zátěž na nohy v důsledku vyšší tělesné hmotnosti je jednou z velmi častých příčin, proč jsou chodidla v nedobrém stavu,“ říká pedikérka Hana Hubená, která profesionálně využívá kosmetiku pečující o nohy pod značkou Bis Bis. Hlubší trhliny jsou mnohdy velmi bolestivé a mohou prasknout až do krve. „V takovém případě už je nutné jít za odborníkem, který vám z nejhoršího stavu pomůže a poradí, jak o nohy pečovat,“ upozorňuje odbornice.

Video se připravuje ...
8 rad, jak na popraskaná chodidlaVIDEO 

Riziková zóna

Každá otevřená rána na pokožce je branou pro infekci. Namáhaná kůže na chodidlech je hodně v kontaktu s nečistotami a také se na ni snadno šíří mykózy. Mikroskopické houby se usídlí nejen v pokožce, ale i v nehtech. Jestliže se nezačne s léčbou včas, je pak problém se potíží zbavit. Nezapomínejte, že mykózy nebo kvasinky zdravé nohy nenapadnou. Důkladnou pozornost musí pokožce nohou věnovat diabetici. Proces hojení je u nich komplikovanější kvůli jejich nemoci.

Domácí lázně pro nohy

Nohy byste měli alespoň na 10 minut „naložit“ do vodní lázně, následně osušit, teprve pak odstranit zrohovatělou kůži pemzou, vyhladit povrch chodidel peelingem, zastřihnout nehty do rovného tvaru a důkladně chodidlo promazat hydratačním krémem. Ke změkčení pokožky se dá využít mořská sůl a esenciální oleje. Vláčná pokožka lépe absorbuje aktivní látky z krémů na nohy. Peeling opakujte jednou týdně. Udělejte si zábal na chodidla. Nohy namažte krémem a nasaďte bavlněné ponožky. Nechte působit pár hodin či přes noc. Začněte paty pravidelně promazávat, a to každý večer po koupání. Dodržujte pitný režim. Hydratujte svou pokožku zevnitř, je to velmi důležité. Pomoct mohou také vitaminy a minerály, zejména omega-3 mastné kyseliny a zinek.

náš odborník

Hana Hubená

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví, které koupíte na stáncích. Předplatné pořídíte z pohodlí vašeho domova na www.ikiosek.cz/mojezdravi nebo přes predplatne.cnc@cpost.cz.

Autor: redakce Moje zdraví
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.