Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Máte rádi brambůrky? Jste soutěživí! Otestujte se! Oblíbené jídlo napoví vaši povahu

Máte rádi brambůrky? Jste soutěživí! Otestujte se! Oblíbené jídlo napoví vaši povahu
Sladkosti přinášejí uklidnění • Autor: istock.cz
8. května 2024 • 06:00

Někdo ujíždí na čokoládě, jiný neodolá bramborovým lupínkům, další si nedokáže odepřít řízek. Vědci zjišťovali, co oblíbené pochoutky napovídají o naší osobnosti. Závěry jsou zajímavé.

Má naše povaha nějakou souvislost s jídly, která milujeme? Touhle zajímavou otázkou se zabývali psychologové i neurovědci a dospěli k závěru, že rozhodně existuje. A nejde o žádné věštění z křišťálové koule. "Preference chutí totiž souvisí s částí mozku, která odpovídá za naše emoce. To znamená, že studium osobnosti prostřednictvím těchto emocí rozhodně dává smysl," vysvětluje známý americký neurolog Alan Hirsch, který se výzkumem spojení chuťových preferencí a povahy dlouhodobě zabývá.

A jaké jsou konkrétní závěry vědců? Co o nás dobrůtky napovídají? Kdo se nebojí? Novým zážitkům a výzvám jsou otevřeni milovníci ovoce a zeleniny. Vyplývá to ze studie z roku 2015, kterou zveřejnil časopis Appetite. Tito lidé se nebojí nových věcí, nebaví je stereotyp a často bývají svéhlaví, zároveň jsou ale svědomití.

Sladkosti

Milujete sladké? Pak jste jedním slovem miláčci. Studie publikovaná ve vědeckém Journal of Personality and Social Psychology ukázala, že patříte mezi milé, přátelské a oblíbené lidi. Další výzkumy vědců ze tří amerických univerzit zase odhalily, že ti, kteří si dají raději kus čokolády než něco jiného, mají sklony pomáhat lidem v nouzi, a že existuje souvislost mezi sladkými chutěmi a sociálním chováním a cítěním.

Ostrá jídla

Pokud máte rádi kořeněná, ostrá a pikantní jídla, pak máte neklidnou, dobrodružnou povahu, rádi riskujete a nebojíte se pohybovat na hraně. K tomu závěru dospěla rozsáhlá studie odborníků amerického Institutu potravinářských technologií. Zkrátka, máte rádi senzace, vyhledáváte je, a když si máte vybrat mezi pohodou a dobrodružstvím s nejistým koncem, je vaše volba rozhodně jasná.

Slané brambůrky

Milovníci těchto lahůdek jsou podle doktora Hirsche úspěšní, ambiciózní a mají tah na bránu. Jen tak něčeho se neleknou a jdou si za svým cílem. Nesnášejí, když jim někdo odporuje. A Hirsch „brambůrkáře“ ještě specifikuje: „Ti, kteří milují brambůrky ze sáčků XXL, mají vysoká očekávání od sebe i od ostatních a jsou extrémně soutěživí. “

Maso

Přestože to může někomu připadat divně, nedávné výzkumy vědců z univerzity v Indianě prokázaly, že milovníci masa jsou z celkového pohledu zdravější než vegetariáni nebo vegani. Studie se účastnilo kolem 160 000 lidí. Ti, kteří maso vyloučili z jídelníčku úplně, mívají podle závěrů výzkumu častěji deprese, pocity úzkosti, sklony k melancholii i sebepoškozování.

Tučná jídla

Lidé, kteří dávají přednost tučným, kalorickým jídlům před zdravějšími variantami, jsou podle vědecké studie často neurotičtí a častěji se ocitají v nejrůznějších psychických problémech. Dá se říct, že jedí více jak slaných a tučných jídel, tak sladkostí a jídlem častěji léčí emocionální výkyvy.

Sušenky a krekry

Kdo se rád zakusuje do různých sušenek, tyčinek, krekrů a podobných pamlsků, je hloubavý a přemýšlivý člověk. Rozhodnutí zakládá spíše na logice než na emocích. Můžou to být také lidé, kteří navazují internetové vztahy snadněji než ty reálné.

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.