Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Hadí jed? Dnes základ nejčastěji používaných léků na srdce

Hadí jed? Dnes základ nejčastěji používaných léků na srdce
Léky z hadího jedu se používají po tisíciletí • Autor: istock.cz
13. června 2024 • 06:00

Účinky hadího jedu jsou známé už od starověku. Přimíchával se do nejrůznějších mastí určených proti bolestem kloubů a proti revmatismu. Teď se používá syntetický hadí jed ve farmacii i kosmetice.

Hadí jed byl dlouho považovaný za životu nebezpečný. V minulosti neexistovaly chemické rozbory a přísné laboratorní podmínky, ale už Egypťané experimentovali s toxickými látkami a zjistili, že velmi malé množství hadího jedu může léčit.

Za velkou znalkyni zvířecích jedů byla považovaná Kleopatra, která s oblibou testovala rostlinné a zvířecí jedy na služebnictvu. Znalost práce s jedy se jí hodila ve chvíli, kdy se rozhodla ukončit svůj život hadím uštknutím. Egypťané používali hadí jed k léčbě revmatismu, na bolesti svalů, kostí a otoků.

Získávání hadího jedu ale nebylo jednoduché, protože docházelo ke smrtelným nehodám. Chytit hada, zmáčknout jeho jedové žlázy a vymačkat jed do nádoby, to bylo skutečné umění. V současnosti je získávání hadího jedu považováno za neetické a nahrazuje se uměle vyrobenou látkou.

Jed z laboratoře

Farmaceutický průmysl hledal inspiraci mezi hadími jedy už v 60. letech 20. století, kdy brazilští vědci při výzkumu hadů křovinářů objevili molekuly schopné efektivně snížit krevní tlak. Chemici vyrobili látky, které napodobovaly účinek jedu křovinářů, a tak spatřil světlo světa první lék z rodiny ACE-inhibitorů. Dnes se řadí k základním lékům proti vysokému krevnímu tlaku.

Další léky vznikly na základě výzkumu jedu chřestýšů. Ten obsahuje molekuly, které se v krvi vážou na krevní destičky a brání tak srážení krve. Léčiva odvozená od syntetické verze jedu chřestýše se jmenují eptifi batidy a pomáhají lidem, kteří trpí zvýšenou srážlivostí krve. Těmto lidem hrozí vznik krevních sraženin, jež mohou ucpat životně důležité cévy a vyvolat třeba mozkovou mrtvici nebo srdeční infarkt. Lék využívající protisrážlivého efektu syntetického hadího jedu toto riziko do značné míry snižuje.

Obdobné účinky na srážlivost krve má i lék Tirofiban, který je odvozený od molekuly vyskytující se v jedu zmijí. Zkoumají se také účinky hadího jedu při řešení neurologických problémů, kožních onemocnění, artritidy či syndromu karpálních tunelů.

Na pleť, tělo i vlasy

Syntetický hadí jed je tedy chemikálie vytvořená uměle a bezpečná netoxická surovina. Vedle farmacie se využívá také v kosmetice. Obsahuje proteiny a peptidy, které mají protivráskové účinky a mohou zlepšit kvalitu zralé pokožky. Syntetický hadí jed se používá zejména v těch přípravcích, které mají stimulovat produkci kolagenu a elastinu v kůži.

V takových případech se používají většinou peptidy nebo proteinové sekvence, které mají schopnost stimulovat tvorbu kolagenu. Je důležité si uvědomit, že syntetický hadí jed je zcela odlišný od skutečného hadího jedu. Syntetický hadí jed se vyrábí v laboratoři a neobsahuje toxiny, které by nás mohly otrávit. Lidskému tělu neškodí, ale naopak pomáhá. 

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.