Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Červenání kůže v obličeji? Tyhle rady zaberou skoro každému! Důležitá je jedna věc!

Červenání kůže v obličeji? Tyhle rady zaberou skoro každému! Důležitá je jedna věc!
V první chvíli je třeba vysadit všechnu kosmetiku • Autor: istock.cz
28. května 2024 • 06:00

Objevily se vám kolem úst, pod nosem nebo na bradě svědivé červené pupínky, zčervenalo i jejich okolí? Nepříjemné vyrážce se říká „nemoc letušek“ a přesněji jde o periorální dermatitidu. 

Správným přístupem se dá toto chronické onemocnění kůže dostat pod kontrolu, i když se vám to může zdát téměř nemožné. „Přesně se neví jednoznačný důvod vzniku těchto potíží, jedním z faktorů je nadužívání různé pleťové kosmetiky, a to hlavně té parfémované, i pobyt v klimatizovaném prostředí, což právě letušky často zažívají,“ vysvětluje možné příčiny a původ pojmenování vyrážky dermatoložka Zuzana Kotlasová z Kliniky preventivní dermatologie.

Základem péče o pleť je čištění. Jak na to? Podívejte se na video: 

Video se připravuje ...
5 kroků k dokonalému odlíčení makeupuVIDEO 

Vliv na tvorbu pupínků

Jak jsme se zmínili, přesné příčiny jsou nejasné, ale existuje dlouhá řada faktorů, které mohou potíže vyvolat. Vliv na tvorbu pupínků mají i různé kosmetické přípravky. „Mnohdy zjistíme, že za potížemi stojí přemrštěná aplikace jinak blahodárných hydratačních krémů, které ale v tomto případě „nabobtnávají“ svrchní vrstvy pokožky. Tím v ní vznikají drobné praskliny, kterými kůže paradoxně vodu spíše ztrácí, vysušuje se a úrodná půda pro vznik tohoto nešvaru je na světě,“ upozorňuje lékařka s tím, že stejně tak mohou působit i příliš mastné, výživné noční krémy, které ucpávají póry.

Pozor, čím si čistíte zuby

Co vás může překvapit, je, že potíže občas spustí i výplně zubů, fluoridové pasty nebo kortikosteroidní masti na obličej, které se používají například při atopickém ekzému. Ke vzniku periorální dermatitidy jsou náchylnější lidé s příliš suchou kůží,ale i jedinci, kteří trpí na akné a pleť si ošetřují přípravky s vysokým obsahem alkoholu či jiných vysušujících látek.

A pozor, pokud k onemocnění inklinujete, potíže vám může zhoršit i pobyt v soláriu nebo na intenzivním slunci. „Aby toho nebylo málo, tyto projevy může vyvolat také stres, nedostatek spánku, časté změny teplot okolního prostředí a u žen hormonální změny, těhotenství, kojení či užívání hormonální antikoncepce. Typický bývá také vliv takzvaného premenstruačního syndromu,“ říká doktorka Kotlasová. I to může být důvodem, proč periorální dermatitida častěji postihuje mladší ženy v produktivním věku, tehdy zhruba mezi 18 až 45 lety. Ale nevyhýbá se i mužům a dokonce ani dětem. 

Co s tím?

Naštěstí to není nijak nebezpečné onemocnění, které by vás ohrozilo na životě. Přesto se vyplatí svěřit se do rukou dermatologa, který zvolí vhodnou léčbu. Hlavní je nejdříve zjistit, co potíže spouští. To bývá poměrně složité a zdlouhavé.

Základem by mělo být dohledání spouštěcího faktoru, což se mnohdy nedaří, ale musíme se o to alespoň pokusit. Často tedy začínáme takzvanou zero therapy, neboli nulovou terapií, kdy se alespoň na dva měsíce vysadí kompletně všechny pěstící i dekorativní kosmetické přípravky. Případně i jakékoli místně aplikované léky, samozřejmě včetně kortikosteroidů. Obzvláště po jejich vysazení může přechodně dojít ke zhoršení projevů - takzvaný rebound fenomén, je ale třeba vydržet a toto úskalí překonat. Pokud pacient nesouhlasí s přechodným vyřazením veškeré péče, vysazujeme hlavně přípravky s obsahem alkoholu či s vyšším obsahem glycerinu a veškerou parfemovanou kosmetiku.

Buďte trpěliví

I léčba pak vyžaduje trpělivost. „Efekt se nedostavuje hned a průběh tak může být psychicky náročný. Léčba je pak převážně lokální, pokud se zhruba po třech měsících lokální léčby nedostaví zlepšení, přechází se k celkové terapii,“ upozorňuje dermatoložka.

V lokální terapii se používají masti na bázi antibiotik, případně v kombinaci s jinými účinnými složkami. Z celkových léků pak přichází na řadu antibiotika v čele s doxycyklinem, což je tetracyklinové antibiotikum, u kterého s oblibou využíváme nejen jeho antibiotický potenciál, ale hlavně ten protizánětlivý. Při jeho kontraindikaci (například v těhotenství, při kojení, či u dětí do 8 let, ještě lépe až do 12 let) volíme antibiotika makrolidová, jako je například azithromycin. "Někdy můžeme použít také systémový metronidazol, ve velmi těžkých a spíše ojedinělých případech můžeme sáhnout po celkových retinoidech,“ vysvětluje dermatoložka s tím, že všechny tyto přípravky jsou na lékařský předpis.

Rychlá pomoc

Pokud si potřebujete rychle pomoci sami, poptejte se v lékárně po gelu, mléku nebo roztoku se zinkem či ichtyolem. „Je potřeba zvolit produkty na bázi lehkého základu. Vyhýbejte se balzámům a mastem. Vybírat lze také z takzvaných bariérových krémů, které na pokožce vytvoří ochranný film. K základnímu ošetření obličeje lékaři rádi volí obklady z Jarischova roztoku či 3% borové vody,“ radí lékařka a jako alternativní způsob nabízí i převařenou vlažnou vodu nebo různá zklidňující tonika (například z růže damašské).

Výborný efekt na zklidnění má podle odbornice také cévní barvivový laser, který postiženou pleť zklidňuje a působí výrazně protizánětlivě, protisvědivě a zmírňuje začervenání. „Nejčastěji laserem ošetřujeme alespoň třikrát až čtyřikrát v průběhu čtyř až šesti týdnů,“ dodává odbornice.

Nedráždit a nevysušovat

Jestliže máte k těmto potížím sklony, měli byste o obličej pečovat velmi citlivě. Příliš pleť mechanicky nedrážděte. Odličujte se jemně, vyhýbejte se prašnému prostředí, chlorované vodě a dlouhému pobytu v klimatizovaných prostorách, které pleť vysušují. Snažte se udržovat v klidu a v pohodě.

Autor: Michala Jendruchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.