Zdravé oči: Cesta k nim je mnohdy jednodušší, než se zdá, a laserová operace umí zázraky | Moje zdraví

Zdravé oči: Cesta k nim je mnohdy jednodušší, než se zdá, a laserová operace umí zázraky

Zdravé oči: Cesta k nim je mnohdy jednodušší, než se zdá, a laserová operace umí zázraky
Zrak • Autor: Pixabay
12. května 2022 • 06:00

Laserovou operaci očí lze dnes díky moderním technologiím považovat za maximálně bezpečný zákrok. Jen v Česku se jich provede až 15 tisíc ročně. Lidé, kteří mají se zrakem problémy, tak během několika desítek minut opět vidí dobře. 

Laserová operace očí dnes není nic výjimečného. Stačí několik málo minut a klient se bezbolestně zbaví své oční vady. Navíc rekonvalescence je v porovnání s jinými chirurgickými zákroky velmi rychlá. Většinou trvá v řádu dnů.

Video se připravuje ...
Epidemie krátkozrakosti: „Úzce souvisí se vzděláním,“ říká oftalmoložkaVIDEO 

Refrakční chirurgie

Laserové oční operace spadají pod refrakční chirurgii. Tyto zákroky odstraňují dioptrické vady. Pacienta tak zbaví nutnosti nosit brýle nebo kontaktní čočky. Odstraňování dioptrií laserem patří mezi moderní medicínské obory. Přesto je jedním z nejrychleji se rozvíjejících, a to hlavně díky novým postupům a pokrokovým technologiím. „Díky současným technologiím je možné pomocí laseru bezpečně a bezbolestně odstranit až 10 dioptrií. U nás jsou nejpočetněji zastoupenou skupinou lidé mezi 25 a 30 lety. Zákroky je vhodné provádět po 18. roku věku, kdy už je oční vada stabilnější. Výjimečně je ale provádíme i u mladších. Poměr žen a mužů je téměř vyrovnaný, žen je zhruba 55 procent. Délka pobytu pacienta na sále je okolo 20 minut, samotná operace trvá necelé dvě minuty. Díky rychlosti laseru trvá odstranění jedné dioptrie asi 1,5 sekundy. Pacienti vidí už v okamžiku, kdy opouštějí operační sál, a pár hodin po operaci je patrné výrazné zlepšení zraku,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zázračně rychlá rekonvalescence

Do běžného života je v mnohých případech možné vrátit se už druhý den po operaci. Délka úplné rekonvalescence je však individuální, u některých pacientů může trvat až dva týdny. „Pacienti by pro bezproblémové hojení měli dodržet několik zásad, jako je vhodná ochrana očí při sportu či nošení kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem. Lidé po operaci by se měli vyhnout pobytu v prašném či zakouřeném prostředí. Nedoporučuje se ani potápění s otevřenýma očima či plavání ve špinavé či chlorované vodě. Ta může totiž způsobit nepříjemný zánět očí,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka.

Laserová operace jako šance vidět lépe

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů. Čím dál více lidí podstupuje operaci očí, která je brýlí zbaví. Mezi lidmi koluje ale řada zkreslených informací, kvůli kterým se mnozí zákrok bojí podstoupit. K nejčastějším mýtům patří, že by se operace neměla podstupovat během letních měsíců. „Díky šetrným a rychlým technologiím očních laserů není oko při operaci tolik namáháno. Pacient bezprostředně po zákroku vidí a hojení je velmi rychlé. Je v podstatě jedno, který měsíc nebo roční období si pro operaci pacient zvolí,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Obavy nejsou potřeba

Obavy z laserové operace skutečně nejsou namístě. Kromě toho, že česká oční chirurgie patří ve světě k naprosté špičce, jdou technologie, metody i inovace stále kupředu. „Obzvlášť v laserových operacích očních vad je Česko světovým lídrem. Česká oční chirurgie již dlouhodobě snese srovnání s oční chirurgií kdekoliv na světě. Vybavení českých očních klinik bývá špičkové a mnozí odborníci mají zahraniční renomé,“ zdůraznil Pavel Stodůlka.

Trochu historie

První zmínky o refrakčních zákrocích se objevují již ve druhé polovině 20. století. Významným průlomem v oftalmologii bylo zavedení laserů v oční chirurgii. Pro českou oční chirurgii znamenal revoluci rok 1995, kdy laserová operace očních vad LASIK poprvé bezbolestně zbavila lidi potřeby nosit brýle. První operaci touto metodou v Česku provedl oční chirurg Pavel Stodůlka ve Zlíně: „Před zavedením této unikátní metody byly k odstranění dioptrií používány laserové zákroky, po nichž měli pacienti bolesti několik dní a obnova zraku byla pomalá. LASIK byl revoluční v tom, že pooperační bolest minimalizoval a výrazně zkrátil dobu rekonvalescence, takže již první den po operaci pacienti viděli bez brýlí dobře. LASIK umožnil pacientům rychle se vrátit do běžného života, a to již bez dioptrií. Díky svým výhodám a díky modernizaci je LASIK i po 20 letech nejpoužívanější metodou k odstranění dioptrií.“

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.