Zahraniční destinace a na co myslet před cestou | Moje zdraví

Zahraniční destinace a na co myslet před cestou

Zahraniční destinace a na co myslet před cestou
Před návštěvou exotických zemí je důležitá návštěva lékaře. • Autor: shutterstock.com
28. července 2016 • 13:19

Pokud cestujete do zemí Evropské unie, není třeba se tolik bát nebezpečných chorob. Jste-li milovníkem spíše exotických destinací, určitě se nejprve před cestou zamyslete nad všemi riziky, se kterými se v těchto zemích můžete setkat.

O českých turistech se obecně dá říct, že starší generace jsou ve výběru destinací spíše konzervativní a jezdí převážně do zemí Evropské unie, kde je zpravidla dobrá úroveň lékařské péče a nehrozí tam příliš neznámých chorob. Pokud se však chystáte do nějaké exotické země, především do tropů, měli byste asi čtvrt roku před odjezdem navštívit lékaře, ideálně specialistu na cestovní medicínu. Tak budete mít dost času absolvovat všechna potřebná vyšetření a včas zahájit případné očkování. Před návštěvou si připravte informace o itineráři cesty (budete se pohybovat spíše ve městech, ve vesnicích, nebo v horách?) a především o plánovaném způsobu a úrovni ubytování a stravování. Kromě obecných rad, preventivních doporučení a případných léků či očkování vám odborník doporučí také vhodné vybavení cestovní lékárničky. 

Cestovní pojištění

„Někteří klienti spoléhají na to, že mají cestovní pojištění v rámci své kreditní karty. Bohužel často neznají jeho podmínky a bývají nemile překvapeni, pokud na cestách dojde k problémům,“ říká Hynek Špinar. „Naprostá většina klientů se však pojišťuje v rámci uzavírání smlouvy o zájezdu. Některé pojistné události jsou i humorné, například jedna klientka na základě cestovního pojištění nárokovala jako pojistnou událost neplánované otěhotnění během dovolené v Turecku…“ 

Nejrizikovější destinace 

„Riziko je pro každého cestovatele individuální podle jeho věku, zdravotního stavu, užívaných léků a samozřejmě podle charakteru cesty a pobytu,“ vysvětluje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D. z centra očkovací a cestovní medicíny Avenier. „Obecně platí, že zdravotně rizikovější je cesta individuální, nízkorozpočtová, poznávací zájezd, stravování v pouličních restauracích a návštěva přátel, rodiny a známých v cizině. Pokud člověk zná a dodržuje zásady prevence, je dobře připravený i díky preventivnímu očkování a má kvalitně vybavenou lékárničku, nemusí mít vážnější zdravotní problémy ani v nejrizikovějších oblastech. A naopak, pokud někdo přípravu neabsolvuje a rizika na cestách podceňuje, může mít potíže i v pětihvězdičkovém resortu se službou all inclusive. Největší respekt před nemocemi je třeba mít v oblastech, kde se vyskytují takové infekce, kterým nelze očkováním předejít, což jsou zejména subsaharská Afrika, Amazonie, venkovské oblasti Indie, povodí Mekongu či východní Indonésie.“

Pro základní orientaci před každou cestou do zahraničí dobře poslouží mapy výskytu infekčních onemocnění, které jsou k dispozici na webových portálech zaměřených na cestovní medicínu. Zde dohledáte i přehledné tabulky povinných a doporučených očkování pro jednotlivé země. 

Odborná spolupráce: doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., centrum očkovací a cestovní medicíny Avenier

Autor: Lucie Volná
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.