Alergické nástrahy na cestách | Moje zdraví

Alergické nástrahy na cestách

Alergické nástrahy na cestách
Alergik by si měl na cesty brát i své léky. • Autor: shutterstock.com
28. července 2016 • 13:38

V první řadě je třeba říci, že výprava do neznámých končin může být rizikem i pro zcela zdravého člověka, nicméně pro osoby alergické a astmatické by navíc měla znamenat pečlivou přípravu a zvážení aktuálního zdravotního stavu. 

„Znamená to mimo jiné celoročně dodržovat pravidelné kontroly u svého lékaře a nezanedbávat užívání medikace i v případě, že se člověk cítí lépe, nebo dokonce zdravý. To vše jsou základní kameny toho, aby byl zdravotní stav dlouhodobě stabilizován a pacient mohl bez velkých omezení cestovat i do dalekých krajů… Pokud stabilizován není, je třeba pečlivě vybírat destinace, kde hrozí co nejmenší riziko zhoršení zdravotních obtíží, nebo je v dostatečném předstihu před letní sezonou třeba provést případnou změnu medikace a doplňkových terapií. Těsně před odjezdem není vhodné nasazovat novou, pro pacienta neznámou léčbu, kdy není jasné, jak jeho organismus bude reagovat,“ poznamenává k problematice dovolených internista a klinický imunolog MUDr. Martin Nouza, CSc., z Centra klinické imunologie v Praze 1 (www.imunologie.cz). V každém případě je na pacientovi, aby měl s sebou na cesty připravený tzv. pohotovostní balíček podle rozpisu lékaře, který v nouzi dokáže (v případě správného použití) zachránit život, pokud není odborná pomoc nablízku. „Rozhodně bych však svým pacientům neradil riskovat - každý z nich by měl mít přehled o tom, jaké pyly, chemické či přírodní látky jsou pro něj rizikové, a těm se zdaleka vyhnout. Alergická reakce ovšem může potkat též člověka jinak zcela zdravého, pokud je oslabený například virózou, stresem či jinou nadměrnou zátěží. Prvotní je vždy chovat se zodpovědně k sobě samému a svému zdraví. 

Neriskovat konzumaci neznámých jídel, která mohou vyvolat nepřiměřenou reakci organismu - je více než vhodné se ptát na složení daného jídla pro jistotu, že neobsahuje nic pro vás ohrožujícího. Nepohybovat se v nadměrně prašném prostředí, které má vliv na kvalitu a volnost dýchání, a nepřepínat své síly. Ideální je, pokud letní odpočinkové týdny netrávíte sami, ale ve společnosti dobrých přátel nebo s partnerem či partnerkou. Dovolená není od toho, abychom se vrátili ještě více nemocní, ale od toho, abychom si odpočinuli a načerpali nové síly. To platí pro alergiky, stejně tak jako pro zdravé jedince,“ upozorňuje imunolog. 

V pohotovostním balíčku alergika mají být: 

* antihistaminika
* inhalační léky
* kortikosteroid v tabletách
* autoinjektor s adrenalinem

Vhodné je také mít s sebou odolnou kartičku, na které je napsáno, že jste alergik či astmatik (včetně hlavních alergií) plus jaké léky užíváte. 

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.