Proč jsem často nemocná? Zkuste omezit stres a pozor na nového partnera | Moje zdraví

Proč jsem často nemocná? Zkuste omezit stres a pozor na nového partnera

Proč jsem často nemocná? Zkuste omezit stres a pozor na nového partnera
Za opakujícím se nachlazením může stát více věcí • Autor: shutterstock.com
23. července 2017 • 06:00

Co mají společného často se opakující infekce horních cest dýchacích a nachlazení, opakující se kvasinkové záněty poševní, chronické záněty, genitální herpes, neplodnost, infekce močových cest, alergie či autoimunitní onemocnění? Vrací se k vám ze stejných důvodů.

 

 Správná odpověď na výše uvedenou otázku (ve většině případů) je: špatně fungující imunitní systém. "Pro potvrzení či vyvrácení podezření na poruchy imunitního systému je samozřejmě zapotřebí vypracovat podrobnou anamnézu a provést imunologické vyšetření s ohledem na dané zdravotní obtíže ženy, dále posoudit podíl stresové zátěže, schopnost odpočívat, zvládat únavu a životní nástrahy," podotýká MUDr. Martin Nouza, internista a klinický imunolog Centra klinické imunologie v Praze 1.

Imunita a stres

Možná se ptáte, jak moc úzká je zde souvislost se stresem jako takovým. "Dnes je již více než jasné, že vysoká míra stresu v našem životě se mimo jiné může podílet a zpravidla skutečně podílí na vzniku vysokého krevního tlaku, nemocí zažívacího traktu, kardiovaskulárního systému a v neposlední řadě psychických poruch. Stále přítomná stresová zátěž s neschopností člověka se s touto zátěží popasovat pak má samozřejmě negativní vliv též na odolnost organismu jako takového, imunitní systém je v důsledku biochemických pochodů, které dopad nadměrného stresu vytváří, oslaben a nepracuje, jak má," říká na adresu v současnosti tolik skloňovaného stresu lékař. Takže první otázkou, pokud jste v životě často nemocná (a stejné choroby se opakují, až již jde o banální virózy, či vážnější stavy), je, kolik stresu máte ve svém životě, nakolik se tomuto stavu podvolujete a nezvládáte jej řešit.

Soužití s novým partnerem

Za vaše opakující se zdravotní potíže v poslední době však také může (kupodivu) nést "zodpovědnost" partnerský vztah a s ohledem na imunitu zvláště nové soužití. Možná to nezní příliš pravděpodobně, ale věřte tomu, že určitá šance zde skutečně je. "Soužití dvou osob, tedy partnerů, nese nové informace imunitnímu systému každého z nich, který se s danou, novou situací musí vypořádat," vysvětluje MUDr. Martin Nouza. "Dochází k mohutnému přenosu bakterií, které mohou mít na druhého stejně tak příznivý vliv jako negativní, nesoucí zdravotní potíže.

 

 

To, že jsme nejen vnitřně, ale i zvnějšku osídleni nejrůznějšími mikroby, je prostě neoddiskutovatelný fakt. Dalším faktem zůstává, že na co je váš partner zvyklý a nečiní mu to žádné trable, může u vás vyvolat prudkou reakci, nebo dokonce závažné onemocnění. V rámci každého vztahu je tedy nejdříve nezbytné se sžít s partnerovou "zoo", stejně jako jsme si všichni museli zvykat na ostatní děti při nástupu do školky, což se následně projevilo mnohými onemocněními," dodává. Jinou stránkou věci také je, pokud žena reaguje negativně na mužovo sperma (což má za následek kupříkladu neplodnost) nebo se objevují problémy i jen po kontaktu se slinami partnera.

 

Jsou to samozřejmě zřídkavé výjimky z pravidel a nutno podotknout, že se málokdo z nás s takovými projevy setkal. Naštěstí! Partner bývá spíše vzbuzovatelem našich emocí (jak kladných, tak záporných), z čehož ale samozřejmě posléze plynou též určité zdravotní nesnáze, pokud je zde hluboká nespokojenost s partnerským vztahem či soužitím.

 

 

 

 

 

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.