Netypické žloutenky: A a B nejsou jediné nástrahy, které na nás číhají
Hepatitidy typu A a B jsou známé snad každému. Méně častá je žloutenka typu C, která se přenáší krví. Žloutenka novorozenců, která vzniká úplně jiným způsobem, jelikož jí nezpůsobuje infekce. A nakonec žloutenka typu D, která se v čechách příliš neobjevuje.
Zdravotní sestra Ivana hned po ukončení studií nastoupila na hepatologii do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Zřejmě při manipulaci s biologickým materiálem se nakazila virem hepatitidy C. Měla zvýšenou sedimentaci a byla stále unavená, ale příčinu onemocnění se stále nedařilo odhalit. Ivanin stav se pořád zhoršoval, sestřička však pracovala dál, vdala se a založila rodinu. Nemoc zůstala nerozpoznána téměř další čtvrtstoletí. Na správnou diagnózu se přišlo náhodou, při kontrole zaměstnanců, zda mají protilátky vůči hepatitidě B. „U mě se nevyvinuly, proto mě závodní lékař přeočkoval,“ vzpomíná Ivana. Vakcína rozbouřila už tak dost sužovaný organismus a Ivaně bylo ještě mnohem hůř. Nakonec se diagnostikovala sama - udělala si v laboratoři testy na panel hepatitid. Skončila v invalidním důchodu. Následovala kombinovaná léčba dvěma preparáty, která však pacientce působila kruté bolesti. Hladina virů navíc stále neklesala a léčba byla přerušena. Pár měsíců před odchodem do důchodu nastoupila Ivana na půl úvazku zpátky do zdravotnictví, kde jí nabídli účast v klinické studii na nový lék. Potíže začaly ustupovat. Po 25 letech virus z krve zcela zmizel.
Céčko
Hepatitida C se přenáší z matky na plod nebo krevní cestou. Případ zdravotní sestry Ivany nebyl výjimečný -virus hepatitidy C se dříve často přenášel ve zdravotnickém zařízení infi kovanou jehlou, častým zdrojem nákazy bývaly až do 90. let krevní transfuze. Dnes jsou hlavními zdroji infekce také jehly - ty nesterilní, používané k aplikaci drog. Zcela výjimečně se lze nakazit také při sexuálním kontaktu s nakaženou osobou, virus se do vaší krve může dostat prostřednictvím kontaminované žiletky, nůžtiček nebo zubního kartáčku. Z matky na dítě se infekce může přenést také přes placentu během těhotenství. Příznaky choroby nejsou typické, často chybí obtíže i žluté zbarvení kůže, to se objeví až ve stadiu cirhózy. Virus poškozuje játra pomalu a pacient může žít 20 i 30 let bez jakýchkoli potíží. Ne všichni nemocní dojdou až do stadia cirhózy, teprve tehdy nastává problém s funkcí jater. Jediným řešením je pak transplantace jater.
Hepatitida D
Závažné virové onemocnění jater dokáže způsobit virus hepatitidy typu D. K tomu, aby se v organismu „uplatnil“, však potřebuje pomoc - přítomnost viru hepatitidy typu B. Výskyt tohoto typu žloutenky je v ČR zanedbatelný. Léčba se odvíjí podle závažnosti příznaků, preventivní opatření jsou stejná jako u „béčka“. „Hepatitida typu E byla donedávna častou importovanou infekcí, hlavně z Indie, ale dnes již máme zdroje vlastní a v roce 2014 bylo v ČR hlášeno 299 případů. Jde o potravinovou infekci, přenos kontaktem je vzácný,“ doplňuje MUDr. Jiřina Hobstová, CSc., z Centra pro léčbu virových hepatitid Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze. Onemocnění se projevuje stejně jako žloutenka typu A. Vakcína v současné době neexistuje. HEV se léčí pouze podle příznaků, účinné virostatikum neexistuje. Velmi nebezpečná je HEV podle odborníků pro těhotné ženy v poslední třetině gravidity - onemocnění může skončit fatálně pro matku i plod.
Žloutenka u novorozenců
Úplně odlišný mechanismus původu má novorozenecká žloutenka. Příčinou jejího vzniku není infekce, ale rozpad nadbytečných červených krvinek. Plod v děloze dostává svůj příděl kyslíku přes placentu. Tlak tohoto kyslíku je poměrně nízký a plod potřebuje více červených krvinek k tomu, aby jej dopravily do všech svých tkání. Když se dítě narodí, začne dýchat vzduch, který je kyslíkem prosycený. Část červených krvinek proto miminko nepotřebuje, takže se jich začne zbavovat. Během jejich rozpadu se uvolňuje barvivo zvané bilirubin (ten je za normálních okolností rozkládán v játrech, pak je žlučí vylučován do střeva a stolicí ven z těla). Játra novorozence však nejsou úplně zralá a nápor bilirubinu z rozpadajících se červených krvinek nezvládají a výsledkem je je zvýšená hladina bilirubinu v krvi, potažmo žluté zbarvení kůže…
Odborná spolupráce: MUDr. Jiřina Hobstová, CSc., Centrum pro léčbu virových hepatitid Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze