Žloutenka, která se turistům nevyhýbá | Moje zdraví

Žloutenka, která se turistům nevyhýbá

Žloutenka, která se turistům nevyhýbá
Očkování je při cestování nezbytné. • Autor: istockphoto.com
29. července 2016 • 11:31

Virus hepatitidy A se ani zdaleka nezalekne dětí, ba naopak - v ČR bylo v posledních třech letech zaznamenáno v průměru 740 případů, kdy nejčastěji postiženými byly děti do 4 let. Riziko infekce všeobecně významně stoupá v rozvojových zemích a v zemích s nízkými hygienickými standardy. 

Mezi nejrizikovější oblasti patří Afrika (včetně oblíbených prázdninových destinací, jako jsou Egypt a Tunisko), Asie, Střední a Jižní Amerika. „HAV je nejčastější importovanou hepatitidou, proto se cestovatelům doporučuje před cestou do endemických oblastí očkování. Proti HAV existuje velmi účinná vakcína, po dvou dávkách se předpokládá ochrana nejméně 10 let,“ upozorňuje lékařka MUDr. Jiřina Hobstová, CSc., z Centra pro léčbu virových hepatitid Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze. 

K nákaze tedy stačí jen velmi málo; budete-li však kromě očkování dodržovat další jednoduchá doporučení, snížíte nebezpečí na minimum. V rizikové destinaci se vyvarujte pití vody z kohoutku či neznámého zdroje; zde má balená voda skutečně velký význam. Používejte ji i k ředění šťáv a džusů. Jíst byste měli jen to, co prošlo desetiminutovým varem.

Jezte jen to, co jste si sami umyli či oloupali. Před každým jídlem si pečlivě myjte ruce mýdlem a čistou vodou, s výhodou lze použít dezinfekční gel. „Virus se množí v zažívacím traktu, a tudíž nejdůležitější je mytí rukou po použití WC, po cestování MHD, použití nákupních vozíků a vlastně všeho, co mohli používat cizí lidé, kteří by mohli být zdrojem nákazy. 

Mytí celého bytu dezinfekcí považuji za zbytečné. Ideální by bylo zavedení plošné vakcinace dětí v ČR. Existuje kombinovaná, velmi účinná vakcína proti hepatitidě A + B, a pokud by se začaly očkovat děti již například od 10-12 let věku, byla by situace vyřešená. Ale toto je již téma odborných diskusí vakcinologů, pediatrů, infektologů a epidemiologů,“ říká lékařka. 

Vakcinace proti nákaze HAV a HBV 

Očkování se doporučuje nejen při cestách za exotikou, ale i po Evropě. Nejlepší ochranu poskytuje kombinovaná vakcína; očkuje se ve třech dávkách. Už po 2. dávce vakcíny zhruba po 6 týdnech od zahájení očkování vakcinace poskytuje dostatečnou ochranu, jež se po přeočkování třetí dávkou (zhruba po půl roce od zahájení očkování) stává dlouhodobou. Existuje i zkrácené očkovací schéma. Děti jsou v raném dětství plošně očkovány pouze proti žloutence typu B. Pro děti od jednoho do 15 let věku byla speciálně vyvinuta dětská forma vakcíny proti HAV. 

V roce 2014 bylo v Praze hlášeno celkem 247 případů onemocnění virovou hepatitidou A, což byla nejvyšší nemocnost v celé republice, kde celkem onemocnělo 673 lidí. Praha zaznamenává rostoucí trend výskytu nemoci během posledních pěti let. Nejmenšímu pražskému pacientovi nebyl ani rok, nejčastěji onemocněli mladí dospělí.

Jen 1/3 pacientů patřila do socio-ekonomicky slabé skupiny (10 % drogově závislí, 5 % bezdomovci), stejný počet pacientů onemocněl přímo v rodinách. Rozdíly mezi jednotlivými kraji jsou až několikanásobné - zatímco v Praze ve druhé polovině listopadu onemocnělo tolik lidí, že se stav blížil hranici epidemie, ve Zlínském kraji se žloutenka typu A téměř celý rok nevyskytovala. (Zdroj: MUDr. Zdeňka Jágrová, vedoucí protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy)  

Odborná spolupráce: MUDr. Jiřina Hobstová, CSc., Centrum pro léčbu virových hepatitid Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.