Masopust: Kde se vzal, proč se slaví a jaký vliv může mít na naše zdraví? | Moje zdraví

Masopust: Kde se vzal, proč se slaví a jaký vliv může mít na naše zdraví?

Masopust: Kde se vzal, proč se slaví a jaký vliv může mít na naše zdraví?
Koblihy jsou nedílnou součástí masopustu. • Autor: iStock.com
13. února 2022 • 06:00

Masopust má v dnešní době hned několik významů, a proto se i liší způsob, jak ho lidé slaví. Jedno má ale společné – právě v tomto období roku bychom se měli zříci masa. Co masopust znamená a má fakt, že se zřekneme masa, nějaké účinky na naše zdraví?

Zatímco někteří lidé mají dojem, že masopust souvisí se slovem půst, ve skutečnosti jde o pouhou shodu náhod. Výraz půst totiž vznikl ze starohornoněmeckého slova fasta, jež znamenalo „být v odříkání pevný“ či „postit se“. Masopust je však odvozen od slova karneval, může ovšem pocházet také ze starořímského odkazu na boha Bakcha, tedy z výrazu carrus navalis nebo třeba z francouzského caramantran (carême entrant).

Video se připravuje ...
Jak se slaví Velikonoce po světě: Řešení vražd i házení vajec přes důmVIDEO 

Kdy se slaví masopust?

Masopustem se označuje období mezi Vánocemi a předvelikonoční postní dobou. Začíná vždy po svátku Tří králů, tedy 6. ledna, a končí s Popeleční středou, která letos vychází na 17. února.

Po masopustu nastává čtyřicetidenní velikonoční půst, což vysvětluje tendenci si pořádně dopřát. A jak už název napovídá, maso hraje při masopustním hodování hlavní roli. Mimo tradičních zabijaček probíhají v tomto období také taneční zábavy a veselky. Tři dny před Popeleční středou pak vsí prochází průvod v maskách a pořádají se maškarní bály.

V tomto čase se zároveň konávalo nejvíc vesnických svateb. Sňatky uzavřené v době masopustu totiž měly mít podle pověr dlouhého (a šťastného) trvání. Navíc to bylo i praktické – v domácnostech zbyla spousta zásob a masa ze zabijaček, a tak bylo o svatební hostinu postaráno.

Proč se slaví masopust?

Výklad původu masopustních oslav vychází z tradic římského náboženství. Ve starověku se totiž začátek nového roku řídil dle vegetačního cyklu přírody a shodoval se s březnovým příchodem jara, který si lidé asociovali s různými božstvy plodnosti. Jedním z opěvovaných římských bohů byl patron vinné révy a hodování jménem Bakchus, podle nějž jsou zmiňované oslavy dnes mezi lidmi známé jako římské bakchanálie.

Podobně jako bakchanálie však probíhaly i saturnálie, oslavující boha zemědělství a sklizně Saturna, nebo luperkálie, což byly svátky spojené s pastevectvím, plodností a rituální očistou. Bujaré veselí spojené s příchodem nového vegetačního roku se mimo jiné zapsalo také do civilního řádu, a to jako oslavy předjaří, které se později proměnily v masopustní zábavu.

Jaké jsou zvyky a tradice?

Masopust v minulosti představoval čas hodování a veselí mezi dvěma různými postními dobami, kdy se lidé měli do sytosti najíst i napít, a byl proto spojený s různými tanečními zábavami, zabijačkami, oslavami, ale i svatbami.

Příprava na masopustní oslavy tradičně začínala již ve čtvrtek před masopustní nedělí. Během tohoto dne se chystalo vše, co bylo následně zapotřebí, jako byly například zabijačky. Vzhledem k tomu, že podle pověr měli lidé v tento den jíst a pít co nejvíce, aby byli celý následující rok při síle, říkalo se mu tučný čtvrtek nebo také tučňák. Klasickým pokrmem pak bylo knedlo vepřo zelo.

Podle křesťanských zvyků končí masopust Popeleční středou, kdy začíná striktní půst. Na stole se objevuje například čočka s vejcem, chléb, krupice či pečené brambory. Odlehčeným jídelníčkem po období hodování, plesů a zabijaček se však můžete inspirovat i v případě, že křesťanským tradicím neholdujete. Během postní doby přijdou vhod chutná bezmasá jídla – ideální příležitost zařadit do jídelníčku luštěniny.

Smyslem masopustu je především nechat organismus odpočinout, aby nabral sílu na další období.

Kde všude je možné slavit masopust? Podívejte se na naši mapu:

 

Autor: Valentina Lebová, swp
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.