Losos, kokos nebo kombucha? Které zdravé potraviny nesmíte jíst každý den?
Ani zdravých potravin nemůžete jjíst nekonečné množství. I když tělu prospívají, příliš častá konzumace může uškodit. Existuje několik zdravých potravin, které byste neměli jíst každý den. Jaká jsou to rizika a na co si dát pozor?
Uzený losos
Losos se tváří jako jídlo, se kterým prostě nemůžete šlápnout vedle. Ale pozor – pokud milujete jeho uzenou variantu, existují tu určité limity. Uzení studeným kouřem může v mase zanechat polycyklické aromatické uhlovodíky, které výrazně zvyšují riziko rakoviny. Měli bychom ho tak konzumovat jednou, nanejvýš dvakrát do týdne. Uzení naštěstí není jediná možnost, jak lososa připravit, a tak si ho zvesela můžeme dát třeba pečeného, dušeného nebo vařeného v libovolném množství.
Kokosový olej
Tento tuk je v poslední době velkým trendem zdravého stravování. To ovšem neznamená, že bychom ho měli konzumovat denně. Obsahuje totiž velké množství nasycených mastných kyselin, na druhou stranu je ale také velmi bohatý na triglyceridy, které snižují celkové množství cholesterolu v krvi. Doporučené denní množství by nemělo přesáhnout dvě čajové lžičky.
Kombucha
Tento nápoj plný probiotik, která jsou příznivá pro naše trávení, je opravdu velmi zdravý. Jedinou nevýhodou však je, že je značně kyselý, a tak ve velkém množství způsobuje pálení žáhy. Usrkávání kombuchy během dne ale také není úplně ono. Obsahuje velké množství cukru, takže trpí vaše zuby, které se snadněji kazí, o přibývání na váze ani nemluvě. Optimální konzumace pro zdravého člověka na jeden den je zhruba jedna až dvě sklenice.
Tuňák
Je mnoho důvodů, proč tuňáka milovat. Obsahuje hodně bílkovin a minerály jako železo, vápník, zinek nebo hořčík. Může ale obsahovat vyšší množství rtuti, a tak bychom ho rozhodně neměli konzumovat každý den. Zvláště opatrné by měly být těhotné ženy nebo lidé zotavující se po nemoci. Otrava rtutí může vést k problémům se zrakem a k ochabování svalů. Tuňáka si dopřejte také nanejvýš dvakrát týdně.
Grilované maso
Pokud je maso připravované za vysoké teploty anebo se griluje nad tukem odkapávajícím na oheň, výrazně se tím zvyšuje podíl karcinogenních látek v něm. Může jít o smažení na pánvi anebo také právě o grilování. Heterocyklické aminy se však nenacházejí ve velkém množství potravin, takže pokud jde třeba o grilovanou zeleninu, ovoce nebo rostlinné varianty masa, můžete zůstat v klidu a dopřávat si je denně. Grilované maso potom třeba jednou do týdne.