Kolik vody denně vypít? V zimě překvapivě stejně jako v létě | Moje zdraví

Kolik vody denně vypít? V zimě překvapivě stejně jako v létě

Kolik vody denně vypít? V zimě překvapivě stejně jako v létě
Autor: istock.com
16. prosince 2019 • 06:00

Přestože si to většina lidí myslí, v chladných měsících neklesá potřeba organismu doplňovat tekutiny, spíš naopak. Tělo potřebuje vodu pro zajištění obranných mechanismů. Kolik vody je ale tak akorát? Víte, jaké množství byste měli denně vypít?

Kdo dostatečně pije, je zdravější, štíhlejší, krásnější, méně stresovaný a unavený. "Denně se doporučuje vypít kolem 1,5 až 2 litrů tekutin," připomíná výživová poradkyně Andrea Mokrejšová. "Je však důležité doplňovat je v průběhu celého dne, a ne pouze nárazově ve velkém množství," upozorňuje nutriční terapeutka. Důležité je pít tedy pravidelně, minimálně 6x denně. Ale ne více.

"Ani nadbytek tekutin není pro tělo prospěšný, protože může docházet k nadměrnému vyplavování důležitých mikronutrientů," varuje poradkyně ty, kteří nepustí láhev s vodou z ruky.

Potřeba vody v zimě neklesá

Ačkoli si to většina lidí myslí, v zimě potřeba hydratace neklesá, ačkoli nemáme takovou žízeň jako v létě, protože se tolik nepotíme. Pravdou ale je, že náš organismus i pokožka se vysušují vlivem mrazů. Právě proto bychom neměli na pití v zimě zapomínat. Je důležité si vytvořit návyky, které nám dostatek tekutin zajistí. Zvykněte si pít při každém jídle, natočte si ráno v práci karafu vody, kterou vypijte. Noste s sebou láhev s vodou, stejně jako v létě. V tomto období je příjemnou variantou také teplý nápoj, například čaj. Není však dobré pít alkoholické nápoje, protože ty mohou v zimě následně zvyšovat tepelné ztráty organismu a také dehydratují.

A jak poznáte, že dodržujete dostatečný pitný režim? „Správnou hydrataci poznáte nejlépe podle barvy moči. Ta by měla být velmi světle žlutá,“ radí Mokrejšová.

Pozor na stoprocentní džusy

Kromě toho, jak často pijeme, bychom ale měli také hlídat, o jaké tekutiny se jedná. „Hlavní podíl by měla tvořit voda. Sladké limonády nebo džusy, včetně těch stoprocentních, mohou být zdrojem velkého množství energie a cukru navíc. Měli bychom je tedy pít spíš výjimečně,“ říká terapeutka. Děti by se měly navíc vyhýbat i syceným nápojům, které většinou žaludek zaplní plynem.

Špatný pitný režim se většinou na těle projeví poměrně rychle. Takže jakmile vás začne bolet hlava, první, na co vzpomeňte, je, kolik jste toho vypili. Dehydratace se projevuje ale i na pokožce, která je suchá a začnou se na ní tvořit drobné šupinky. Prozradí ji také obávaná celulitida. Nedostatek vody může být i příčinou narůstajících kil a neschopnosti zhubnout. Důvodem je, že když má organismus málo vody, zadržuje ji do zásoby. Proto vždy začněte pít už ráno a doplňujte tekutiny důsledně po celý den. Jedině tak udržíte své tělo fit a v dobré kondici. 

VIDEO: Kolik vody už je příliš a kolik naopak tak akorát? 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.