Kam to dáme? Aneb úložný prostor v domácnosti | Moje zdraví

Kam to dáme? Aneb úložný prostor v domácnosti

Kam to dáme? Aneb úložný prostor v domácnosti
Úložné prostory vyžaduje každá místnost. • Autor: istockphoto.com
29. července 2016 • 16:03

Tahle otázka nás kvůli minimálnímu volnému prostoru doma pronásleduje buď permanentně, nebo alespoň dvakrát do roka, když obměňujeme šatník ze zimního na letní a obráceně. Prostě volného místa doma není nikdy dost.

Pakliže nemáme k dispozici paní, která k nám chodí pravidelně uklízet, určitě bydlení, kde je vše přehledně uspořádáno a uloženo, na nic se zbytečně nepráší a my nemusíme přeorganizovat půl bytu, jestliže potřebujeme cokoli vyžehlit či najít, je praktičtější. Využití volného místa byť v rozlohou malém bytě nám přinese více klidu a snadnější uklízení; zároveň nám pak správně uložené věci vydrží rozhodně déle, než když je budeme každou chvíli přemisťovat.

Ne každý má vlastní dobře zabezpečený sklep, v němž může přetrvat velká většina věcí, které potřebujeme párkrát do roka. Totéž platí o balkoně či lodžii.Nicméně často nemáme jinou možnost než lyže, skateboard či kolo nebo nafukovací člun s pádly v době mimo sezonu nechat ve sklepě. V takovém případě si musíme být vědomi rizik, která se mohou v případě špatného zabezpečení vyskytnout. Důležité je mít dobré pojištění a dostatečně chránit přístup ke všemu, co je uloženo. Klasické laťkové dveře nejsou nejlepší, nicméně jakékoli vylepšení naznačí, že uvnitř skrýváme něco cenného.

Tady je každá rada drahá - rozumné je domluvit se s ostatními majiteli sklepů, provést celkovou rekonstrukci sklepů a při ní nahradit laťkové dveře kovovými. Není to příliš drahé a určitě ne tolik jako třeba dobré kolo.Jestliže sklep není vlhký, dá se do něj naskládat i víc než jen sezonní sportovní náčiní. Osvědčil se kovový regálový systém s pevnými krabicemi, do nichž se nepráší a my si je můžeme podle uloženého obsahu označit. Balkony a lodžie bychom ve sklad nepotřebného proměňovat vůbec neměli. Jsou to prostory, které by nám měly sloužit k relaxaci, ke klidnému posezení - a to mezi odloženými lyžemi těžko najdeme.

Šatna, předsíň a kuchyň

Při vstupu do bytu na nás čeká předsíň, kde bývají šatní skříně, popřípadě se z ní vchází do šatny samé. Samostatná šatna je skvělé řešení, jen nesmíme její účel zaměnit za skladiště sportovního či dílenského vybavení. Stejně jako u klasických šatních skříní (ideální jsou posuvné dveře, které šetří prostor) i zde můžeme udělat několik jednoduchých vylepšení - třeba tyč s oblečením pro dospělé posunout o něco výš a dospod v dosahu našich dětí přidat druhou pro jejich bundy a kabátky. Spoustu místa ušetří i výsuvné systémy, které navíc usnadní i orientaci mezi oblečením.

Své závěsné organizéry může mít i obuv. Také tady přijdou ke slovu sady krabic, pokud možno od jednoho výrobce, aby byly rozměrově odpovídající a daly se k sobě skládat. Každá, i sebemenší předsíň pak má v sobě i nedoceněný prostor, a to pod stropem. Jestliže nemáme v rodině vzrůstem basketbalisty, pak můžeme nad rámy dveří vybudovat samostatný úložný prostor. Podle dispozice jej můžeme opatřit dvířky v čele nebo dvířky padacími. Snížený strop raději zavěsíme na trámky, než abychom jej na ně pokládali - je to sice složitější řešení, zato čistší.

Snížený strop také můžeme opatřit dodatečným osvětlením prostoru pod ním. Ve starší zástavbě s vyššími stropy tak lze využít místo i na toaletě, pochopitelně především pro čisticí a úklidové prostředky. Místo v koupelně bychom měli využívat s rozumem, protože musíme počítat s tím, že se zde bude vyskytovat pára, potažmo vlhký vzduch, který nebude svědčit dlouhodobě uloženým textiliím. Pára představuje nebezpečí pro uskladněné věci i v kuchyni. Snížený strop tu nepřipadá v úvahu, využít lze prostory nad obvyklými zavěšenými skříňkami u kuchyňské linky například pro méně často používané nádobí, vytahované třeba jen v případě, že se na sváteční oběd či večeři sejde celá širší rodina…

Co je ale v kuchyni velice důležité, je systém samotných skříněk. Ty klasické, u nichž otevíráme doširoka dvířka a k nimž se shýbáme, nám mnoho variability neposkytnou, navíc se v nich špatně hledají věci, které se časem dostaly až někam dozadu ke zdi. Daleko lepší jsou výsuvné či otočné (v rozích místnosti) organizéry, které poskytnou dobrý přehled, co kde máme. Jestliže se můžeme pochlubit kvalitním nádobím, není od věci zkusit využít zvýšený strop, když pod něj zavěsíme na kladky spouštěcí rám, na němž bude příslušné náčiní zavěšeno. Efektní to je třeba v případě nádobí měděného. Drátěné závěsné systémy využijeme i po stranách kuchyňské linky, klasicky pod skříňkami, květníky s bylinkami můžeme mít na poličkách u oken a to, co se zavěsit nedá, lze uložit do kapes pratelného plátěného organizéru.

Zdvihnout lůžko či podlahu?

Z přehledu místností, kde se dají najít či vybudovat úložné prostory, nám zbývá prakticky jen ložnice. Domácí pracovna kancelářského typu nebo dětský pokoj vyžadují specifické vybavení nábytkem podle svého zaměření a není radno je proměnit ve skladiště všeho nadbytečného, co se v domácnosti vyskytuje. Něco podobného platí pro obývací pokoj, kde je volný prostor potřeba. Výjimku můžeme udělat třeba u sezení - úložné lavice pod okny jsou mnoha lety prověřeným kusem nábytku.

Také prostor pod schodištěm, jež vede do patra či podkroví, je často opomíjeným prostorem, kde může být například knihovna nebo příruční bar, které tak uvolní místo jinde. Ostatně schůdky, jež využíváme jen občasně, mohou být i skládací a nemusí tak překážet vůbec. Ale vraťme se k ložnici. Tam, kde je vyšší strop, máme hned několik možností. Lůžko lze umístit nahoře, třeba nad skříněmi, to však bude vyhovovat jen nadšenému mládí.

Můžeme naopak zdvihnout podlahu, a to po celé ploše ložnice. Stačí pak za dveřmi pár schůdků a i při malé výšce úložného podlažního prostoru najdeme místo pro spoustu věcí. Je jen potřeba vhodně vyřešit přístup, třeba padacími dvířky na několika místech, abychom se nemuseli pro uložené věci plazit přes celou místnost. I minimalistické řešení nám může vhodně pomoci, ať už jsou to krabicové systémy, nebo ještě lépe kontejnery na kolečkách vybrané tak, aby se vešly přesně pod lůžko, aniž by ložnici vizuálně proměnily ve skladiště.

Autor: Ivan Verner
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.