Jak zvládnout tento rok lépe a zdravěji: Vsaďte na prevenci | Moje zdraví

Jak zvládnout tento rok lépe a zdravěji: Vsaďte na prevenci

Jak zvládnout tento rok lépe a zdravěji: Vsaďte na prevenci
Do nového roku bychom měli vstupovat s elánem • Autor: iStock.com
3. ledna 2018 • 06:00

Začátek nového roku je vždy významným přelomem a časem, kdy si dáváme všechna možná předsevzetí. Několik vám jich napovíme. Jsou reálná, splnitelná a měla by vám zajistit celkově lepší a spokojenější život.

"Patrně jediný způsob, jak si zachovat zdraví, je jíst, co ti nechutná, pít, co se ti oškliví, a dělat, co se ti nechce." Mark Twain určitě trochu přehání, ale je fakt, že o své zdraví musíme aktivně pečovat a věnovat mu čas i energii. Vynaložené prostředky se ovšem bohatě vrátí. Každý z nás, i ten nejzdravější, by si měl hlídat váhu, pravidelně cvičit, pohybovat se co nejvíc venku, pečlivě vybírat stravu a spát alespoň 78 hodin denně.

Kromě toho máme ze zákona nárok na preventivní lékařské prohlídky, které hradí pojišťovny: 2x za rok vyšetření u zubního lékaře, 1x ročně gynekologickou prohlídku a 1x za dva roky prohlídku u praktického lékaře.

Posledně jmenovaná zhodnotí celkový zdravotní stav, její součástí je kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, vyšetření moči, zjištění indexu tělesné hmotnosti a orientační vyšetření zraku a sluchu. Další vyšetření závisí na konkrétní anamnéze, věku a zdravotním stavu. K prohlídce patří také onkologická prevence, která dokáže v raném stadiu objevit případná nádorová onemocnění. Preventivní prohlídka tak může zachránit život! 

Snažte se trávit více času s rodinou a přáteli

Přestáváte se pravidelně stýkat se starými přáteli a příbuznými? Udělejte si na ně čas nejen proto, že to je slušné, ale také tím podpoříte své zdraví. Lidé se silnými sociálními vazbami jsou totiž zdravější a dožívají se vyššího věku než samotáři či opuštění jedinci. Nedostatek společenských kontaktů může být pro zdraví stejně škodlivý jako kouření, nadměrné pití alkoholu, obezita nebo opomíjení cvičení.

Přitom v dnešní době technických vymožeností je snadné zůstat v kontaktu i s těmi, kteří se odstěhovali až na druhý konec světa. Buďte s nimi v kontaktu pomocí Skypu či sociálních sítí a ty, které máte v dosahu, navštěvujte osobně. 

Vzdělávejte se, naučte se něco nového

Bez ohledu na to, ve kterém roce jste se narodili, návrat do školní lavice může být významnou vzpruhou ve vašem profesním růstu. Při studiu poznáte nové přátele a zvýší se váš inteligenční potenciál. Odborná studie z předloňského roku prokázala, že lidé středního věku, kteří se vrátili do škol (včetně večerních), si výrazně zlepšili paměť a verbální schopnosti.

Navíc s vyšší úrovní dosaženého vzdělání klesá riziko Alzheimerovy nemoci. Nemusíte se vrhat do regulérního studia. Možná jste se už dávno chtěli „jen“ naučit francouzsky, hrát na klavír, vařit speciality asijské kuchyně nebo něco podobného. A to můžete zvládnout sami, s pomocí knih či kurzů. Stačí chtít. Učit se a objevovat nové věci je povznášející v každém věku. Svět je plný fascinujících oborů, stačí jen vybrat ten, který by vás bavil.

 

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.