Povolená břišní stěna nebo nadbytečná kůže na břiše? Pomoci může operace | Moje zdraví

Povolená břišní stěna nebo nadbytečná kůže na břiše? Pomoci může operace

Povolená břišní stěna nebo nadbytečná kůže na břiše? Pomoci může operace
S nápravou břicha může pomoci operace. • Autor: shutterstock.com
18. července 2016 • 14:54

Když na ochablé břišní svaly a povolenou kůži je i sebeintenzivnější cvičení krátké a dostatečným pomocníkem není ani stahovací prádlo, začínají se myšlenky klonit k radikálnějšímu řešení. Estetická chirurgie nabízí možnost v podobě abdominoplastiky, tedy operace břicha. 

Problém povislé a nadbytečné kůže trápí zpravidla ženy po vícečetném těhotenství nebo osoby, které radikálně a výrazně zhubly. „Indikace je dvojího druhu. Jednak z kosmetických důvodů, a to v případě nadbytku kůže a podkoží,“ vysvětluje MUDr. Karel Urban z kliniky plastické chirurgie Esthé. „Druhý důvod je zdravotní, když má pacient povolenou břišní stěnu a rozestup přímých břišních svalů - diastázu; v tomto případě při operaci zpevníme břišní stěny a sešijeme svaly.“ Diastáza se může objevit i jako samostatný zdravotní problém, nemusí být vždy spojena s nadbytkem kůže (i když většinou bývá); v tomto případě se provádí kompletní abdominoplastika - sešijí se rozestouplé břišní svaly a odstraní nadbytek kůže. Řez se vede obvykle těsně nad ochlupením, aby byla výsledná jizva skrytá kalhotkami. Důležité je důkladné sešití rány, k němuž se používají dlouhodobě vstřebatelné stehy v několika vrstvách, protože v těchto místech je velký tah.

Řešení po porodu

Trápí-li ženu vytahané břicho po porodu nebo při něm došlo k diastáze, může operaci podstoupit, i když v horizontu několika let plánuje další dítě. „Jestliže žena otěhotní po abdominoplastice s odstupem 2 až 3 let, nevidím v tom žádný problém,“ konstatuje doktor Urban. Dalším důvodem k operaci mohou být rozsáhlé, vpáčené nebo široké jizvy po předchozích operacích, které břicho deformují. „Pokud se nacházejí v dolní části břicha, kde se dá odstranit nadbytek kůže, je běžné, že nadbytečnou kůži z nadbřišku rozprostřeme po celém břiše a kůži obsahující nepěkné jizvy odstraníme,“ popisuje plastický chirurg. V tomto případě pak na břiše zůstává jenom jedna jizva v podbřišku. Do operační rány se během operace v celkové anestezii zavádějí drény, které se většinou po 48 hodinách vyjmou. Používají-li se vstřebatelné stehy, odpadá jejich odstraňování a stehy se samy rozpustí a vstřebají. Při použití nevstřebatelného šití se stehy odstraňují 17. až 21. den. Hojení bývá delší v případě odstranění vysoké vrstvy tuku a velkého rozsahu nadbytků břišní stěny. Navzdory náročnosti zákroku se obvykle v průběhu několika měsíců obnoví i citlivost operované partie. Obnovuje se postupně - od zevních stran směrem do středu a dolů, takže nejdéle to trvá v oblasti pod pupkem. 

Po operaci břicha zůstávají pacienti dva až tři dny na klinice. Následný režim záleží na tom, zda podstoupili jenom odstranění nadbytku břišní stěny, nebo současně i sešití přímých břišních svalů. Ve druhém případě je rekonvalescence delší, ale vždy platí omezení fyzické práce, delšího sezení, sportování, zvedání těžších předmětů apod. Po 1-2 týdnech se lze věnovat administrativní činnosti. Návrat do běžného života po abdominoplastice je možný za 6-8 týdnů, po sešití diastázy až za 3 měsíce. Minimálně měsíc je nutné nosit kompresivní prádlo celý den, další měsíc stačí už jenom ve dne. 

Při nedodržení pooperačního režimu může dojít ke krvácení, vytvoření hematomů, vzniku otoků a nerovností. Srůsty střevních kliček po operaci břicha nehrozí, protože ty se tvoří v dutině břišní, kde plastický chirurg při abdominoplastice nezasahuje. Podmínkou absolvování břišní operace je dobrý celkový zdravotní stav. Kontraindikací jsou zánětlivé projevy na kůži (silní pacienti mívají často v záhybech kůže mykotické projevy), které je nutné nejdříve zaléčit, potom teprve lze operovat. Obézním pacientům se před výkonem doporučuje výrazná redukce váhy.

Operace břicha - 4 možnosti řešení

Liposukce

Odsátí tuku z břicha za použití kanyl pronikajících do podkoží z drobných řezů a odsávacího zařízení je nepříliš náročný výkon s dobrým efektem při formování postavy. Provádí se ambulantně nebo s jednodenní hospitalizací. Po zákroku je nutné nosit asi měsíc kompresivní prádlo.

Abdominoplastika

Probíhá v narkóze a jde o poměrně náročnou operaci, při níž se řezem nad podbřiškem uvolní kůže i podkoží a nadbytečná kůže se odřízne. Pupek je třeba obříznout a po vytažení kůže vytvořit na jiném místě.

Miniabdominoplastika

Jedná se o menší verzi klasické abdominoplastiky. Je vhodná pro pacienty, jejichž tukové zásoby jsou uloženy v podkoží buď jen v dolní, nebo jen v horní části břicha. Průběh operace je stejný jako u klasické abdominoplastiky, ale kůže s podkožím se odstraní pouze v dolní či horní části břicha. Obvykle se při ní neřeší rozestup svalů a není nutné přemístit pupek.

Miniabdominoplastika s liposukcí

Tato operace upravuje břišní stěny při nadbytku kožní a tukové řasy, v případě potřeby je možné ji spojit s liposukcí. Provádí se v případě, kdy se nadbytek kůže nachází v podbřišku, ale v horní části břicha kůže není uvolněná, pouze je tu přítomno větší množství tukové tkáně. Krátkými řezy se v místě budoucí jizvy před samotným řezem zavede sací kanyla a podkožní tuk se odsaje. Potom se redukuje nadbytečná kůže v dolní partii břicha. 

Odborná spolupráce: MUDr. Karel Urban, klinika plastické chirurgie Esthé

Autor: Jana Nová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.