Co jsou metličkové žilky a jak jim předcházet?
Nejčastější příčinou vzniku metličkových neboli pavučinových žilek je chronická žilní nedostatečnost a genetické predispozice. V dalších případech je na vině nezdravý životní styl, věk a další tělesné atributy. Jak metličkám předcházet a jak zmírnit jejich šíření?
Metličky nebo také mikrovarixy jsou tenké cévky objevující se v oblasti kolen, na lýtkách a stehnech. Dobrou zprávou je, že je lze odstranit laserem, tou špatnou, že se jejich výskyt může znovu rozšířit.
Chronická žilní nedostatečnost
Chronická žilní nedostatečnost je pojem označující porouchané žilně-svalové pumpy, které mají za úkol čerpat krev z dolních končetin směrem k srdci. Následkem této neschopnosti je zvýšení tlaku v nohou a dále také:
- pocit těžkých a unavených nohou,
- noční křeče,
- natékání (obzvláště v letních měsících),
- otékání,
- vznik pigmentových skvrn a ekzémů,
- vznik mikrovarixů (metliček),
- vznik varixů (křečových žil).
Příznaky chronické žilní nedostatečnosti pociťuje více než 50 % západní populace. Mají negativní vliv na kvalitu života, což mnohdy vede až k pracovní neschopnosti. Kromě žilní nedostatečnosti a genetiky má vliv na vznik metliček:
- pohlaví (u žen se vyskytují častěji),
- věk,
- obezita,
- výška,
- sedavé zaměstnání,
- kouření, alkohol (a celkově nezdravý styl života),
- těhotenství.
Jak předcházet vzniku a šíření metliček?
V první řadě je vhodné zdravě jíst a hodně pít – samozřejmě byste se měli vyhnout sladkým či kofeinovým nápojům. Cirkulaci krve v dolních končetinách podpoříte jízdou na kole, plaváním, během nebo chůzí. Pokud máte sedavé zaměstnání, pravidelně se protahujte a procházejte, rozhodně nedávejte nohu přes nohu. Tento posez totiž cévy blokuje a znemožňuje tak oběhovému systému správnou funkci.
Kompresní pomůcky
Na metličkové žilky skvěle fungují kompresní pomůcky. Ty díky vyvíjení správného tlaku podporují zdravý oběh krve a poskytnou vám tak kýženou úlevu.
Zmírnění příznaků metličkových žilek
Pocit unavených a těžkých nohou lze zmírnit vhodnou sportovní aktivitou a poté odpočinkem vleže, kdy jsou dolní končetiny výš než srdce. Tím se nahromaděná krev vrací zpět a vzniklé otoky tak splasknou. Částečně lze příznaky zmírnit i léky a speciálními preparáty určenými ke zlepšení průtoku krve tkáněmi.