Než budou mláďata: Poznejte signály vaší fenky | Moje zdraví

Než budou mláďata: Poznejte signály vaší fenky

Než budou mláďata: Poznejte signály vaší fenky
Některé fenky nedají o porodu předem vědět. • Autor: shutterstock.com
18. srpna 2016 • 15:13

Někteří domácí mazlíčci rodí jako o závod, zatímco jiní mají se zabřeznutím problémy. Také ve zvířecí říši je dnes proto asistovaná reprodukce známým pojmem. 

Někdy tuto metodu volí i ambiciózní majitelé čistokrevných psů. „Dokonce neváhají nechat si poslat psí sperma třeba až z Ameriky, což ovšem bývá velmi nákladná záležitost, “ říká MVDr. Katka Novozámská, CSc., z veterinární ošetřovny na Praze 1. „Doufají přitom, že se jim podaří přivést na svět skutečného šampiona.“ Ve skutečnosti však podle slov veterinářky bývá při asistované reprodukci naděje na zabřeznutí nižší než při přirozeném krytí. Naštěstí bývá ve zvířecí říši tato metoda stále poměrně vzácnou záležitostí a většina domácích mazlíčků nemá se zabřeznutím vážné problémy. 

Pokud vše probíhá bez potíží, nevyžadují nastávající maminky dokonce ani žádnou speciální péči nebo častější kontroly u veterináře. „Ve druhé polovině březosti by už ale měly dostávat speciální potravu pro kojící a březí samičky, která obsahuje správný podíl bílkovin, minerálů a vitaminů potřebných pro optimální vývoj mláďat,“ připomíná veterinární lékařka. Zároveň však dodává, že není dobré zvíře v tomto období překrmovat ani zbytečně omezovat pravidelné procházky, na které jsou například fenky zvyklé. Obezita totiž může zkomplikovat porod nejen lidským, ale i zvířecím maminkám. A dobrá fyzická kondice bývá předpokladem toho, že vše proběhne bez komplikací. 

Jestliže ale majitel zaznamená u březí samičky výraznější změny v chování či zdravotní problém, neměl by s návštěvou veterinární ordinace váhat. Ať už si povšimne třeba toho, že nastávající maminka ztrácí chuť k jídlu nebo má hnisavý výtok. „Pomocí ultrazvuku můžeme spolehlivě zkontrolovat, zda jsou mláďata v pořádku a srdíčka jim fungují tak, jak mají,“ říká doktorka Novozámská. Ultrazvukové vyšetření ovšem majiteli prozradí také to, s jak velkým přírůstkem do zvířecí rodiny může počítat. Pak už nezbývá než počkat, až se mláďata začnou hlásit na svět. U fenek trvá březost asi 63 dnů, u koček obvykle o něco málo déle, skutečnou „údernicí“ mezi malými mazlíky je ale morče, které bývá březí až 65 dnů. Porod v dohledné době signalizuje u nastávajících psích maminek hlenovitý výtok, patrný je i pokles teploty den předtím, než k němu má dojít. 

Živé překvapení v pelíšku 

Zvířata ovšem mají i své – často velmi individuální – signály jak na tuto událost upozornit. A leckdy dokáží majitele parádně oklamat. Některé feny nedávají třeba ani dvě tři hodiny před porodem najevo, že by se něco mělo dít, zatímco jiné už den předem připravují pelíšek, hrabou a kňučí. „Nejednou se pak stává, že majitel opakovaně měří teplotu, a když vyčerpáním usne, fenka si konečně v klidu v pelíšku odrodí svoje štěňátka,“ připomene častý případ z praxe veterinářka. Samičky obvykle porod zvládají samy, přesto je vhodné, aby byl chovatel v takovou chvíli doma. Obzvlášť proto, kdyby se objevily nějaké komplikace. Poměrně často k nim dochází třeba u malých psích plemen, zejména tehdy, když má velmi subtilní samička přivést na svět jedno či více štěňat, která jsou v relaci k jejímu tělu příliš velká.

Někdy může u takové rodičky dojít po porodu (nebo i před ním) k náhlému poklesu vápníku v krvi, takzvané eklampsii, která se projevuje zrychleným dechem, zvýšeným sliněním a křečemi. V takovém případě je pak nezbytné přivolat pomoc veterinárního lékaře. Ani zvířecí porody tedy neprobíhají vždy zrovna bez komplikací. Přesto, když se jakéhokoli chovatele zeptáte na největší radost, kterou se svými mazlíčky zažil, bývá odpověď až nápadně podobná. Většina z nich vám totiž bez zaváhání odpoví, že největší radostí bylo právě narození mláďat. 

Jak zvládnout porod? 

* Asistence veterinárního lékaře u porodu je vhodná, zejména když je chovatel nezkušený. Obzvlášť pokud má doma prvorodičku, u níž si není zcela jistý, zda vše úspěšně zvládne sama.

* Zkušenější chovatel může nezkušenou zvířecí maminku během porodu nejen podpořit a povzbudit, ale i pomoci jí s péčí o čerstvě narozená mláďata.

* Někdy se porod neobejde bez císařského řezu – například u psích plemen, která mají větší hlavu. 

* Fenky hárají až do sklonku svého života, často však méně nápadně, nechtěně zabřeznout tedy mohou i ve 12 letech. Obecně se nedoporučuje, aby měly štěňata po 8. roce věku, hodně ovšem záleží na fyzické kondici fenky. 

Odborná spolupráce: MVDr. Katka Novozámská, CSc.

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.