Perimetrie | Moje zdraví

Perimetrie

(vyšetření zorného pole perimetrem)

Perimetr je přístroj, který umožňuje vyšetřit zorné pole pacienta, a odhalit tak mnoho očních i neurologických chorob. Dnes se používá počítačový perimetr.

Co je perimetrie

Za zorné pole je označován prostor, z něhož vnímáme světelné podněty při fixované oční kouli v jedné poloze. To je možné proto, že i když se zaměříme na bod před sebou, periferní vidění nám stále umožňuje sledovat část prostoru, ačkoliv si to ani neuvědomujeme, dokud periferně nezaznamenáme například rychlý pohyb. Vrozený výpadek zorného pole má každý z nás tam, kde odstupuje zrakový nerv ze sítnice (slepá skvrna). Díváme-li se však oběma očima, k výpadku zorného pole nedojde, neboť zorná pole obou očí se částečně překrývají ve středu (navíc je slepá skvrna u každého oka v jiné části zorného pole). Slepou skvrnu však nezaznamenáme obvykle ani při zakrytí jednoho oka.

Výpadek pole označujeme jako skotom a existují dva druhy. V případě pozitivních skotomů je reálný obraz zakryt barevnou skvrnou, u negativního skotomu část zorného pole vůbec nevnímáme.

Výpadek zorného pole může ukázat na celou řadu nemocí, jako je choroba sítnice nebo nemoc zrakového nervu. V případě zánětu zrakového nervu mluvíme o retrobulbární neuritidě, která může postihnout pacienta sama, ale také se objevuje jako doprovodný jev při roztroušené skleróze. Příčinou výpadku zorného pole však mohou být i například onemocnění podvěsku mozkového – hypofýzy.

Jak probíhá perimetrie

Lékař vás při vyšetření posadí k perimetru a vyzve vás, abyste si opřeli hlavu o opěrku. Následně vám zakryje jedno oko a vyzve vás, abyste se druhým okem zaměřili na konkrétní bod před sebou. Vašim úkolem je stisknout tlačítko, jakmile zaznamenáte světelné záblesky. Poté vám sestra zakryje druhé oko a celý proces se opakuje. Celé vyšetření zabere deset, patnáct minut.

Po vyšetření má lékař k dispozici graf se zorným polem pro každé oko zvlášť, který ukáže, jaký je váš stav. Výsledek vám tak lékař může sdělit hned.

Nenašli jste, co jste hledali?poruchy zrakukrátkozrakostoči

Co dělat před vyšetřením?

Na vyšetření perimetrem není potřeba se nijak zvlášť připravovat.

Cena vyšetření

Vyšetření perimetrem v rámci preventivních prohlídek a indikované vyšetření sloužící k odhalení onemocnění je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

V těhotenství

Vyšetření perimetrem je možné provádět i během těhotenství.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.