Jak vyléčit tenisový loket? Víme, jaké má příznaky a co pomáhá! | Moje zdraví

Tenisový loket

Tenisový loket je onemocnění šlach a svalových úponů, které může mít za následek silnou bolest a omezení pohybu v loketním kloubu. Toto onemocnění postihuje přibližně 3 % populace, zejména mezi třicátým a padesátým rokem věku, a může být způsobeno různými faktory, jako jsou opakované pohyby rukou a přetížení svalů.

Onemocnění má dvě formy: forma akutní je způsobena fyzicky namáhavou prací, při které dojde k funkční poruše. Pokud se dlouhodobě neléčí, může přejít do formy chronické. Toto označení používáme, pokud problémy přetrvávají déle než šest týdnů.

Příčiny tenisového lokte

  • přetížení jednostranným pohybem
  • nepřiměřené zatížení lokte
  • zranění

Tenisový loket je způsoben malými trhlinami ve šlachách spojující předloktí s vnější stranou lokte. Ty vznikají většinou jednostranným fyzicky náročným pohybem. Dlouhodobá neobvykle namáhavá stereotypní činnost a opakované nesprávné pohyby paže mohou způsobit nadměrné napínání loketních svalů a šlach. Příkladem této činnosti může být například štípání dříví, zahradničení ale i práce na počítači. Původem onemocnění může být rovněž úraz nebo souvislost s poruchou v oblasti krční páteře. Nemocí jsou ohroženi také amatérští sportovci.

Postihuje

muži
ženy

Projevuje se

Příznaky tenisového lokte

  • silná bolest na vnější straně lokte
  • bolest při pohybu
  • otok a horká kůže
  • vystřelující bolest do ramen nebo předkloktí

Příznakem je ostrá bolest v lokti projevující se především na vnější straně lokte. Bolest může vystřelovat do ramene nebo předloktí. Patrná je hlavně při pohmatu nebo při nošení těžkých břemen. Postižené místo může být oteklé, zarudlé a díky zánětu také teplejší než zbytek pokožky. V případě pokročilého onemocnění může mít pacient potíže i se zvednutím lehkého předmětu.

Léčba

Léčba trvá většinou dlouho a je třeba přísně dodržovat klidový režim a omezit jakékoliv náročné činnosti. K tomu vám může lékař také doporučit nošení ortézy, ledové obklady na bolest a epikondylární pásky.

Kromě klidového režimu je třeba léčbu také doplnit fyzioterapií, která pomůže obnovit a protáhnout svaly. Pod dohledem odborníka je možné podstoupit léčbu ultrazvukem nebo elektroterapii. V krajních případech se také může použít terapii rentgenovým zářením. Pokud léčba nezabírá nebo nemoc přejde do chronického stavu, je nutná operace. Ta probíhá v lokální nebo celkové anestezii.

Léky

Vhodné je mazat protizánětlivou mast a na bolest analgetika ve formě masti či pilulek. Lékař může také předepsat kortikoidy a obstřiky.

Domácí léčba a babské rady

Pro podporu léčby můžete vyzkoušet přírodní domácí masti, například konopnou nebo měsíčkovou. Pomoci mohou rovněž zábaly.

Zázvorový zábal je jednoduchý. Stačí nastrouhat asi 4 lžíce zázvoru, které necháte v sáčku vylouhovat v horké vodě. Poté jej necháte vychladnout a přikládáte na postiženou oblast.

Cibulový zábal vyrobíte nakrájením plátků cibule, které položíte na postižené místo a převážete šátkem na 2 hodiny.

Octový zábal připravíte smícháním jedné lžíce octa se sklenicí vody. V tomto roztoku následně namáčíte bavlněnou tkaninu a přikládáte.  

Vyšetření

Diagnostika probíhá u lékaře pomocí tzv. stress testu. Tento test probíhá tak, že pacient natahuje prst proti odporu. Pokud zjistí, že tím vyvolá bolest v lokti, příčinou je právě tenisový loket. Vyšetření je možné provést rovněž pomocí rentgenu, ultrazvuku či magnetické rezonance, a to hlavně pro vyloučení jiného závažného onemocnění.

Možné komplikace

Při přecházení onemocnění může nastat ochabnutí svalů zápěstí a prstů ruky. Pacient poté není schopný provádět ani běžné úkony potřebné při každodenním životě. Šetření bolestivé končetiny může také vést k dalším komplikacím, například bolesti krční páteře. Při podezření na tenisový loket se tedy doporučuje zahájit léčbu co nejdříve.

Zdravotní cviky

Speciální cviky mohou urychlit proces hojení. Posilování je však nutné konzultovat s lékařem nebo fyzioterapeutem. Špatné provedení cviků může léčbě spíše uškodit.

Prevence

Prevencí vzniku tenisového loktu je důsledné protažení před sportováním a vyhýbání se jednostranným fyzicky náročným činnostem. V případě náročného povolání je důležitý pravidelný odpočinek a šetření namáhané končetiny. Vhodné je také používání epikondylárních či tejpovacích pásků při namáhavé aktivitě.

Kdy jít k lékaři

Lékaře je vhodné navštívit ve chvíli, kdy po namáhavé činnosti cítíte velkou bolest v oblasti lokte. Obzvláště pak, pokud je bolest patrná při pohmatu a dlouhodobá.

Autor: Karolína Tomášková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.